در روزهای گرم سال و فصل تابستان و یا در مواقعی که بدن‌تان به هر دلیلی مانند ورزش یا نخوردن آب کافی، دچار کم‌آبی شده باشد، معمولا دچار عطش می شوید. این عارضه را می توان با مصرف برخی از عرقیجات و نوشیدنی ها و حتی میوه‌ها برطرف کرد.

در این مقاله از سلامت‌زیستی با ما باشید تا چند ترفند برای درمان عطش و از بین بردن عطش را به شما یاد بدهیم.

از بین بردن عطش با شاه‌تره

یکی از ساده‌ترین روش ها برای درمان عطش به خصوص برای کسانی که روزه می گیرند، مصرف شاه‌تره است. مصرف این گیاه به خصوص برای کساین که معده و دستگاه گوارش حساسی دارند، بسیار مفید است. نوشیدن ۲ تا ۳ فنجان از عرق شاه‌تره در فاصله چند ساعت می‌تواند از خشک شدن گلو و بروز عطش جلوگیری کند.

راه های خانگی درمان عطش

مصرف سنبل‌الطیب برای از بین بردن عطش

گاهی عطش باعث سرددر می‌شود. در این مواقع استفاده از سنبل‌الطیب توصیه می‌شود. مصرف این گیاه به درمان سرددرهای ناشی از کم‌آبی بدن و گرمای هوا کمک می کند.

راه های خانگی درمان عطش

خاکشیر

خاکشیر دو نوع دارد. در نوع اول دانه‌ها کوچک‌تر هستند و رنگ آن‌ها متمایل به قرمز است. در نوع دوم که مناسب شربت هستند، دانه‌ها درشت‌تر بوده و رنگ آن‌ها قرمز تیره است. دانه خاکشیر قابلیت ضدعفونی‌کنندگی، ضدانگل و تب‌بر است. ترکیب این دانه‌ها با شکر و آب و گلاب کمک زیادی به از بین بردن عطش و هیدراته کردن بدن می‌کند. این شربت برای درمان سرگیجه، تب، بی‌حالی، تهوع و بی‌اشتهایی ناشی از گرمازدگی مفید است. دانه‌هیا خاکشیر وقتی در مجاورت اب باشند، حجم بیشتری پیدا می کنند و به اصطلاح لعاب می‌آورند. درواقع این دانه‌ها آب را در خود محبوس می کنند و آن را در بدن حفظ می‌کنند. این ترفند خود روش برای ذخیره آب در بدن است.

شربت سکنجبین

از دیگر نوشیدنی‌های سنتی ایرانی که برای درمان عطش هم مفید است، شربت سکنجبین می‌باشد. این شربت طبع سرد داشته و خواص سرکه را در خود دارد. و به صفرابر مشهور است.

زمانی که شربت سکنجبین را با یخ خنک کرده و با خیار رنده شده میل می کنید، نه تنها تشنگی‌تان برطرف می‌شود که التهاب ناشی از گرما هم درمان می شود. البته این نوع شربت‌ها شکر زیادی دارند و برای افراد چاق مناسب نیستند. بهتر است کمی دستور تهیه شربت را تغییر داده و به جای شکر از عسل یا شربت افرا استفاده کنید و یا اینکه آن را بدون شیرین کننده میل کنید. همچنین می‌توانید از انواع نوشیدنی های خنک چربی‌سوز استفاده کنید که طرز تهیه چند مورد از بهترین آن‌ها را در این مقاله آموزش داده‌ایم.

تخم شربتی

تخم شربتی هم به خاطر لعابی که ایجاد می‌کند، می‌تواند آب را در خود حبس کرده و بدن را هیدراته کند. این خاصیت برای درمان عطش و گرمازدگی بسیار مفید است.

 

پودر دانه رازیانه برای از بین بردن عطش

ابتدا دانه رازیانه را خرد کرده و ۵ قاشق چایخوری از آن را با ۲۵۰ میلی‌لیتر آب ترکیب کنید. اجازه دهید تا دانه ها کمی خیس بخورند و ۱ ساعت بمانند. سپس عصاره آن را بنوشید. این نوشیدن برای درمان عطش ناشی از مالاریا و همچنین تب توصیه می شود.

پودر فلفل سیاه

ابتدا ۴ فنجان آب جوش را به ۱ قاشق چایخوری پودر فلفل سیاه اضافه کرده و خوب مخلوط کنید. سپس اجازه دهید مخلوط خنک شود و هر وقت احساس تشنگی کردید، چند جرعه از آن را بنوشید.

راه های خانگی درمان عطش

 

هندوانه

۹۲ درصد این میوه از آب تشکیل شده است. به خاطر همین برای از بین بردن عطش بسیار مفید است. هندوانه همچنین دارای ویتامین C، A و B۶ است که برای درمان عطش بسیار مفید است.

راه های خانگی درمان عطش

کاهو

کاهو هم مانند هندوانه دارای حجم زیادی از آب است. درواقع ۹۵ درصد کاهو از آب تشکیل شده است. کاهو ا ۱ الی دو روز بعد از برداشت آب بیشتری داردو. می‌توانید از آن در انواع غذاهاو و سالاد‌ها و حتی ترشی‌ها استفاده کنید.

خیار

۹۵ درصد خیار را آب تشکیل داده است. خیار همچنین به خاطر داشتن مقادیر زیاید ویتامین E فواید زیادی برای درمان و از بین بردن تشنگی دارد.

راه های خانگی درمان عطش

آب نارگیل

آب نارگیل می‌تواند جایگزین آب شود. آب نارگیل معمولا از نارگیل سبز جوان گرفته می شود. و مقادیر زیادی پتاسیم دارد و با سدیم هم غنی می‌شود. آب نارگیل حتی به عنوان نوشیدنی ورزشکاران شناخته می‌شود و از آن‌جایی که کالری کمی هم دارد بسیار محبوب است.