رابطه جنسی اگر به درستی انجام شود، باید لذت بخش و مفید باشد و زندگی شما را بهبود دهد. اما این رویداد هم گاهی با برخی از مشکلات و مسائل همراه می‌شود. یکی از این موارد سوزش واژن هنگام دخول است که رابطه جنسی را به کام برخی از خانم‌ها تلخ می‌کند.

در این مقاله از سلامت زیستی با ما باشید تا در خصوص علت این عارضه و نحوه درمان آن بیشتر بخوانیم.

سوزش واژن هنگام دخول عارضه بسیار دردناکی است به طوری که شما را وادار به متوقف کردن رابطه جنسی می‌کند. این عارضه فقط یک بار رابطه جنسی شما را خراب نمی‌کند. بلکه می‌تواند برای ماه‌ها و حتی سال‌ها بر زندگی جنسی شما و همسرتان سایه بیفکند. گاهی درد و سوزش واژن به علت تنگی غیرطبیعی واژن ایجاد می‌شود که در پی آن زن نمی‌تواند از رابطه جنسی لذت ببرد و احتمالا رابطه جنسی کمتر و کمتر انجام می‌شود یا حتی قطع می‌شود.

درواقع تنگ بودن غیرطبیعی واژن بیشترین عامل سوزش واژن هنگام دخول است. هرچند عوامل متعدد دیگری هم می‌تواند در این عارضه نقش داشته باشند.

چطور سکس دردناک را تشخیص دهیم و بدانیم که دردی که تحمل می‌کنید، طبیعی نیست؟

درد غیرطبیعی در رابطه جنسی بعد از وارد شدن آلت تناسلی مرد به واژن زن ایجاد شده و در ناحیه داخل واژن یا لگن حس می‌شود. این درد می‌تواند کاملا مشخص باشد به طوری که بتوانید تشخیص دهید درد دقیقا در کدام ناحیه است یا اینکه مبهم باشد و محل دقیق آن را ندانید. همچنین احساس خارش یا سوزش هم ممکن است همراه با سکس دردناک حس شود. این موارد در نهایت باعث می‌شوند که زن و حتی مرد نتوانند به طور کامل از رابطه جنسی لذت ببرند و تجربه خوبی از نزدیکی نداشته باشند.

علت‌های درد و سوزش واژن هنگام دخول

سوزش واژن هنگام دخول می‌تواند به خاطر عوامل متعددی ایجاد شود که شامل عوامل جسمی، روانی یا ترکیبی از هر دو باشد. معمولا با پیدا کردن محل درد می‌توانید علت این عارضه را هم متوجه شوید.

علل جسمی درد هنگام دخول

درد هنگام دخول ممکن است ناشی از خشکی واژن، واژینیسموس، آسیب و جراحت ناحیه تناسلی و مواردی از این دست باشد که در ادامه هر کدام از آن‌ها را با هم بررسی می کنیم.

خشکی واژن

در هنگام تحریک جنسی غددی که در دهانه و ورودی واژن هستند، مایعی را ترشح می‌کنند که باعث خیس شدن ناحیه تناسلی و راحت تر شدن رابطه جنسی می‌شود. اگر این مایع به اندازه کافی ترشح نشود، ناحیه داخلی واژن و ورودی واژن خشک مانده و فرد سکس دردناکی را تجربه می‌کند. موارد زیر می‌تواند دلیلی بر ترشح کم این ماده باشد:

 • نداشتن آمادگی کافی برای برقراری رابطه جنسی و عدم پیش‌نوازی کافی
 • کاهش هورمون استروژن در بدن در زمان یائسگی یا بارداری
 • استفاده از برخی از داروهای خاص مانند داروهای ضدافسردگی یا آنتی‌هیستامین‌ها یا قرص‌‌های ضدبارداری

واژینیسموس

انقباضات غیرارادی عضلات لگن باعث بروز واژینیسموس می‌شود که در نهایت درد در حین رابطه جنسی و سوزش واژن هنگام دخول را در پی دارد. همچنین این مشکل می تواند خودش را در هنگام معاینات لگنی زنان توسط پزشک نشان دهد و درد زیادی را برای خانم‌ها به همراه داشته باشد. این بیماری انواع متعددی دارد که هر نوع با علائم متعددی شناخته می‌شوند. همچنین این بیماری می‌تواند شدید یا خفیف باشد که عوامل جسمی یا روانی یا هر دو باعث بروز این مشکل شود.

آسیب و جراحت در ناحیه تناسلی

هرگونه آسیب به ناحیه تناسلی و واژن می‌تواند باعث بروز درد یا سوزش واژن هنگام دخول شود. برای مثال آسیب‌های ناحیه تناسلی شامل ختنه شدن زنان، جراحی لگن ناشی از تصادف یا حتی پارگی در هنگام رابطه جنسی است. حتی در برخی از موارد زایمان هم می‌تواند این مشکل را به همراه داشته باشد. در صورتی که بعد از زایمان سکس دردناک را تجربه کردید بهتر است هرچه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید.

