گریه بعد از رابطه جنسی اگرچه کمی عجیب به نظر می‌رسد اما عارضه‌ای است که برای عده زیادی رخ داده است. این گریه می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد که بسته به شرایط فرد متفاوت هستند.

در ادامه با سلامت زیستی همراه باشید.

یک واقعیت علمی در خصوص گریه بعد از رابطه جنسی

از لحاظ پزشکی علت گریه بعد از رابطه جنسی به مالیخولیا بعد از رابطه یا بیقراری بعد از رابطه مربوط است. این گریه می‌تواند شامل بدخلقی، اشک ریختن و احساس ناراحتی باشد. حتی اگر فرد بعد از رابطه جنسی احساس رضایت کامل داشته باشید، ممکن است این گریه را تجربه کند. همچنین افراد فارغ از جنسیت یا گرایش جنسی که دارند ممکن است این نوع گریه را تجربه کنند.

تحقیقاتی که تاکنون انجام شده است نشان می‌دهد که این گریه در بین زمان بیشتر از مردان شایع است. همچنین در مطالعه دیگری که در سال ۲۰۱۸ در یک جامعه آماری کوچک انجام شد نشان داد که ۴۱ درصد افراد این جامعه گریه بعد از رابطه جنسی را تجربه کرده اند. حتی عده‌ای بیان کردند که این نوع گریه بارها و بارها برای آن‌ها رخ داده است. اما علت گریه بعد از رابطه چیست؟ در ادامه دلایل متعدد این اتفاق را بررسی می‌کنیم.

احساس خوشحالی

احساسات مختلفی می‌تواند منجر به این نوع گریه شود و این احساسات لزوما بد و منفی نیستند. ممکن است در مورد گریه خوشحالی چیزهایی شنیده باشید یا آن را تجربه کرده باشید. برای مثال در مراسم عروسی یا بعد از تولد یک نوزاد گریه تان گرفته باشد. اما می‌دانید که این گریه قطعا ازغم و اندوه منشا نمی‌گیرد. گریه بعد از رابطه جنسی هم همین خصوصیات را دارد. این گریه می‌تواند ناشی از احساس خوشحالی از بودن در کنار هم باشد یا اینکه ناشی از این باشد که می‌بینید با کسی که دوست دارید یک رابطه خوب و لذت بخش را تجربه کرده‌اید.

علت گریه بعد از رابطه ناشی از برانگیختن

ممکن است در زمان رابطه به اندازه‌ای از خود بی‌خود بشوید و در عواطف و احساست‌تان غرق بشوید که به خاطر حجمی از احساسات متفاوت در آن لحظه گریه‌تان بگیرد. به عبارتی شما احساساتی شده‌اید و این نشانه بدی نیست.

ممکن است گریه بعد از رابطه تنها یک پاسخ فیزیکی از طرف بدن‌تان باشد

شاید بهترین ارگاسم زندگی‌تان را تجربه کرده‌اید و یا اینکه اولین ارگاسم‌تان را پشت سر گذاشته‌اید. لذت این رابطه و تجربه‌ای که داشتید طوری بود که شما را به گریه انداخت.

همچنین ممکن است به خاطر ناامیدی از ارگاسم شدن و نداشتن یک رابطه جنسی خوب گریه‌تان بگیرد. برای مثال ممکن است حس کنید که نیاز زیادی به یک رابطه جنسی خوب دارید اما نمی‌توانید به آن دست پیدا کنید و گریه‌تان می‌گیرد.

احساس درد

همچنین علت گریه بعد از رابطه می‌تواند احساس درد هم باشد. رابطه جنسی دردناک یا دیسپارونیا می‌تواند به خاطر دلایل زیر ایجاد شود.

