وسواس جنسی یکی از انواع وسواس است که باعث می‌شود خود فرد یا حتی همسر او نتوانند از رابطه جنسی‌‌شان لذت ببرند.

در ادامه با سلامت زیستی همراه باشید تا بیشتر در خصوص این وسواس صحبت کنیم.

وسواس معمولا به دو دسته وسواس فکری - عملی و شخصیت وسواسی تقسیم می شود. همانطور که احتمالا بدانید درمان وسواس به نسبت نوع و دسته بندی که دارد، می‌تواند متفاوت باشد. به این ترتیب در صورتی که درگیر این بیماری هستید، در درجه اول باید آن را شناسایی کرده و بعد در پی درمان آن باشید. شاید گمان کنید که وسواس به مسائل جنسی و زناشویی ارتباطی ندارد و تنها در زمان نظافت و تمیزی خودش را نشان می‌دهد. اما نوعی اختلال وسواس هم وجود دارد که مرتبط با مسائل جنسی می‌باشد. برخی از حالت‌های وسواسی در انجام روابط زناشویی باعث می‌شود که فرد و همسرش نتوانند سکس خوبی داشته باشند و به رضایت و البته لذت کامل برسند.

وسواس جنسی با لذت جنسی در تضاد است

وسواس جنسی به نوعی در مقابل لذت جنسی قرار می‌گیرد. در روانپزشکی دو نوع وسواس وجود دارد. وسواس فکری-عملی و شخصیت‌های وسواسی. هر دو هم در اختلالات جنسی نقش دارند. در مورد وسواس فکری-عملی می‌توان به شستشوی بیش از حد، نظافت و مشغله‌های ذهنی بیش از حد فرد در خصوص تمیزی اشاره کرد. اما شخصیت وسواسی یک شخصیت کمال گرا و بسیار دقیق و مسئولیت پذیر و ریزبین است که همین ویژگی‌های اخلاقی او مانع از این می‌شود که بتواند رابطه جنسی لذت بخشی را با همسرش تجربه کند. امروزه هم در زمینه سکسولوژی این دو مورد به وفور دیده شده و رواج زیادی دارند.

ترس از بیماری یا کثیف شدن

به نظر شما وسواس چطور می‌تواند مانع از لذت بردن از رابطه حنسی شود؟ پاسخ جنسی به طور خلاصه به معنی تمایل به تحریک شدن و ارضا شدن است. کسی که به وسواس فکری-عملی مبتلا است، وسواس نظافت هم دارد. در نتیجه در تمام مراحل رابطه جنسی به فکر این است که خودش یا ملافه یا همسرش را تمیز نگه داشته و یا به این فکر می‌کند که بلافاصله بعد از تمام شدن رابطه به حمام برود. به همین دلیل است که او نمی‌تواند از رابطه جنسی لذت ببرد. در صورتی که این وسواس را با همسرش هم در میان بگذارد، می‌تواند از لذت بردن او و ارگاسم شدن شریک جنسی‌اش هم جلوگیری کند.

اما بیماری وسواس شخصیت خیلی بیشتر از وسواس عملی-فکری به رابطه جنسی ضربه وارد می‌کند. چرا که شخصیت‌های وسواسی همه چیز را سفید و سیاه می‌بینند و در رابطه جنسی هم دوست دارند به کمالی که مد نظرشان است، برسند. به علاوه این افراد کینه‌ای هستند و هر دعوایی که در رابطه پیش بیاید، مدام آن را پیش خودشان نگه می‌دارند و به آن فکر می‌کنند و تا زمانی که ناراحت و دلخور باشند، نمی‌توانند رابطه جنسی خوبی هم برقرارکنند.

مشکلی به کودکی فرد باز می‌گردد

آگاهی دادن به مردان در زمینه مشکلات و اختلالات جنسی از اهمیت بالایی برخوردار است. مردم باید بدانند که این رفتارهای وسواس گونه تنها به زندگی شغلی فرد یا تمیز کردن خانه محدود نمی‌شود. بلکه رابطه جنسی و زناشویی را هم دستخوش تغییرات می‌کند. با این وجود خیلی از والدین از کودکی باعث بروز این بیماری می شوند یا اینکه به آن دامن می‌زنند. برای مثال بسیاری از والدین مدام در حال صحبت کردن از این هستند که فرزندشان تا چه اندازه منظم است و اتاقش را تمیز نگه می‌دارد و همیشه مراقب است که دمپایی‌هایش جفت باشد یا خانه را کثیف نکند. اگر چه این خصوصیت‌ها برای مادرشان مفید است و باعث می‌شود که مادر دیرتر مجبور به تمیز کردن خانه شود، اما نباید فراموش کرد که هیچ چیز زیادش خوب نیست و می‌تواند مشکل ساز شود.

به این معنی که باید مرز بین مسئولیت پذیر بودن و وظیفه شناس بودن را با وسواس و افراط در این زمینه‌ها پیدا کرد و اجازه نداد که فرد برای مرتب کردن ذهن خودش یا راضی نگه داشتن والدینش دچار افراط شود.