التهاب و عفونت

التهاب در ورودی واژن، وستیبولیتیس دهانه واژن نام دارد که باعث می‌شود شما در حین رابطه جنسی درد زیادی را حس کنید. همچنین برخی از انواع عفونت‌های قارچی واژن یا انواع عفونت‌های ادراری هم می‌توانند باعث بروز این مشکل باشند.

اختلالات پوستی

درد در هنگام رابطه جنسی ممکن است ناشی از اگزما، بیماری لیکن پلان یا لیکم اسکلروسوس یا مشکلات پوستی دیگر در این زمینه باشد. واکنش‌های آلرژیک به جنس لباس زیر، مواد شوینده یا محصولات مراقبتی جنسی هم می‌تواند این مشکل را در پی داشته باشد.

ناهنجاری‌های مادرزادی

گاهی سکس دردناک یا حتی احساس سوزش واژن هنگام دخول می‌تواند ناشی از مشکلات و نارسایی‌های مادرزادی باشد. در این موارد واژن در دوران جنینی به طور کامل شکل نگرفته است و فرد با اینکه جنسیت زن دارد اما واژن کامل و نرمالی ندارد. حتی داشتن پرده بکارت بدون سوراخ هم می‌تواند باعث بروز این مشکل شود.

آتروفی واژن

درواقع نازک شدن دیواره‌های واژن که به خاطر کاهش ترشح استروژن ایجاد می‌شود را آتروفی واژن می‌گویند که در بیشتر موارد در دوران یائسگی خودش را نشان می‌دهد.

آبسه غده بارتولن

آبسه بارتولن زمانی رخ می‌دهد که یکی از غده‌های بارتولن در اطراف واژن عفونی شود. زمانی که دهانه واژن مسدود شود، این غده عفونت کرده و باعث بروز آبسه بارتولن می‌شود.

دلایل جسمی درد و سوزش واژن هنگام دخول

اگر درد در هنگام دخول زیاد باشد، یا اینکه در برخی از نقاط واژن و بدن بیشتر حس شود، ممکن است به خاطر برخی از بیماری‌های دیگر باشد. همچنین برخی از روش‌های درمانی هم می‌تواند این درد را برای مدت محدودی در فرد ایجاد کند. برای مثال شما بعد از جراحی‌های ناحیه لگم هیسترکتومی، درمان سرطان رحمی، سرطان تخمدان یا سرطان دهانه رحم ممکن است سکس دردناک را تجربه کنید.

بیماری‌هایی که باعث بروز حس درد یا سوزش واژن هنگام دخول می‌شود هم شامل موارد زیر است:

 • التهاب مثانه یا سیستیت: التهاب دیواره مثانه که عموما به خاطر عفونت‌های باکتریایی ایجاد می‌شود، باعث بروز سکس دردناک می‌شود.
 • آندومتریوز: بیماری ناشی از رشد بافت‌های رحم در دیگر نواحی بدن
 • فیبروم: فیبروم‌ها توده‌های غیرسرطانی هستند که در دیواره رحم رشد می‌کنند.
 • سیستیت بینابینی: التهاب شدید و مزمن مثانه
 • سندروم روده تحریک پذیر: این بیماری در اثر اختلالات دستگاه گوارش ایجاد می‌شود و می‌تواند روی عملکرد جنسی شما هم تاثیر منفی بگذارد.
 • کیست تخمدان
 • عفونت‌های لگن: عفونت لگن یا اندام‌های تولید مثل در زنان که ناشی از عفونت در بخش‌های دیگر بدن زنان است می‌تواند باعث سکس دردناک شود.
 • افتادگی رحم یا مثانه: در افتادگی رحم یا افتادگی مثانه یک یا چند اندام در واژن فرو می‌روند و فضای آن را تنگ‌تر از آنچه که باید باشد، می‌کنند.
 • دیسپلازی دهانه رحم: دیسپلازی دهانه رحم یا ضایعات پیش سرطانی دهانه رحم تغییرات سلول‌های دهانه رحم هستند که می‌توانند در نهایت باعث بروز سرطان دهانه رحم شوند.
 • سرطان‌های رحم، دهانه رحم یا تخمدان
 • عفونت‌های مقاربتی مانند سوزاک

دلایل روانی سوزش وازن هنگام دخول

برخی از علل روانی یا عاطفی هم می‌توانند این عارضه را در پی داشته باشند که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 • اضطراب یا ترس یا افسردگی که مانع از تحریک و آمادگی برای انجام رابطه جنسی می‌شود و درنهایت خشکی واژن و واژینیسموس را در پی دارد.
 • استرس که باعث سفت و محکم شدن عضلات کف لگن می‌شود و در نهایت سکس دردناک را برای شما رقم می‌زند.
 • سابقه تجاوز جنسی یا آزار جنسی که درد در رابطه جنسی را تداعی می‌کند.

