پرده بکارت یک لایه نازک از جنس پوست است که در ورودی مهبل زنان قرار گرفته است و به صورت نسبی این قسمت را پوشانده است. پرده بکارت یا هایمن در برخی از جوامع از جمله ایران یک مدرک برای اثبات باکرگی و به عبارتی پاکدامنی یک دختر است.

از درست یا غلط بودن این رفتار که بگذرید، پرده بکارت انواع متعددی دارد که در برخی از موارد شناخت و آگاهی داشتن در خصوص آن‌ها قبل از برقراری اولین رابطه جنسی کاملا ضروری و الزامی است.

پرده بکارت چطور ایجاد می‌شود؟

در مراحل اولیه رشد جنینی هیچ دهانه ورودی به داخل واژن وجود ندارد بلکه این ورودی کاملا مسدود شده است. قبل از تولد ورودی واژن به طور ناقص تقسیم می‌شود و تنها یک پوست کوچک از این قسمت در دهانه واژن باقی می‌ماند. این پرده در زمان تولد دختران بسیار نازک و آسیب پذیر است اما با بیشتر شدن سن آن‌ها و به خاطر عملکرد غدد هورمونی این پرده به مرور ضخیم‌تر می‌شود. در مواردی که این تقسیم سلولی به طور کامل انجام شود، دختران بدون پرده بکارت متولد می‌شوند.

پرده بکارت دو تکه چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

محل قرارگیری پرده بکارت

یک باور غلط که در خصوص پرده بکارت وجود دارد این است که این پرده در قسمت عمیق واژن قرار گرفته است و به آسانی پاره نمی‌شود اما اینطور نیست. چرا که پرده بکارت در ورودی واژن و فاصله یک سانتی‌متری آن قرار دارد و به سادگی هم می‌تواند آسیب ببینید یا پاره شود. این پرده حتی با ورود هر شی به اندازه یک بند انگشت پاره ممکن است پاره ‌شود.

پرده بکارت دو تکه یا تیغه ای چیست؟

پرده بکارت تیغه ای یا دو تکه یکی از انواع پرده بکارت است که به صورت تیغه ای ورودی واژن را می‌پوشاند. اما بافت های اضافه ای که در این پرده وجود دارد باعث شده است که ظاهری با دو سوراخ اضافه روی پرده ایجاد شود.

پرده بکارت دو تکه چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

قاعدگی با پرده بکارت دو تکه

معمولا قاعدگی با این پرده درد و حتی فشار خون مضاعفی به همراه دارد. درواقع خونریزی از دو سوراخ این پرده باعث می‌شود که فرد درد بیشتری را حس کند.

رابطه جنسی در افرادی که پرده بکارت دو تکه دارند

رابطه جنسی در افرادی که پرده بکارت دو سوراخه دارند همچنین با درد زیادی همراه است. تیغه‌ای که بین دو سوراخ پرده وجود دارد، معمولا کمی سخت پاره می‌شود و مقادیری هم خون در خود دارد. گاهی این تکه به اندازه‌ای ضخیم می‌شود که برای برداشتن آن به عمل جراحی نیاز پیدا می‌کنید.

 

جراحی پرده بکارت دو تکه یا تیغه ای

برای پاره کردن این پرده بهتر است از عمل جراحی استفاده کنید. در این عمل بافتی که بین دو سوراخ پرده قرار می‌گیرد را برمی‌دارند تا سوراخ بزرگ‌تر شده و دخول راحت‌تر و با درد کمتری انجام شود. این عمل تنها ۱۵ دقیقه زمان می‌برد.