روغن صندلی پای ثابت بسیاری از عطرها و خوشبوکننده‌های هوا است. این روغن به جز بوی خوشی که دارد، از خواص زیادی هم برخوردار است.

در این مقاله از سلامت‌زیستی با ما باشید تا خواص روغن صندل مرور کنیم.

روغن چوب صندل با تقطیر بخار چوب صندل بالغ که ۴۰ تا ۸۰ سال سن دارد، به دست می‌آید. هر چقدر درخت کهنسال‌تر باشد، روغن بهتری از آن می‌گیرند.

خواص روغن صندل

روغن چوب صندل در زمینه‌های پزشکی و زیبایی کاربرد زیادی دارد. این روغن در مراسم آیینی و تشریفاتی هندوها زیادی استفاده می‌شود. و تقدس و احترام بالایی برای آن قائل هستند. همچنین از آن در ساخت انواع صابون‌ها یا لوسیون‌ها و کرم‌ها استفاده می‌شود.

موارد استفاده از روغن صندل در طب سنتی

روغن صندل علاوه بر اینکه در مراسم آیینی هندی‌ها استفاده و کاربرد زبادی داشت، در طب ایورودا (طب سنتی هند) و همچنین طب سنتی چین هم اهمیت زیادی دارد. این روغن برای درمان بعضی از بیماری‌ها از جمله موارد زیر کاربرد دارد.

  • سرماخوردگی
  • عفونت مجاری اداری
  • بیماری‌های کبد و کیسه صفرا
  • مشکلات گوارشی
  • اختلالات ذهنی
  • بواسیر
  • مشکلات عضله‌ای
  • گال

کاربرد روغن صندل در طب مدرن

هنوز تحقیقات جامع و کاملی روی خواص و فواید روغن صندل انجام نشده است. به همین دلیل هم این روغن هنوز استفاده رسمی و مشخصی در طب مدرن ندارد. اما همان مطالعات ک هم نشان می‌دهند که روغن صندل خواص متعددی برای سلامتی دارد. که در ادامه توضیح می‌دهیم.

هوشیاری

تحقیقات نشان می‌دهند که رایحه درمانی با روغن چوب صندل باعث افزایش ضربان قلب، فشار خون و تعریق می‌شود. این موارد هم نشان می‌دهند که فرد سطح هوشیاری بیشتری دارد.

ضدالتهاب

خمیر چوب صندل و روغن آن خاصیت ضدالتهابی دارند. در تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۶ انجام شد، یکی از خواص روغن صندل و خمیر چوب صندلی این است که می‌تواند باعث خنک شدن محل شده و انواع التهابات مغزی، دستگاه گوارش، سیستم اعصاب، گردش خون و سیستم دفع را بهبود دهد. این التهابات عموما به خاطر انواع بیماری‌های عفونی یا تب، عوارض مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها، نیش حشرات و مسمومیت ایجاد می‌شود. روغن چوب صندل به خصوص برای درمان التهابات سیستم عصبی و گردش خون مفید است.

ضداسپاسم

از آنجا که این روغن آرامش‌بخش و تسکین‌دهنده است، می‌تواند اسپاسم و گرفتگی عضلات را هم درمان کند. محققان حاضر در دانشگاه فلوریدا بعد از بررسی‌هایی که انجام دادند، متوجه شدند که از دیگر خواص روغن صندلی این است که می‌تواند اعصاب، ماهیچه‌ها و عروق خونی را آرام کرده و انقباض و اسپاسم را درمان کند. درنهایت این روغن به درمان گرفتگی عضلات، سردرد و سرفه کمک می‌کند.

منقبض کننده

روغن چوب صندل خاصیت منقبض کنندگی دارد. و می‌تواند به جمع شدن پوست، لثه‌ها و ماهیچه‌ها کمک کند. درنتیجه برای داشتن لثه‌های قوی‌تر، پوست شاداب‌تر و جوان‌تر و ماهیچه‌های محکم‌تر و سفت‌تر می‌توانید روی این روغن حساب کنید. در بررسی‌هایی که در سال ۲۰۱۰ انجام شد، مشخص شد که روغن چوب صندل قابلیت ضدعفونی کنندگی زیادی برای ناحیه تناسلی و مجرای تنفسی دارد. این روغن خلط‌آور و ادرارآور است. همچنین اعصاب سیستم مرکزی را هم تقویت می‌کند.

