تقریبا ۹۰ درصد از خانم‌ها بعد از ازدواج در اولین روابط‌شان این نگرانی را دارند که درد شدیدی را تجربه کنند یا اینکه دخول برای‌شان دردناک باشد. این درد ممکن است پیش بیاید و ناشی از مشکلات فیزیکی یا مشکلات مادرزادی باشد.

برای مثال مشکل استخوان لگن یا چسبندگی لبه‌های بیرونی واژن یا پرده اضافی می‌تواند منجر به درد شود.

درد در رابطه جنسی به سه دسته تقسیم می شود:

  • دسته اول سوزش ناشی از پاره شدن پرده بکارت است که بعد از ۲ الی ۳ بار نزدیکی باید به طول کامل رفع شود.
  • دسته دوم یک نگرانی استرسی است و درواقع نوعی تلقین است که در آن فرد لذت رابطه جنسی را فراموش می‌کند و به خاطر استرسی که دارد دیواره‌های واژن خود را تنگ‌تر می‌گیرد و درد بیشتری را تجربه می‌کند. این مورد هم بعد از چند بار نزدیکی برطرف شده و از بین می‌رود.
  • دسته سوم نیز درد ناشی از خشکی واژن است. خشکی واژن یک عارضه رایج میان زنان است که از هر ۳ زن ۱ زن درگیر آن است. یکی از مهم‌ترین علت‌های درد واژینال حین رابطه خشکی واژن است.

شایع‌ترین علائم یائسگی هم همین خشک بودن واژن است. عواملی مانند یائسگی ، زایمان و شیردهی، رادیوتراپی و شیمی درمانی، برداشتن تخمدان، داروهای کاهنده استروژن ، آلرژی و استفاده از آنتی هیستامین ها ، استفاده از دوش های واژینال و پیش نوازی ناکافی قبل از نزدیکی عواملی هستند که باعث خشکی واژن می‌شوند. خشکی واژن با کمک ژل های آمیزشی برطرف می‌شوند.

نحوه مصرف:

قبل از رابطه مقداری از این ژل را کف دست ریخته و در قسمت بیرونی و داخلی واژن و همچنین روی آلت تناسلی مرد بزنید.

نکاتی در خصوص ژل های آمیزشی

برای اینکه بدانید ژل آمیزشی که تهیه کرده‌اید به واژن شما آسیب نمی‌زند، باید مقداری از آن را پشت لب‌های‌تان بزنید. اگر لب‌ها دچار سوزش شدند، بهتر است از آن ژل استفاده نکنید.

بهتر است انواع ژل های آمیزشی را قبل از رابطه جنسی تست کرده و مطمئن شوید که برای ‌تان مناسب هستند. سپس از آن‌ها استفاده کنید. سعی کنید هیچ وسیله تازه و ناآشنایی را در رابطه جنسی برای اولین بار استفاده نکنید. بهتر است چند مورد از این محصولات را تهیه کرده و امتحان کنید و با هم مقایسه کنید و مطمئن شوید که نوع مناسب آن را تهیه کرده‌اید.

بعضی از افراد فکر می‌کنند که استفاده از ژل‌های آمیزشی نشان دهده یک نقص در آن‌هاست و صورت خوشی برای‌شان ندارد. اما این درست نیست. ژل های آمیزشی درواقع کمک می‌کنند تا رابطه بهتر و لذت‌بخش‌تری را تجربه کنید و استفاده از این نوع ژل‌ها کاملا طبیعی و رایج است. حتی توصیه می شود که هر زن و شوهری یک بطری از این ژل‌ها در اتاق خوابش داشته باشد تا در مواقع لزوم از آن‌ها استفاده کند.

ژل های آمیزشی از نوع همان ژل هایی هستند که برای گرفتن نوار قلب روی سینه می زنند. این ژل‌ها کاملا بی‌خطر بوده و ضرری هم برای واژن و رحم ندارند.

وقتی ژل را خریداری می‌کنید، حتما به مواد اولیه و ترکیبات آن توجه کنید. و مطمئن شوید که محصول مناسبی را خریداری کرده‌اید.

از روان‌کننده های روغنی در کنار کاندوم استفاده نکنید. چرا که روغن ممکن است باعث ضعیف شدن لاتکس کاندوم شده و آن را سوراخ کند.

بعد از هر رابطه جنسی به خوبی واژن را تمیز کنید تا مواد خارجی داخل آن نماند. همچنین ادرار کرده بعد از رابطه جنسی به بهداشت واژینال کمک می‌کند.