  • خشک بودن واژن
  • تحریک واژن
  • عفونت مجاری ادراری
  • اگزما یا سایر مشکلات پوستی در ناحیه دستگاه تناسلی
  • گرفتگی عضلات واژن
  • مشکلات مادرزادی

درد فیزیکی در حین رابطه جنسی می‌تواند درمان شود. اگر این مشکل را دارید با پزشکتان مشورت کنید. اگر درد شما تا حدی است که اجازه نمی‌دهد از روابط جنسی‌تان لذت ببرید، باید این موضوع را جدی بگیرید و برای حل آن کاری بکنید.

خشم

گاهی هم علت گریه بعد از رابطه جنسی خشم و عصبانیتی است که بین زوجین وجود دارد. اگر عصبانی هستید بهتر است به هیچ عنوان رابطه جنسی برقرار نکنید چرا که ممکن است مشکلات دیگری مانند برخی سوتفاهم‌ها هم برای‌تان ایجاد شوند.

نگرانی

گاهی هم علت گریه بعد از رابطه جنسی نگرانی است که می تواند در خصوص درست یا غلط بودن رابطه جنسی، در خصوص شریک جنسی‌تان و برخی موارد دیگر باشد.

احساس شرم یا گناه

دلایل مختلفی مانند تربیت خانوادگی، شرایط اجتماعی، مذهب، وضعیت تناسب اندام و غیره می‌توانند باعث شوند که از برقراری رابطه جنسی شرمسار باشید و احساس گناه بکنید.

ممکن است حتی از برخی رفتارها حین رابطه جنسی شرمسار باشید و حس بدی به شما دست بدهد. یا اینکه در این مورد که دیگران در خصوص شما چه احساسی دارند یا چطور به شما نگاه می‌کنند و با وجود این رابطه چه تغییری در نگرش دیگران از شما ایجاد شده است، نگران باشید. این تردیدها هم می‌توانند دلیل دیگری برای گریه بعد از رابطه باشند.

علت گریه بعد از رابطه جنسی چیست؟

افسردگی

اگر دچار افسردگی هستید و در مواقع زیادی خودتان را در حال گریه گردن پیدا می‌کنید، این احتمال هم وجود دارد که بعد از رابطه جنسی این اتفاق بیفتد. در این صورت باید به روانشناس مراجعه کرده و در پی درمان بیماری روحی و افسردگی‌تان باشید.

سردرگمی

ایجاد احساس سردرگمی بعد از رابطه جنسی هم اتفاق رایجی است. ممکن است در خصوص شریک جنسی‌تان، زمانی که رابطه را برقرار کردید یا رفتارهایی که حین رابطه داشتید، دچار سردرگمی شوید. این سردرگمی می‌تواند واکنش‌های زیادی مانند گریه کردن هم به دنبال داشته باشد.

تروما یا سابقه سواستفاده جنسی

اگر در گذشته مورد سواستفاده جنسی قرار گرفته‌اید، این احتمال وجود دارد که هم‌اکنون هم تاثیرات این اتفاق در شما باقی مانده باشد و حس خوبی نسبت به برقراری رابطه جنسی نداشته باشید. این مورد هم می‌تواند علت گریه بعد از رابطه جنسی باشد. در این صورت بهترین کار این است که خیلی زود به یک روانکاو مراجعه کنید.

راهکارهای مواجهه با گریه بعد از رابطه

اگر گریه شما دلیل فیزیکی دارد، حتما به پزشک مراجعه کرده و سعی کنید این مشکل را رفع کنید.

همچنین بهتر است به خودتان زمان بدهید و به خوبی مشکلاتان را بازبینی کنید و در خصوص آن اطلاعات بیشتری کسب کنید.

با شریک جنسی‌تان صحبت کرده و مشکلتان را با او در میان بگذارید. به این ترتیب او هم می‌تواند در روند حل این موضوع به شما کمک کند.

درخصوص رابطه جنسی با همسرتان صحبت کنید. اگر حس می‌کنید برخی تغییرات می‌تواند به بهبود وضعیت شما هم کمک کند، حتما این تغییرات را اعمال کنید.