زخم آلت تناسلی می‌تواند به دلایل متعددی ایجاد شود. و همچنین اندازه‌ها و اشکال مختلفی هم داشته باشد. نکته مهمی که در خصوص رخم روی آلت تناسلی وجود دارد این است که احتمال ابتلا به بیماری ایدز را افزایش می‌دهد. پس نباید از کنار این نوع زخم به سادگی رشد شد.

در این مقاله از سلامت زیستی قصد داریم در خصوص انواع زخم روی آلت تناسلی و نحوه درمان آن صحبت کنیم.

تمام این ویژگی‌ها باید حین درمان مورد توجه قرار بگیرند:

  • گاهی این زخم ها به بزرگی یک سکه هستند و گاهی هم اندازه ان‌ها اندازه یک سر سوزن است.
  • گاهی این زخم‌ها پر از مایع هستند و یا اینکه خشک می‌باشند.
  • شاید به صورت خوشه‌ای ایجاد شوند.
  • در هر جای ناحیه تناسلی روی آلت، روی پوست بیضه یا بین دستگاه تناسلی و مقعد ممکن است این زخم ها ایجاد شوند.
  • زخم ها ممکن است با درد یا بدون درد باشند.

چه عواملی باعث ایجاد زخم روی آلت تناسلی مردان می‌شود؟

در اولین برخوردتان با این زخم باید به انواع بیماری‌های مقاربتی مشکوک شوید. که مهم ‌ترین این بیماری‌ها هم عبارتند از سیفلیس، هرپس تناسلی، شانکروئید، لنفوگرانولوم و نروم و گرانولوم اینگوئینال.

علت ایجاد زخم روی آلت تناسلی و درمان آن

هرکدام از این بیماری‌ها می‌توانند باعث ایجاد زخم روی آلت تناسلی مردان شوند. البته علت‌های دیگری مانند مشکلات پوستی، هم وجود دارند که می‌توانند باعث ایجاد زخم روی ناحیه تناسلی فرد شوند.

زخم روی آلت تناسلی مردان علت‌های عفونی یا غیرعفونی دارد که شامل موارد زیر است:

علل غیر عفونی

بیماری های خودایمنی: از جمله این بیماری‌ها می توان به لوپوس، سندروم بهجت، آرتریت روماتوئید و پسوریازیس اشاره کرد. معمولا این بیماری‌ها زمینه خود ایمنی یا منشا ژنتیکی دارند.

اگزما: اگزما یا درماتیت ضایعات التهابی پوست هستند که می‌تواند به خاطر خشکی پوست یا تماس مالشی با آلرژی ایجاد شوند.

فعالیت جنسی: تماس جنسی شدید، خشک یا طولانی مدت با شریک جنسی یا خودارضایی می‌تواند باعث ایجاد زخم در ناحیه تناسلی شود.

دیابت: در دیابت کنترل شده یا مزمن هم انواع زخم آلت دیه می‌شود.

داروها: گاهی بدن در واکنش آلرژیک به برخی از داروها باعث بروز زخم روی آلت تناسلی هم می شود. رنگ این ضایعات بنفش یا قرمز است و می‌تواند به همراه تاول ایجاد شود.

ضایعات بدخیم یا خوش‌خیم: این ضایعات غالبا رنگ قرمز داشته و رشد آهسته‌ای دارند و برای تشخیص هم نیازی به نمونه برداری ندارند.

نیش حشرات: نیش حشرات روی ناحیه آلت تناسلی هم می‌تواند منجر به قرمز شدن، تاول و زخم شود.

عوامل عفونی

علل عفونی ایجاد کننده زخم روی آلت تناسلی مردان عموما به واسطه رابطه جنسی غیرایمن با فرد آلوده ایجاد می‌شود. گاهی عفونت در اثر اصلاح با تیغ آلوده یا شنا در آب آلوده هم می‌تواند باعث ایجاد زخم روی آلت تناسلی مردان شود. بعضی از اسامی این عفونت‌ها برای خیلی از مردم آشنا نیستند. اما برای اطلاع‌رسانی اجمالی از آن‌ها نام بعضی از این بیماری‌ها را عنوان می‌کنیم.

سلفیس: زخم‌ها ۱۰ تا ۹۰ روز بعد از تماس جنسی با فرد آلوده ایجاد می‌شوند. و نام آن شانکر است. این زخم‌ها سفت و بدون درد بوده و اندازه‌شان هم ۵ تا ۱۵ میلی‌متر است. و حاشیه واضحی هم دارند. بیشتر موارد همراه با بزرگ شدن غدد لنفاوی ناحیه کشاله ران است.

