سکس تراپی یک درمان برای بهبود مشکلات در رابطه جنسی و درمان اختلالات جنسی است. این اختلالات شامل انزال زودرس، یا تاخیر در انزال و یا عدم علاقه به رابطه جنسی هم می شود. سکس تراپی برای درمان انحرافات جنسی و میل جنسی بیش از حد هم مفید است. همچنین برای درمان و پشت سر گذاشتن دوران نقاهت بعد از تجاوز جنسی توصیه می‌شود.

سکس تراپی شاخه‌ای از خدمات روان شناختی است که به افراد و زوج‌ها کمک می‌کند تا عواملی که روی رابطه و رضایت بخشی  آن‌ها تاثیر می‌گذارد را شناسایی کنند. هدف از سکس تراپست کمک به مراجعین برای رفع مشکلات جسمی و روحی در خصوص روابط جنسی است.

اختلالات جنسی

اختلالات جنسی به اختلال در توانایی پاسخ‌دهی جنسی با اختلال در تجربه کردن لذت جنسی گفته می شود. این اختلالات ممکن است در هر مرحله از چرخه رابطه جنسی ایجاد شوند. اختلالات جنسی می‌توانند دائمی باشند یا اینکه بعد از مدتی رفع شوند. برای تشخیص شدت و نوع اختلالات باید به سکس تراپ مراجعه کرده و مشکل را مطرح کرد.

در صورت مشاهده چه علائمی باید به سکس تراپی مراجعه کرد؟

تمایل نداشتن به رابطه جنسی

تمایل نداشتن به رابطه جنسی می‌تواند به خاطر استرس، خستگی، کسالت یا تغییرات ناگهانی در شیوه زندگی شما باشد. اگر نوسانات خلق و خو بیش از چند ماه به طول بیانجامد، می‌تواند باعث ایجاد مشکل شود و شما نیاز به مراجعه به سکس تراپی داشته باشید. سکس تراپی به شما کمک می‌کند تا ارتباط‌تان را با همسرتان بهبود داده و بفهمید که چه چیزی باعث ناتوانی جنسی شما شده است.

سکس دردناک

رابطه جنسی باید برای هر دو طرف لذت‌بخش باشد. اگر یکی از طرفین احساس درد داشته باشند و نتوانند از رابطه جنسی لذت ببرند، این احتمال وجود دارد که مشکلی در وضعیت سلامتی هر کدام از آن‌ها وجود داشته باشد. سکس تراپ به شما کمک می‌کند تا ریشه درد را پیدا کرده و یا اینکه بهترین پوزیشن‌ها برای کاهش درد را پیدا کنید.

نداشتن ارگاسم

شاید شما چندین بار ارگاسم را تجربه کرده‌ باشید ولی بعد از مدتی متوجه شود که دیگر نمی‌توانید از رابطه جنسی لذت کافی را ببرید. اگر ارگاسم نداشتن شما برای چند ماه ادامه پیدا کند، می‌تواند نشانه یک مشکل اساسی باشد. که برای حل آن‌ها نیاز به سکس تراپی است.

شما نمی‌دانید از رابطه چه می‌خواهید

خیلی از افراد شناخت درست و کافی در خصوص میل جنسی و سکس ندارند. این افراد نمی‌دانند که ساختار بدن‌شان و بدن شریک جنسی‌شان به چه صورت است و حتی نمی‌دانند که در رابطه جنسی چه جایگاه و نقشی دارند. سکس تراپی به شما کمک می‌کند تا جواب سوالات‌تان را پیدا کنید و زندگی جنسی موفقی داشته باشید.

از سکس و رابطه جنسی انتظارات بیشتری دارید

خیلی از افراد شاید نتوانند دیدگاه درستی در خصوص رایطه جنسی و وضعیت خود و همسرشان داشه باشند. آن‌ها اصولا دید افراطی داشته و خواسته‌های غیرعادی و نادرستی دارند. گاهی پورنوگرافی باعث می‌شود فرد ذهنیت غلطی در خصوص رابطه جنسی داشته باشد. در بعضی از موارد هم ناآگاهی و داشتن اطالعات غلط در کم در سطح جامعه یا خانواده فرد به این وضعیت منجر می‌شود.

شما لذت بیشتری از حد معمول را انتظار دارید

شاید گاهی به خاطر اضطراب یا عملکرد ضعیف یا خستگی افراد نتوانند از روابط جنسی‌شان لذت ببرند. همچنین گاهی مشکلات و اختلالات روانی و کاستی‌ها و بیماری‌ها به این وضعیت منجر می‌شود. سکس تراپی می‌تواند به شما کمک کند تا با درمان مشکلاتی که دارید، بتوانید لذت بیشتری از رابطه جنسی‌تان ببرید.

شیوه درمان با سکس تراپی

در سکس تراپی مدرن از روش‌های روان درمانی و داروهایی مانند ویاگرا استفاده می‌شود. درمانگر جنسی به کسی که مشکل جنسی دارد، کمک می‌کند تا یک زندگی جنسی خوب و فعال داشته باشد. سکس تراپی به یک ارزیابی درست و دقیق نیاز دارد که شامل معاینات جسمی و روانی می‌شود.

دلیل اختلالات جنسی می تواند یک دلیل جسمانی پایه داشته باشد و یا به خاطر یک استرس روانی ایجاد شود. برای مثال اختلال نعوظ که علت آن مشکلات گردش خون یا اضطراب است، با تجویز داروهای آرامش‌بخش یا داروهای بهبود گردش خون درمان می‌شود. مشکل زن و مرد یک مشکل دو جانبه است که در جلسات زوج‌درمانی باید بررسی و حل شود.

درمان مشکلات جنسی با سکس تراپی

اصل مهم در درمان، این است که زوجین با هم همکاری کنند و فشار مضاعفی روی یکدیگر نداشته باشند. اگر روند درمان همراه با علاقه و صمیمت بین زوجین و بدون سرزننش و سرکوب همراه باشد، نتیجه خوبی خواهد داشت.

سکس تراپیست

رشته سکس تراپی یک شاخه از بهداشت روان است که دوره‌های روان درمانی جداگانه‌ای را پشت سر می گذارد.و آموزش‌های لازم هم زیر نظر متخصصین دریافت می‌شود. داشتن مهارت کافی در زمینه مشاوره و روان درمانی و همچنین داشتن زمینه خوب در روانشناسی کمک زیادی به بهبود کار سکس تراپیست می کند.

از طرفی سکس تراپیست باید به فیزیولوژی بدن و اناتومی ارگان‌های جنسی و نحوه عملکرد آن‌ها آشنایی داشته باشد، و بتواند اختلالات روانی را از بیماری جسمی تشخیص دهد.

همچنین سکس تراپیست باید به زمینه‌های مذهبی، اجتماعی، اخلاقی و جو حاکم بر جامعه هم آشنایی داشته باشد تا بتواند دلیل واکنش‌ها و رفتارهای بیماران را تشخیص دهد.