بهداشت جنسی زنان از موارد مهمی است که باید همیشه به آن توجه داشت. درواقع زنان باید مراقبت‌های ویژه و خاصی از خود داشته باشند تا بتوانند از بروز عفونت یا مشکلات دستگاه تناسلی جلوگیری کنند.

در این مقاله از سلامت‌زیستی قصد داریم برخی نکات که رعایت آن‌ها برای بهداشت جنسی زنان مهم و ضروری است، اشاره کنیم. با ما همراه باشید.

بعد از رابطه جنسی به دستشویی بروید

خانم‌ها بعد از رابطه جنسی حتما باید ادرار کنند. لازم نیست این کار را خیلی زود و بلافاصله بعد از رابطه جنسی انجام دهید، اما حتما در اولین فرصت و ترجیحاً قبل از خواب به دستشویی بروید. این اصل مهم‌ترین نکته برای رعایت بهداشت جنسی زنان است. این کار از بروز عفونت‌های دستگاه تناسلی زنان جلوگیری کرده و مواد خارجی و آلوده موجود در این ناحیه را دفع کرده و تمیز می‌کند.

اهمیت ادرار کردن بعد از رابطه جنسی

عفونت زمانی رخ می‌دهد که باکتری‌ها و عوامل عفونت‌زا از طریق ادرار یا مثانه وارد بدن شوند. به خاطر همین هم ادرار کردن بعد از رابطه جنسی می‌تواند احتمال بروز عفونت را تا حد زیادی کاهش دهد. درواقع خود بدن هم این نیاز را به شما القا می‌کند. خانم‌هایی که بعد از نزدیکی حس می‌کنند که باید ادرار کنند، درواقع مقادیر آلودگی در ناحیه تناسلی را باید دفع کنند. درصورتی‌که موارد بهداشتی را رعایت کرده باشید و نیازی به ادرار کردن هم حس نکنید، نشانه این است که بهداشت جنسی‌تان در وضعیت خوبی است.

مجرای اداری خانم‌ها کوتاه است. درواقع خانم‌ها در مقایسه با آقایان مجرای اداری کوتاه‌تری دارند. به همین دلیل هم ادرار زودتر وارد مثانه می‌شود. عموما بعد از نزدیکی عوامل خارجی و عفونت‌زا داخل ناحیه تناسلی و مقعد باقی می‌ماند. و این احتمال وجود دارد که به داخل بدن سرایت کرده و باعث عفونت مثانه شود. تنها راه جلوگیری از این عارضه هم این است که بعد از رابطه جنسی، ادرار کنید.

درواقع با تمیز کردن قسمت‌های داخلی ناحیه تناسلی به‌وسیله ادرار کردن، شما از انواع عفونت‌های مثانه هم در امان خواهید بود.

از طرفی نکات مختلفی هست برای رعایت  بهداشتی به حفظ بهداشت جنسی زنان ضروری است. این نکات هم از طرف مردان و هم زنان باید رعایت شوند. در ادامه برخی از این موارد را ذکر می‌کنیم.

  • هنگام رابطه جنسی توجه داشته باشید که از وسایل آلوده و کثیف استفاده نکنید. هر نوع آلودگی که در اطراف ناحیه تناسلی باشد، می‌تواند خیلی سریع وارد بدن شود و عفونت ایجاد کند.
  • بهتر است حتی دست‌ها ملافه‌ها و هر چیز دیگری که با بدن شما در تماس است تمیز و عاری از آلودگی باشند.
  • توصیه می‌شود سکس مقعدی نداشته باشید. درصورتی‌که این کار را انجام دادید، بهتر است که بعد از آن رابطه واژینال نداشته باشید. چراکه میکروب‌های داخل مقعد نباید وارد فضای واژن شوند.
  • برای رعایت بهداشتی جنسی زنان هر دو طرف باید به تمیزی و رعایت بهداشت توجه داشته باشند. هر کاری که فکر می‌کنید ممکن است بریا‌تان خطرناک باشد را انجام ندهید.