رابطه جنسی یکی از مهم‌ترین ابعاد زندگی است که برای خیلی از ما خوشایند و لذت بخش است. اما روابط جنسی همیشه هم خوب نیستند و گاهی هم می‌توانند برای ما مشکل ساز شوند.

در ادامه این مقاله از سلامت زیستی ما را همراهی کنید تا در خصوص علت ضعف زنان بعد از رابطه جنسی صحبت کنیم.

ضعف زنان بعد از رابطه جنسی می‌تواند کمی غیرعادی باشد. حتی از آن‌جایی که مردان مقدار زیادی پروتئین از دست می‌دهند، بیشتر انتظار می‌روند که این ضعف و بی‌حالی از طرف مردان باشد. اما در مواردی این زنان هستند که دیگر توان بلند شدن از رخت خواب بعد از سکس را ندارند و این روند گاهی تا دو روز هم طول می‌کشد. خستگی بعد از رابطه جنسی در زنان و مردان طبیعی است چرا که رابطه جنسی می‌تواند انرژی بر و خسته کننده باشد. همچنین در این زمان بدن تغییرات شیمیایی زیادی را تحمل می‌کند و همین موضوع می‌تواند باعث خستگی بیشترشما شود. بخش عمده‌ای از این خستگی به ترشح هورمون پرولاکتین در بدن بستگی دارد. این هورمون بعد از ارگاسم ترشح شده و باعث ایجاد حس رخوت و خواب‌آلودگی می‌شود. البته تاثیر آن کوتاه مدت است و زود از بین می‌رود.

ضعف زنان بعد از رابطه جنسی

عوامل متعددی در ایجاد و شکل گیری این حس در بدن اثر می‌گذارد. مثلا تعداد دفعاتی که عمل آمیزش را با همسرتان انجام می‌دهید، مدت زمان آمیزش، دمای محیط، میزان لذت و غیره از عواملی هستند که در ایجاد این حس تاثیر می‌گذارند. تحقیقات نشان داده‌اند که هرچقدر میزان این موراد بیشتر باشد، خستگی و رخوت شما بعد از رابطه هم بیشتر خواهد بود. البته این فرایند در همه یک جور نیست و به شرایط بدنی و فیزیکی هم بستگی دارد.

ارگاسم چه تاثیری بر بدن دارد؟

ارگاسم انرژی زیادی از بدن زنان می‌گیرد. مطالعات نشان داده‌اند که زمانی که ارگاسم اتفاق میفتد سوخت و ساز و متابولیسم بدن بیشتر می‌شود. در این مواقع فرقی ندارد که شما مرد باشید یا زن. در زمان آمیزش و ارگاسم ضربان قلب و فشار خون بیشتر شده می‌شود. شما به خاطر همین بیشتر شدن ضربان قلب اکسیژن بیشتری به ریه می‌فرستید و در پایان هم بیشتر احساس ضعف و خستگی خواهید داشت. این روند هم برای آقایان و هم خانم‌ها مشابه و یکسان است. اما مسئله‌ای که وجود دارد این است که ارگاسم شدن تمام عضلات بدن زنان را درگیر می‌کند. به همین خاطر است که ضعف زنان بعد از رابطه جنسی بیشتر از مردان است.

ضعف زنان بعد از رابطه جنسی و انرژی مورد نیاز

سکس به هر شکلی و در هر پوزیشنی انرژی زیادی را از شما می‌گیرد. پس در این زمینه نمی‌توانید برای حفظ انرژی کاری کنید. البته هر کدام از طرفین فعالیت بدنی و تحرک بیشتری داشته باشند، درنهایت بیشتر هم خسته می‌شوند. بهترین توصیه‌‌ای که می‌توانیم به شما بکنیم این است که بعد از رابطه جنسی زمانی را به استراحت اختصاص دهید.

بعد از رابطه جنسی شما احساس آرامش خواهید داشت

یکی از دلایلی که سبب می‌شود بعد از رابطه جنسی احساس آرامش بیشتری داشته باشید، این است که به فردی که دوست دارید، بیشتر نزدیک می‌شوید. رابطه جنسی با همسر یک نیاز طبیعی برای شماست و در نهایت شما با پاسخ دادن به این نیاز به آرامش درونی خوبی دست پیدا می‌کنید. در این زمان مغز به شما این پیام را می‌دهد گه دیگر دلیلی برای نگرانی وجود ندارد.

ضعف زنان بعد از رابطه جنسی

همانطور که گفتیم هم زنان و هم مردان بعد از رابطه خسته می‌شوند و احساس ضعف می‌کنند. اما با توجه به اینکه در هنگام ارگاسم تمام عضلات بدن زنان درگیر می‌شود، احتمالا آن‌ها خستگی بیشتری را احساس کنند. در مقابل مردان پروتئین بیشتری از دست می‌دهند و نیاز به تامین آن دارند. در صورتی که احساس ضعف بعد از رابطه بیش از اندازه و نگران گننده است، بهتر است یک بازنگری در نوع تغذیه و فعالیت جنسی‌تان داشته باشید.

تغذیه بعد از رابطه

برای اینکه ضعف بعد از رابطه را درمان کنید، می‌توانید از انواع غذاها کمک بگیرید. بهترین موارد آن‌هایی هستند که دوپامین و دیگر هورمون‌هایی که کم می‌شوند را در بدن تامین کنند.

اسید آمینه‌های تیروزین و فنیل آلانین یکی از مواردی می‌باشند که در ساخت دوپامین دخیل هستند. اگر بعد از سکس از ترکیباتی استفاده کنید که این نوع اسیدآمینه‌ها را دارند، می‌توانید کمبود این هورمون را هم جبران کنید. بعضی از غذاهای حاوی دو اسیدآمینه گفته شده شامل موارد زیر هستند:

  • لبنیات
  • گوشت
  • تخم مرغ
  • سایر غذاهای پروتئینی

در مقابل برخی از غذاها مانند چربی‌های اشباع شده باعث می‌شوند دوپامین کمتری در بدن‌تان تولید شوند. شاید متوجه شده‌باشید که بعد از خوردن یک غذای چرب احساس ضعف و بیحالی بیشتری می‌کنید. تا حدودی از این احساس بی‌حالی به خاطر اختلالی است که خوردن این غذاها در تولید دوپامین ایجاد می‌کند.

کپسول‌هایی که تیروزین دارند، به همراه یا بدون فنیل آلانین در داروخانه‌ها موجود هستند که می‌تواند سطح دوپامین بدن را به حد نرمال برسانند.

همچنین برخی از عادت‌های زندگی مانند خواب کافی، پیاده روی، نور آفتاب، یوگا، گوش دادن به موسیقی و ریلکسیشن می‌تواند سطح دوپامین را افزایش دهد.