تبخال تناسلی: در این بیماری هم زخم‌ها ۲ تا ۱۲ روز بعد از رابطه جنسی با فرد آلوده ایجاد می‌شوند. این زخم ها به شکل دانه‌های ریز یا تاول‌های کوچک قرمز رنگ هستند که بعد از ترکیدن تاول‌ها زخم ایجاد می‌شود. بعد از حدود دو هفته هم ممکن است درمان شوند. اما این احتمال وجود دارد که این زخم‌ها دوباره عود کنند.

زگیل تناسلی: زگیل تناسلی برجستگی قارچ مانندی است که در ناحیه تناسلی ایجاد می‌شود. بهترین درمان برای این نوع زگیل لیزر است. اگر زگیل تناسلی در زنان درمان نشود، در نوع پیشرفته می تواند به سرطان دهانه رحم تبدیل شود.

مولوسکوم: این زخم روی آلت تناسلی مردان به صورت زخم کوچک با مرکز فرورفته‌ای است که بعد از مدتی خوب شده و بهبود می‌یابد.

شانکروئید: زخم ها ۳ تا ۱۰ روز بعد از رابطه جنسی با فرد آلوده ایجاد می‌شوند. این زخم‌های چرکی عمقی هستند و دردناک می‌باشند. در ابتدا این زخم ها به صورت دانه‌های ریزی هستند که با نام پاپول شناخته می‌شوند. و بعد به زخم تبدیل می‌شوند. مردان ختنه شده کمتر در معرض ابتلا به این نوع عفونت‌ها هستند. بزرگی و التهاب غدد لنفاوی کشاله ران هم در این بیماری دیده می شود.

گرانولوم اینگوئینال: این بیماری هم باعث ایجاد زخم روی آلت تناسلی مردان می‌شود. در بیشتر کشورهای هندی، آفریقایی یا برزیل این نوع بیماری دیده می شود. زخم‌ها ۵۰ روز بعد از تماس با فرد آلوده ایجاد می‌شوند. زخم‌ها دردناک نیستند. و به آهستگی زیاد شده و ناحیه بزرگ‌تری را پوشش می‌دهند. با وجود نام این بیماری، کشاله ران به این نوع زخم مبتلا نمی‌‌شود. این زخم‌ها قرمز رنگ و گوشتی بوده و ممکن است دهان را هم آلوده کنند.

لنفوگرانولوم ونروم: زخم های در این حالت ۵ تا ۲۱ روز بعد از رابطه جنسی با فرد آلوده ایجاد می‌شوند . دردناک نیستند. خود به خود هم درمان می‌شوند. غدد لنفاوی در کشاله ران متورم و دردناک شده و بعد چرکی شده و زخم در کشاله ران بروز می کند. این بیماری معمولا با تب و لرز همراه است.

سل: در موارد نادری ممکن است در اثر برخورد خلط و آب دهان فرد آلوده به باسیل کخ که همان عامل بیماری سل است، به ناحیه زخم روی آلت تناسلی مردان ایجاد شود.

دیگر عفونت‌های قارچی و باکتریایی: بعضی از عفونت های قارچی و باکتریایی می توانند باعث ایجاد زخم در این ناحیه شوند.

تشخیص و درمان زخم روی آلت تناسلی مردان

با بررسی و آنالیز شکل ظاهری زخم‌ها و گرفتن آزمایش خون می‌توان بیماری و نوع زخم را تشخیص داد.

خوددرمانی نکنید: بدترین کاری که در خصوص زخم روی الت تناسلی مردان می‌توانید انجام دهید، این است که خودتان آن‌ها را با داروهای خانگی یا پیشنهاد شده توسط دوستان تان درمان کنید. این کار علائم مخفی دارد و ممکن است بعدا خودش را نشان دهد. همچنین می‌تواند پزشک را گمراه کند و باعث شود که داروهای اشتباهی تجویز کند.

عجله کنید: بعد از مشاهده زخم روی آلت تناسلی باید خیلی زود به پزشک مراجعه کنید. چرا که در بعضی از این زخم‌ها زمان ارزش زیادی دارد و با تاخیر ممکن است اوضاع زخم‌ها بدتر شود.

همسرتان را هم برای معاینه ببرید: حتی در صورتی که در مدت بیماری با کاندوم رابطه جنسی داشته باشید، باز هم این احتمال وجود درد که بیماری به همسرتان منتقل شده باشد. به همین خاطر برای احتیاط همسرتان هم باید بار معاینه به پزشک مراجعه کند.