خیلی از جوانان فکر می‌کنند که زندگی مشترک مانند شرایطی است که در زمام دوستی و نامزدی بین دختر و پسر حاکم است. حتی با نگاهی به بیشتر روابط دوستی در اطرافشان ممکن است جهت‌گیری خاصی در خصوص زندگی زناشویی داشته باشند.

دنیای دوست‌های امروز دنیای ایده‌ال‌ها و رویاهاست. درحالی که زندگی مشترک بر اساس حقیقت استوار شده است.

در زندگی مشترک خوبی و بدی و کم و کاستی در کنار داشتن‌ها قرار می گیرند و همه خودشان را به فرد نشان می‌دهند. برای اینکه در این دنیا بتوانید موفق شوید و به خواسته‌هایتان برسید، باید صبور باشید و در کنار هم تلاش کنید. درحالی که در دوستی‌های قبل از ازدواج معمولا افراد بیشتر روی خوش زندگی را می‌بینند و مسئولیت چندانی در قبال هم ندارند و حتی آن‌ها مدت کمتری را در کنار هم هستند و از همه سختی‌ها یا مشکلات هم باخبر نیستند. درحالی که اینطور به نظر نمی‌رسد. این افراد طوری در کنار هم هستند که گویی همه زندگی همدیگر را در تشکیل می‌دهند و به غیر از آن‌ها دیگر هیچ چیز نیست. به عبارتی در دوره دوستی‌های مشترک همه چیز در طرفین روشن نمی شود و بخشی از زندگی فرد هنوز مبهم و مسکون باقی می ماند. و هرچقدر هم که حس کنید در کنار هم هستید و از همه چیز هم خبر دارید، باز هم وقایعی هستند که تا با هم زیر یک سقف زندگی نکنید، از آن‌ها باخبر نمی‌شوید.

تفاوت زندگی مشترک با روابط دوستی

همچنین در دوره ی دوستی‌های قبل از ازدواج افراد هنوز این را می دانند که اگر فرد مورد نظر ایده‌الشان نبود می‌توانند انتخاب خودشان را عوض کنند. به همین علت شاید از سختی‌ها و کم‌ و کاستی‌ها کمتر برنجید و خللی بر آزاد بودن شما وارد نشود. اما زمانی که وارد زندگی مشترک شوید، به نوعی همه چیز می‌تواند ابدی شود و تا آخر عمرتان ادامه پیدا کند. چه ویژگی‌های خوب و چه ویژگی‌های بد همیشه وجود دارند و راهی برای فرار از آن‌ها نیست. در زندگی مشترک شما حتی آزادی قبل را ندارید و به نوعی بخشی از زندگی شما یا حتی تمام آن متعلق به همسرتان و زندگی مشترک‌تان است. و روزی به خودتان می‌آیید و می‌بینید که از اینکه توانسته‌اید به موقع خریدها را انجام دهید و از سر کارتان خودتان را به خانه برسایند و خانه را برای مهمانی که همسرتان ترتیب داده آماده کنید، خوشحال هستید. درحالی که ماه‌هاست دنبال یک وقت خالی می‌گردید تا کمی با دوستان تان تنها باشید و تفریح کنید. اما این فرصت دست نمی‌دهد. خیلی‌ها همین روزمردگی‌های زندگی مشترک را سخت ترین وجه آن می‌دانند و حتی در نهایت نمی‌توانند آن را تحمل کنند. درحالی که در دوستی‌های قبل از ازدواج به هیچ وجه این روتین را تجربه نمی‌کنید.

در دوره دوستی‌های قبل از ازدواج تقریبا همه چیز برای‌تان فراهم است. ساختار این دوستی‌ها بر اساس نیازهای زن و مرد چیده می‌شود. نیاز به توجه و علاقه برای زنان و نیاز به امنیت جنسی برای مردان تامین می شود. اما در زندگی مشترک مردان بیشتر سرگرم کار می‌شوند . زنان مشغول تامین نیازهای خانه هستند. و گاهی زندگی جنسی آن‌ها و همچنین زندگی عاطفی‌شان فراموش شده و مورد بی‌مهری واقع می‌شود.

در همین زمان است که خانم ها بیشتر در حساسیت‌های خودشان فرو می‌روند. مردان هم بیشتر خودشان را با کار سرگرم می کنند. آن‌ها کم کم فکر می‌کنند که هر چیزی که لازم است را فراهم می کند . بهترین خودشان را ارائه می دهند اما باز هم زندگی خوبی ندارند. آن‌ها حتی به اشتباه فکر می‌کنند که انتخاب خوبی نداشته اند و شاید اگر با کس دیگری ازدواج کرده بودند، الان وضع بهتر بود. درواقع مدیریت کردن زندگی مشترک کمی سخت‌تر از مدیریت کردن روابط دوستی‌ است و نیاز به آگاهی و تسلط بیشتری دارد. به همین جهت است که اگر دوره دوستی عالی و ایده‌آلی دارید، باید بدانید که خوشبختی شما خود به خود در زندگی مشترکتان ادامه پیدا نمی‌کند. و برای اینکه این خوشبختی و خوشحالی تداوم پیدا کند، باید قوانین جدیدی را یاد بگیرید و خودتان را برای تغییرات پیش رو آماده کنید.