چطور تشخیص دهیم که سکس دردناک داریم؟

پزشک از بیمار در خصوص سابقه پزشکی یا مسائلی که با آن‌ها رو به رو است، سوالاتی می‌پرسد. همینطور می‌تواند با معاینات لگنی احتمال وجود برخی از عوامل را رد یا تایید کند.

بیمار باید مکان دقیق درد و همچنین زمان‌های دقیقی که این درد را تجربه می‌کند را به پزشک اطلاع بدهد همچنین در خصوص تجربیات جنسی خود یا سابقه بارداری و زایمان به پزشک اطلاعاتی بدهد.

علت سوزش واژن هنگام دخول چیست و چطور آن را درمان کنیم؟

در معاینات لگنی پزشک سعی می‌کند در خصوص نشانه‌های عفونت یا ناهنجاری‌های ساختاری ناحیه لگن اطلاعاتی کسب کند. در این معاینه پزشک به وسیله ابزاری به نام اسپکولوم لگن را معاینه می‌کند. درصورتی که در طی معاینه لگن درد داشتید، دادن اطلاعات در خصوص میزان درد و محل درد به پزشک در تشخیص بهتر کمک می‌کند.

همچنین در روند این معاینه پزشک می‌تواند به آرامی عضلات ناحیه تناسلی و عضلات ناحیه لگن را فشار دهد تا از مکان دقیق درد مطلع شود. هنچنین سونوگرافی ناحیه لگن هم ناهنجاری ناحیه تناسلی، تشخیص فیبروم، آندومتریوز یا کیست را آسان‌تر می‌کند.

درمان درد و سوزش واژن هنگام دخول

هدف درمان این است که عاملی که باعث بروز سکس دردناک می‌شود را رفع کنید. گزینه‌های درمانی شامل دارو، مشاوره و تغییر سبک زندگی هم در این روند به شما کمک می‌کند.

مشاوره برای درمان درد هنگام نزدیکی

اگر تجاوز جنسی، آسیب روحی یا دیگر مسائل روانی ریشه درد در هنگام نزدیکی است، مشاوره روانشناسی می‌تواند در درمان و بهبود این وضعیت به شما کمک کند. خانم‌های که سکس دردناک را به خاطر مسائل روانی تجربه می‌کنند، می‌توانند با مشاوره یا روان درمانی یا روانکاوی درمانی برای این مشکل پیدا کنند.

در صورتی که سکس دردناک منجر به مشکلات ارتباطی بین زوجین شود، بهتر است زوجین با هم به مشاور مراجعه کنند تا از پیامد‌های این عارضه در زندگی زناشویی هم پیشگیری شود.

درمان‌های دارویی برای درد و سوزش واژن هنگام نزدیکی

درمان دارویی زمانی که درد ناشی از عفونت یا بیماری است، می‌تواند کمک کننده باشد. اگر داروهای مصرفی بیمار باعث خشکی واژن شوند، پزشک می‌تواند داروهای دیگری را تجویز کند.

تغییر سبک زندگی برای درمان سکس دردناک

برخی از تعییرات سبک زندگی هم می‌تواند به درمان درد هنگام رابطه جنسی کمک کند. برخی از این موارد را در ادامه ذکر کرده‌ایم:

 • تغییر رفتارهای جنسی: درد در طی رابطه جنسی را می‌توان با برخی از راهکارهای زیر کنترل کرد
 • استفاده از ژل‌های جنسی یا لوبریکانت‌ها برای روان سازی و آسان‌تر شدن رابطه جنسی
 • پیش‌نوازی برای آماده سازی بدن برای ترشح لوبریکانت طبیعی
 • داشتن روابط بیشتر با همسر
 • پیدا کردن یک پوزیشن بهتر برای کاهش درد هنگام رابطه
 • حفظ سلامت جنسی: با انجام چک‌آپ‌های به موقع پیش پزشک زنان می‌توانید از عفونت لگن یا انواع عفونت‌های ادراری جلوگیری کنید.
 • تمرینات کگل: تمرینات کگل برای بعضی از زنان که مشکلات واژینیسموس دارند مفید است. چرا که با تقویت عضلات لگن می‌توانند این مشکلات را برطرف کنند. برای این تمرین باید عضلات کف لگن را جمع کنید و بعد از ۱۰ ثانیه آن را رها کنید. این کار را سه ست در روز و هر ست با تکرار ۱۰ بار انجام دهید.