یکی از نگرانی‌هایی که افراد ممکن است در حین داشتن رابطه جنسی با آن دست و پنجه نرم کنند احتمال بارداری است. بارداری امری بزرگ و تاثیرگذار در زندگی زناشویی است و می‌تواند بار مسئولیت سنگینی را برای شما به همراه داشته باشد. در همین زمینه برخی از زوجین ترجیح می‌دهند در مورد عدم بارداری در رابطه جنسی مطمئن باشند.

یکی از سوال‌های زیادی که در این زمینه پرسیده می‌شود در خصوص حاملگی بدون دخول است. آیا حاملگی بدون دخول ممکن است یا خیر؟ و چطور باید از این نوع حاملگی پیشگیری کرد. حتی سوالاتی در خصوص امکان حاملگی دختر باکره که هنوز پرده بکارت دارد، هم پرسیده می‌شود. در ادامه این مقاله از سلامت زیستی با ما باشید تا پاسخ مناسبی برای این سوالات پیدا کنیم.

خب در ابتدای این مقاله باید بگوییم که حاملگی بدون دخول هم ممکن است. درواقع هر زمان که آلت تناسلی مرد در اطراف واژن باشد و منی مرد در این محدوده بریزد، این احتمال وجود دارد که منی وارد واژن شده و حاملگی اتفاق بیفتد.

مایع پیش انزال همان مایع شفافی است که قبل از انزال کامل مرد از آلت او تراوش می کند. بیشتر مردان کنترلی روی این مایع ندارند و نمی‌توانند زمان تراوش آن را مشخص کنند. این مایع دارای تعدادی اسپرم است و می‌تواند باعث بارداری شود.

برخی از کارشناسان می‌گویند که اگر لباس کاملا آغشته با اسپرم باشد و با واژن خانم تماس داشته باشد، احتمال ضعیفی برای بارداری وجود دارد. تاکنون بررسی‌های دقیقی در این زمینه انجام نشده است. اما بهتر است مراقب احتمالات هم باشد و در این زمینه بی‌احتیاطی نکنید. هر بار که شک داشتید ممکن است اسپرم وارد واژن شده باشد یا در تماس با آن بوده باشد، بهتر است با مصرف قرص‌های ضد بارداری از احتمال بارداری جلوگیری کنید.

حاملگی بدون دخول

شرایط و نحوه حاملگی بدون دخول

در زمان آمیزش جنسی حدود سیصد و پنجاه میلیون اسپرم در مایع منی مرد آزاد می‌شود. این اسپرم‌ها مسیر دهانه رحم را طی می‌کند تا به لوله‌های شیپوری برسند. از بین این تعداد اسپرک تنها ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ اسپرم به لوله‌های شیپوری می‌رسند. از طرفی زنان در هر ماه در روز چهاردهم قاعدگی یک تخمک آزاد می‌کنند که آماده باروری است.

این کار هر ماه تکرار می‌شود و در طی آن تخمک گذاری انجام می‌شود. اگر تخمک گذاری در همان زمان انجام شود که اسپرم وارد دهانه رحم شده است، اسپرم شانس تماس با تخمک زن را دارد و به این ترتیب لقاح انجام می‌شود.

اگر در آن زمان تخمک وجود نداشته باشد، اسپرم‌ها می‌توانند تا ۷۲ ساعت بعد در آن محل زنده بمانند. همچنین هر اسپرم تا ۳۶ ساعت بعد قادر است در لوله‌های رحم برای ملاقات با اسپرم سالم بماند.

احتمال حاملگی بدون دخول چقدر است؟

با توجه به موارد ذکر شده حاملگی در موارد زیر می‌توانند اتفاق بیفتند.

  • رابطه جنسی حداکثر در فاصلکه کمتر از ۳۶ ساعت بعد از تخمک گذاری یا کمتر از ۷۲ ساعت قبل از آن انجام شود.
  • تمام روزهایی که احتمال بارداری در زن وجود دارد، تنها ۱۰ روز در سیکل قاعدگی است.
  • در صورتی که یک خانم هنوز باکره باشد و اسپرم از منافذ پرده به دهانه رحم وارد شود، ممکن است حاملگی اتفاق بیفتد. البته این احتمال خیلی کم است.

چطور از حاملگی بدون دخول جلوگیری کنیم؟

مانند سایر انواع حاملگی در این مورد هم استفاده از کاندوم و سایر ابزار پیشگیری می‌تواند مفید باشد.

بهتر است مراقب باشید پیشاب یا منی مرد در اطراف واژن نریزد. در صورتی که این اتفاق افتاد سریع آن را با دستمال تمیز کنید.

در صورتی که احتمال می‌دهید منی وارد واژن شده باشد، بهتر است از قرص‌های ضدبارداری استفاده کنید.