وسواس فکری

وسواس فکری-عملی در کودکان به صورت تفکرات مزاحم و تکرار بعضی از رفتارها خودش را نشان می‌دهد. کودک وسواسی برای رسیدن به چیزی که می‌خواهد فشارهای درونی را تحمل می‌کند و مدام با خودش می‌گوید که من باید فلان کار را انجام بدهم و یا فلان کار را انجام ندهم. برای مثال کودک ۸ - ۹ ساله عادت دارند که وسایلشان را در جای منظمی قرار دهند و در ساعت خاصی بخوابند.

وسواس جنسی چیست و چطور درمان می‌شود؟

این رفتارها در کودکان رایج هستند و جای نگرانی نیست. اما زمانی که کودک نگرانی زیادی در مورد این مسائل دارد و نمی‌تواند از زندگی عادیش لذت ببرد، می‌توان این نوع رفتار را به عنوان نوعی وسواس شناسایی کرد. متاسفانه والدین نظم و انضباط بیش از حد کودکانشان را هم تشویق می‌کنند و گمان می‌کنند که ویژگی خوبی در فرزندشان به وجود آمده است. در حالی که این وظیفه خود والدین است که از افراط و تفریط جلوگیری کنند و اجازه ندهند که کودکشان به ورطه بیماری بیفتد.

درمان فرد بیمار

برای درمان وسواس جنسی در درجه اول باید به یک روانشناس مراجعه کنید. اما مشکلی که وجود دارد این است که افراد وسواسی به خصوص آن‌هایی که دچار شخصیت وسواسی هستند، نمی‌توانند باور کنند که درگیر بیماری هستند و به این ترتیب نمی‌پذیرند که به پزشک مراجعه کنند. در این مواقع بهترین کار این است که او را توجیه کنید که مشکلش یک بیماری نیست و تنها نوعی گرایش است. به این ترتیب فرد راحت‌تر می‌تواند این موضوع را هضم کند و به پزشک مراجعه کند. شخصیت وسواسی معمولا سختگیری زیادی دارد و به راحتی زیر بار نمی‌رود. حتی فهمیدن این که نوعی مشکل در رفتارش وجود دارد می‌تواند به شدت او را ناراحت کند. چرا که او همیشه سعی می‌کند رفتار درست را داشته باشد و بهترین کار را انجام دهد.وسواس جنسی خود به خود درمان نمی‌شود و خود درمانی هم کارساز نیست

در بحث درمان این بیماری دو موضوع مطرح می‌شود. گرایش و پاتولوژی بیماری. در صورتی که وسواس تنها به صورت یک گرایش باشد، همزمان با سکس تراپی می‌توان آن را درمان کرد. و راه آن تنها آگاهی دادن به بیمار است. اما اگر وسواس واقعا پاتولوژیک باشد، اولویت با درمان این اختلال روانپزشکی است نه سکس تراپی. به این معنی که سکس تراپی در این زمان کاری از پیش نمی‌برد و تا وقتی که مشکل ریشه‌ای بیمار حل نشود، نباید امیدی به تاثیر سکس تراپی داشت. برای مثال کسی که وسواس دارد و نمی‌تواند قبل از اینکه تمام وظایف تمیز کاری‌اش را انجام دهد، به سکس فکر کند، به توصیه‌های حل پوزیشن و یا نحوه شروع رابطه سکس نیازی ندارد. بلکه باید دنبال درمان وسواس خود باشد.

وسواس جنسی چیست و چطور درمان می‌شود؟

یک حدس از این که چرا این بیماری به وجود می‌آید و دلیل آن چیست می‌تواند این باشد که شما مکررا در روزهایی که قابلیت فیزیکی کمتری برای ارگاسم دارید، یا با انزال زودرس همسرتان رو به رو می‌شوید، این تلقین را پیدا می‌کنید که توانایی درست انجام دادن این کار را ندارید. و به نوعی نمی‌توانید خودتان را در این زمینه راضی نگه دارید. به همین دلیل است که دچار وسواس جنسی می‌شوید.

مثلا یک بار که همسرتان در رابطه جنسی با شما کم می‌آرود ملکه ذهنتان می‌شود. سیستم ذهنی شما به عنوان یک بیمار وسواسی این است که یک فکر را مدام تکرار می‌کنید و از آن یک مدل ذهنی می سازید که به این راحتی‌ها هم نمی‌توانید از شر آن خلاص شوید. شاید فکر کنید که برای حل این روند تنها کافی است که دیگر این طور فکر نکنید. اما فراموش نکنید که وسواس تنها یک بیماری یک ماهه یا یک ساله نیست بلکه در طی سال‌های بسیار در وجود شما ریشه دوانده است و برای درمان آن به مشاور و کمک تخصصی نیاز دارید.

این نکته هم به عنوان نوعی آگاهی که به رابطه جنسی شما کمک می‌کند بدانید که هدف رابطه جنسی ارضا شدن نیست بلکه شما باید بتوانید در این چند دقیقه تمام افکار و مشغله‌های دیگر را کنار بگذارید و تنها به لذت بردن از رابطه فکر کنید. به نوعی خاصیت سکس همین است که برای مدتی شما را از زندگی روتین‌تان دور می‌کند. این چیزی است که بیمار وسواسی در آن ضعف دارد.

درمان وسواس جنسی

برای درمان وسواس جنسی مشاوره روانشناسی و هیپنوتیزم لازم است.