برخی از زنان معمولا نگرانی‌هایی در خصوص عفونت مخمری و رابطه جنسی دارند.

در این مقاله از سلامت زیستی قصد داریم بایدها و نبایدهای برقراری رابطه جنسی در حین داشتن عفونت واژن مخمری را با هم بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

رابطه جنسی با وجود عفونت مخمری واژن

عفونت مخمری در صورتی که شدید باشد با خارش و سوزش واژن همراه است و شاید زنان تصور کند که در این مواقع داشتن رابطه واژن دیگر ممکن نیست. اما باید بگوییم که نیازی به نگرانی نیست. و تا زمانی که ترشحات غلیظ و سفید نداشته باشید، جای نگرانی وجود ندارد. عفونت مخمری باعث تحریک کانال واژن شده و تا زمانی که احساس ناراحتی نداشته باشید، می‌توانید به رابطه جنسی‌تان ادامه دهید.

همچنین بعضی از زنان نگرانی‌هایی در خصوص این نوع عفونت و برقراری رابطه جنسی دارند که در ادامه با هم می‌خوانیم؟

آیا رابطه جنسی عفونت مخری را بدتر می کند؟

ممکن است. عفونت مخمری معمولا به خاطر رشد نوعی قارچ به نام کاندیدا ایجاد می‌شود که در واژن وجود دارد. اما میزان آن بسیار کم است.

برقراری رابطه جنسی با وجود عفونت مخمری وازن ممکن است؟

حساسیت به اسپرم شخص مقابل لوبریکانت یا لاتکس کاندوم می‌تواند باعث به هم خوردن تعامل قارچ‌های واژن شده و عفونت را کلید بزند. اگر به یکی از عوامل ابتلا به عفونت مشکوک هستید، بهتر است تا زمانی که دلیل ایجاد عفونت را پیدا نکرده‌اید، رابطه واژینال نداشته باشید.

آیا عفونت مخمری واگیردار است؟

احتمال سرایت عفونت‌های مخمری وجود دارد. اما با توجه به اینکه این نوع عفونت جز بیماری‌های جنسی دسته‌بندی نشده است، احتمال کمی در خصوص انتقال این بیماری به فرد مقابل وجود دارد. تقریبا ۱۴ درصد از مردان بعد از رابطه با زنی که مبتلا به عفونت قارچی واژن است، دچار بثورات یا خارش روی آلت تناسلی می‌شوند. همچنین این بیماری احتمال پاره شدن کاندوم را هم افزایش می‌دهد.

عفونت مخمری واژن و رابطه جنسی

اگر دچار عفونت مخمری شدیم،  چه کاری باید انجام دهیم؟

علائم عفونت‌های مخمری هم مانند عفونت‌های دیگر واژن مانند واژینوز باکتری است که باید کاملا درمان شود. داروهایی در داروخانه وجود دارند که می‌توانید آن‌ها را بدون نسخه تهیه کره و استفاده کنید،. اما اگر برای اولین بار است که به این بیماری مبتلا شده‌اید، بهتر است به پزشک مراجعه کرده و معاینه شید.

درمان عفونت مخمری متوسط حدودا ۴۸ ساعت بعد از شروع درمان از بین می‌رود اما اگر عفونت مخمری مزمن و حاد باشد، احتمالا زمان بیشتری هم برای درمان نیاز است. اگر در طول سال بیشتر از ۴ بار به این بیماری دچار می‌شوید، احتمالا عامل مخرب و غیرطبیعی وجود دارد که باید آن را پیدا کرده و درمان کنید.

روش پیشگیری از عفونت مخمری واژن

بهتر است بیشتر غذاها و خوراکی‌های تازه بخورید . از خوردن غذاهای آماده و تغذیه‌های سوپرمارکتی اجتناب کنید. همچنین مصرف خوراک‌های حاوی پروبیوتیک هم برای به تعادل رسیدن باکتری‌های واژن استفاده کنید.همچنین لباس زیرتان را روزی یک بار عوض کرده و از دوش واژینال استفاده نکنید. همچنین بهداشت ناحیه تناسلی را بیشتر رعایت کنید.