ترمیم زخم‌ها

روغن چوب صندل از التهابات پوستی کم کرده و به درمان هرچه سریع‌تر جای زخم‌ها کمک می‌کند. با ماسک خمیر چوب صندل می‌توانید التهابات پوستی را درمان کنید. روغن چوب صندل مثل روغن خمیر چوب صندل، قابلیت ضدعفونی دارد. از این روغن به صورت وسیع در انواع صابون‌ها یا کرم‌ها می‌توان استفاده کرد.

ضدنفخ

از دیگر خواص روغن صندل، درمان نفخ و گاز معده است. این روغن باعث آرامش روده‌ها و ماهیچه‌های شکمی می‌شود. همچنین از ایجاد گازهای جدید جلوگیری می‌کند.

ادرارآور

روغن چوب صندل به خاطر قابلیت ضدالتهابی که دارد، می‌تواند از التهاب سیستم ادراری کم کرده و باعث شود که بدن در وضعیت بهتری قرار بگیرد. و عبور ادرار و خروج آن راحت‌تر انجام شود. حجم و تعداد دفعات ادرار هم با مصرف این روغن بیشتر می‌شود. درنهایت از عفونت و التهاب کم شده و با تکرر ادرار، سموم خطرناک از بدن دفع می‌شوند.

ضدعفونی کننده

از مهم‌ترین و معروف‌ترین خواص روغن صندل خاصیت ضدعفونی  کنندگی آن است. به همین علت است که از آن در مراسم مذهبی و آیینی زیادی استفاده می‌شده است. این روغن می‌تواند حشرات موذی و میکروب را از محیط دور کند. همچنین به خاطر عطر خوبی که دارد، در انواع عود و اسپند هم استفاده می‌شده است. در بررسی‌های انجام شده در سال ۲۰۱۷ محققان متوجه شدند که این روغن می‌تواند غشا دستگاه ادراری، غشا دستگاه تناسلی و همچنین مجرای تنفسی را ضدعفونی کند.

حتی استفاده از این روغن در وان آب به روند درمان بهتر زخم‌ها و عفونت‌های خارجی یا داخلی کمک می‌کند. همچنین مصرف خوراکی این روغن به همراه شیر به درمان انواع بیماری‌های عفونی داخلی مانند عفونت‌های گلو، مری، معده، روده و مجرای دفع کمک می‌کند.

زمانی که این روغن را به شکل پماد روی پوست بمالید، انواع جوش و زخم و جراحات درمان می‌شوند.

درمان سرفه

روغن چوب صندل می‌تواند اثری مشابه شربت اکسپکتورانت داشته باشد. چرا که خواص روغن صندل شامل خلط آوری و درمان سرفه است. این روغن می‌تواند به خوبی با انواع ویروس‌هایی که باعث سرماخوردگی می‌شوند، مقابله کرده و آن‌ها را از بین ببرد.

کاهش فشار خون

کاهش فشار خون از جمله خواص روغن صندل است. مصرف این روغن با شیر باعث می‌شود که فشار خون بیماران مبتلا به پرفشاری خون درمان شود.

کمک به بهبود حافظه

روغن صندل برای حافظه هم مفید است. و می‌تواند مغز را آرام نگه دارد. و از اضطراب و نگرانی بکاهد.

مبارزه با باکتری‌های مقاوم در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها

محققان متوجه شدند که روغن چوب صندل خاصیت ضدعفونی کنندگی بالایی داشته و حتی می‌تواند با باکتری‌های مقاوم در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها هم مقابله کند. برای مثال باید به استافیلوکوک اورئوس مقاوم به متی‌سیلین (MRSA) اشاره کنیم. این باکتری باعث ایجاد عفونت در بدن می‌شود. اگر کسی به بیماری مبتلا شد، باید خیلی زود به پزشک مراجعه کند.

آرامش‌بخش و ضد اضطراب

روغن چوب صندل قابلیت ضدالتهابی و درمان انواع فوبیا و بی‌قراری را دارد. و به تمدد اعصاب و بالا بردن تمرکز کمک می‌کند.

تونیک سلامتی

این روغن می‌تواند به عنوان تونیک سلامتی کودکان درحال رشد هم کاربرد داشته باشد. با مصرف خوراکی این روغن معده و به دنبال آن دستگاه گوارش و بعد دستگاه عصبی آرام می‌شوند.