سرطان سینه یکی از انواع سرطان رایج در دنیاست که می‌تواند درنهایت به مرگ بیمار منتهی شود. مطالعات نشان می‌دهند که انتخاب شیوه‌های درست زندگی و مراقبت‌ها و ملاحظات خاص در طول زندگی می‌تواند به پیشگیری از سرطان سینه کمک کند.

در این مقاله از سلامت‌زیستی با ما باشید تا راه‌های پیشگیری از سرطان سینه را باهم مرور کنیم.

ورزش کنید

ورزش کردن فواید و مزایای زیادی برای بدن دارد که شامل سلامت و بهبود عملکرد قلب و عروق تا سلامت اعصاب و روان می‌شود. نتایج حاوی از این دست تحقیقات نشان می‌دهند که ورزش می‌تواند احتمال ابتلا به سرطان سینه را کاهش داده و در پیشگیری از سرطان سینه مفید باشد. ورزش می‌تواند میزان التهاب در بدن را تا حد زیادی کاهش دهد. همچنین به بهبود و تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کند. درنهایت هم حجم ذخیره چربی را در بدن کاهش دهد. این موارد به پیشگیری از سرطان سینه کمک می‌کنند.

رژیم غذایی سرشار از فیبر

فیبر ازجمله ترکیب‌های غذایی است که فوائد و مزایای زیادی دارد. ازجمله اینکه به هضم غذا و کنترل وزن و کلسترول کمک می‌کند. در سال ۲۰۱۶ یک مطالعه انجام شد که نشان داد زنانی که در دوران نوجواری وعده‌ها غذایی سرشار از فیبر داشتند، ۲۵ درصد کمتر درگیر سرطان سینه می‌شوند.

پیشگیری از سرطان سینه

مصرف کمتر چربی

چربی جز مواد غذایی چالش‌برانگیز است. بعضی از مطالعات نشان می‌دهند که لبنیات پرچرب می‌تواند طول عمر را افزایش دهد. و از خطر ابتلا به چاقی و دیابت نوع ۲ کم کند. در حالی که مطالعات دیگر نشان می‌دهند که زنانی که رژیم غذایی کم‌چرب و سرشار از غلات دارند، تا ۲۲ درصد کمتر دچار سرطان سینه می‌شوند.

سیگار نکشید

مصرف سیگار به‌طور معمول احتمال ابتلا به سرطان ریه را افزایش می‌دهد. بررسی نشان داده‌اند که مواد سرطان‌زای موجود در سیگار می‌تواند باعث ابتلا به انواع دیگر سرطان‌ها مانند سرطان سینه شود. درنتیجه مصرف نکردن سیگار یا ترک آن کمک بزرگی به پیشگیری از سرطان سینه می‌کند.

پیشگیری از سرطان سینه

انتخاب درست روش جایگزینی هورمون

مطالعات نشان می‌دهند که حتی زنانی که از نظر ژنتیکی استعداد ابتلا به سرطان سینه را دارند، با انتخاب راه‌های درست جایگزینی هورمون می توانند تا حد زیادی از این بیماری پیشگیری کنند. همچنین این زنان نباید از جایگزینی هورمون برای درمان یائسگی استفاده کنند. این روش اگرچه علائمی مانند گرگرفتگی را کاهش می‌دهد، اما در مقابل می‌تواند خطر ابتلا به یائسگی را بیشتر کند. درواقع خیلی از پزشکان معتقدند که خطرات روش جایگزینی هورمون از مزایای آن برای زنان بیشتر است.