همه زوجین دوست دارند رابطه جنسی خوب و رضایت‌بخشی داشته باشند که هر دو طرف هم از آن لذت ببرند. اما گاهی عوامل متعددی مانند احساس درد از این لذت می‌کاهد و باعث می شود که افراد نتوانند به اندازه کافی از رابطه جنسی که دارند لذت ببرند.

این احساس درد عموما می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد و به روش‌های مختلفی هم درمان شود. گاهی این احساس درد موقتی است و گاهی هم تا مدت زیادی با زوجین می‌ماند. در ادامه این مقاله از سلامت زیستی با ما باشید تا در خصوص احساس درد در رابطه جنسی بیشتر صحبت کنیم.

آماده نبودن و عدم پیشنوازی

بیشتر روابط جنسی که با درد همراه است، درواقع بدون پیشنوازی و آماده‌سازی شروع شده است و به همین علت است که با درد همراه است. بیشتر زنان برای اینکه برای دخول آماده شوند، نیاز به 10 تا 20 دقیقه یا حتی بیشتر پیشنوازی دارند. این مدت باید با صبر و حوصله سپری شود.

عفونت

درد در حین رابطه حنسی می‌‌تواند به خاطر عفونت و ترشحات واژن هم باشد. اگر ترشح سفید رنگ غلیظی مشاهده کردید که باعث ایجاد حس خارش در واژن شد، احتمالا دچار عفونت قارچی شده‌اید. رشد بیش از حد مخمرها در واژن باعث ایجاد چنین عفونت‌هایی می‌شوند.

باکتری‌های واژینال معمولا مایل به خاکستری هستند. ترشحات آبکی داشته و بویی شبیه به بوی ماهی دارند. بیماری‌های مقاربتی مانند سوزاک یا کلامیدیا بیشتر هیچ نشانه‌ای ندارند اما ممکن است باعث ایجاد درد لگن و ترشحات زرد مایل به سبز شوند.

راه‌حل: برای درمان عفونت‌های واژینال باید به پزشک مراجعه کنید تا راه مناسب درمان عفونت‌های شما را به شما پیشنهاد بدهد. همچنین می‌توانید خودتان یک کرم برای درمان عفونت‌های قارچی پیدا کنید و آن را از داروخانه تهیه کنید.

خشکی واژن

یکی دیگر از دلایلی که می‌تواند باعث ایجاد درد در رابطه جنسی بشود، خشکی واژن است. زمانی که یک زن از نظر جنسی تحریک می‌شود، بعضی از قسمت‌های اندام تناسلی‌اش متورم می‌شوند. و یک مایع به طور طبیعی از آن ترشح می‌شود. بدون این مکانیسم بافت واژن خشک و نازک بوده و رابطه جنسی هم اصطلاحا ناخوشایند خواهد بود. با تحمل این درد و درمان نکردن مشکل اوضاع حادتر شده و واژن با مشکلات شدیدتری مواجه می‌شود.

راه‌حل: می‌توانید از پمادهای مخصوص و روان کننده استفاده کنید. همچنین پیش‌نوازی و عشق‌بازی اولیه را هم حتما رعایت کنید و قبل از برقراری رابطه جنسی خودتان را آماده کنید.

بزرگی آلت مرد

با اینکه خیلی از مردان دوست دارند آلت تناسلی‌شان بزرگ‌تر بشود، اما خیلی از خانم‌ها از بزرگ بودن آلت تناسلی همسرشان گله مند هستند. بزرگ بودن آلت تناسلی مرد چه از نظر قطر و چه از نظر طول می‌تواند باعث شود که رابطه جنسی سخت و دردناکی را تجربه کنید.

راه‌حل: شاید لازم باشد پوزیشن‌تان را عوض کنید تا درد کمتری را هم حس کنید. در این خصوص باید با یک سکس تراپیست صحبت کنید.

کیست تخمدان

اگر قبل از ارگاسم یک درد زیاد و تیر کشیدن در ناحیه وازن را تجربه می‌کنید، این احتمال وجود دارد که دچار کیست تخمدان شده باشید. وجود یک کیست پر از مایع در تخمدان عادی نیست و در صورتی که لمس شود یا فشاری به آن وارد شود، ممکن است باعث حس درد در شما شود.

راه حل: به پزشک مراجعه کنید تا با آزماش‌های لازم مشکل شما را تشخیص داده و درمان کند.

اختلال واژینیسموس

زن در رابطه جنسی می‌تواند دچار اضطراب شود. زنانی که با اختلالات واژینیسموس مواجه هستند، از هر نوع دخولی در واژن شامل استفاده از تامپون‌ها، آزمایش‌های زنان و مقاربت و غیره ترس دارند.

راه حل: با مراجعه به روانپزشک یا روانکاو ترس را ریشه‌یابی کرده و آن را درمان کنید.

کم بودن سطح استروژن

گاهی کم بودن سطح استروژن هم می‌تواند باعث احساس درد در رابطه جنسی شود. دو سوم از زنانی که به کودکان‌شان شیر می‌دهند، به خاطر پایین آمدن سطح استروژن در بدن‌شان و کن شدن ترشحات واژن و انعطاف‌پذیری آن دچار احساس درد در رابطه جنسی می شوند.

چند توصیه به آقایان

زمانی که از زنان در خصوص احساس درد در رابطه جنسی و اینکه آیا این حس را با همسرشان در میان می‌گذارند یا خیر صحبت می کنیم، بسیاری از آن‌ها بیان می کنند که این کار را نکرده‌اند و تمایلی به گفتن این موضوع به همسرشان ندارند. آن‌ها دلایل متعددی دارند. برای مثال دوست ندارند حس و حال رابطه را به هم بریزند یا دوست ندارند نقص خودشان را به همسرشان بگویند. همچنین خیلی از آن‌ها فکر می‌کنند که همسرشان اهمیتی به این موضوع نمی‌دهد. پس بهتر است خود آقایان در این موارد پیش قدم شده و در خصوص این موضوع صحبت کنند.

علت احساس درد در رابطه جنسی چیست و چطور می‌توان آن را برطرف کرد؟

هرگاه حس می‌کنید که همسرتان حس درد غیرعادی دارد و از رابطه جنسی لذت کافی را نمی‌برد، در مورد مشکل از او سوال بپرسید یا خودتان بیشتر مراقب او باشید.

همچنین اگر در پوزیشن خاصی احساس درد بیشتر است، آن پوزیشن را اصلاح کرده و دیگر تکرار نکنید.