وازلین یکی از روغن های ترکیبی است که از مواد طبیعی ساخته شده است. درواقع وازلین جز اولین پمادهای ساخت دست انسان است. این پماد خواص و فواید زیادی برای پوست دارد.

در این مقاله از سلامت‌زیستی با ما باشید تا خواص وازلین برای صورت و پوست را با هم بررسی کنیم.

حفظ رطوبت پوست

وازلین با ایجاد یک لایه چرب روی پوست، متبهع از تبخیر رطوبت داخل پوست می شود. درنتیجه پوست شما مرطوب می‌ماند و دچار خشکی یا کم‌ابی نمی‌شود.

خواص وازلین برای صورت و کمک به نرمی پوست

وازلین مقادیر خوبی از پارافین مومی شکل در خود دارد. این ماده می تواند نرمی و رطوبت پوست را حفظ کند و باعث شود پوست نرم و شادابی داشته باشید.

ترمیم جای زخم یا ترک پوستی

وازلین یکی از اولین موادی است که از آن بریا التیام جای زخم و خراشیدگی روی پوست استفاده می‌شده است. وازلین قابلیت انسدانی دارد که از ایجاد آسیب‌های مختلف روی پوست جلوگیری می‌کند. از طرفی وازلین اجازه نمی دهد میکروارگانیسم‌های خارجی مانند انواع بامتری ها و میکروب‌ها وارد پوست شوند. درنتیجه زخم تمیز می ماند و عفونت نمی کند. با تمیز نگه داشتن پوست، بهبود زخم و التیاج جای زخم هم در مدت زمان کمتری انجام می شود. وازلین می تواند ترک خوردگی روی لب ها و پوست کف پا را هم به سرعت درمان کند.

اسکراب خانگی

وازلین چربی طبیعی در خود دارد در نتیجه می توانید از آن در انواع اسکراب‌هیا خانگی استفاده کنید و به کمک آن پوست را لایه برداری کنید. اسکراب وازلین به خصوص برای لایه برداری لب مفید است. می توانید برای ساخت این نوع اسکرب، وازلین را با کمی شکر، قهوه، حنا، نمک و غیره ترکیب کنید.

خاصیت وازلین برای پوست

درمان سوختگی پوست نوزاد

یکی از خواص وازلین برای پوست کمک به درمان سوختگی ناشی از اصطکاک و التهاب و قرمزی پوست است. اگر پای نوزادتان به خاطر اصطکاک پوشک دچار سوختگی شده است، می توانید این ناحیه را با کمی وازلین چرب کنید. برای این کار ابتدا ناحیه مربوطه را به خوبی شسته و خشک کنید. سپس روی آن یک لایه نازک وازلین بمالید و صبر کنید تا مدتی بگذرد. این کار برای رطوبت‌رسانی و بهبود پوست بسیار مفید است.

پاک کردن آرایش

انواع مواد آرایشی دارای یک بیس روغنی و چرب هستند. در نتیجه برای پاک کردن آن هم می توانید از یک ماده چرب استفاده کنید. وازلین برای این کار مناسب است. کافی است یک تکه پنبه را به وازلین آغشته کرده و با آن صورت را پاک کنید. در نهایت صورت تان را با شوینده مخصوص و آب بشویید. دقت کنید که وازلین وارد چشم نشود تا چشم دچار عفونت نگردد.