جوانسازی واژن یکی از عمل‌های زیبایی مخصوص زنان است که برای رفع نقص‌های ناحیه تناسلی و بهبود ظاهر آن و برطرف کردن برخی از مشکلات از جمله نشانه‌های پیری، از آن استفاده می‌کنند.

در این مقاله از سلامت زیستی ما را همراهی کنید تا راه‌های جوان سازی واژن و نحوه انجام آن را با هم بررسی کنیم.

یکی از کارهایی که متخصص زنان و زایمان و همچنین جراحان پلاستیک انجام می‌دهند، جوانسازی واژن است. جوانسازی واژن برای ترمیم بافت‌های آسیب دیده و رفع نقص‌ها و مشکلات این ناحیه انجام می‌شود. واژن درواقع یک استوانه است که داخل آن یک رحم خالی از جنین قرار دارد. اما همین استوانه خالی نقش مهمی در ادامه بقای انسان دارد. بخش مخاطی داخل واژن آن را برای همیشه مرطوب نگه می‌دارد. به همین دلیل این ناحیه مکان خوبی برای رشد میکروب‌ها است. البته این تنها جنبه منفی ماجرا است و تا زمانی که این ناحیه دچار خشکی و کمبود رطوبت نشود، شما متوجه محاسن و الزام این رطوبت نمی‌شوید. رطوبت داخل واژن باعث می‌شود که این قسمت دچار چسبندگی نشود و  همچنین به بهتر شدن کیفیت رابطه جنسی هم کمک زیادی می‌کند. با کم شدن این رطوبت واژن کم کم خشک و البته شکننده می‌شود. آتروفی واژن بعد از کم شدن رطوبت باعث آسیب‌های سلولی هم می‌شود.

اگر خشکی واژن درمان نشود، حتی عضلات کف لگن و واژن هم به مرور آسیب دیده و نمی‌توانند وظیفه خودشان در نگه داشتن مثانه و رحم را به درستی انجام دهند. این روند بی‌اختیاری ادرار را به همراه دارد.

جوان سازی واژن علاوه بر اینکه بعد زیبایی دارد، عضلات کف لگن را هم ترمیم می‌کند. به این ترتیب نقش موثری در پیشگیری از بی‌اختیاری ادرار در کهن‌سالی ایفا می‌کند.

آناتومی واژن

برای اینکه روند جوان سازی واژن را بهتر بشناسید، باید با آناتومی و شکل اصلی واژن بیشتر آشنا شوید. واژن در اصل یک استوانه توخالی می‌باشد که در اغلب مواقع دیواره‌های آن روی هم سوار شده‌اند. این روند به محافظت هرچه بهتر اندام‌های درونی ناحیه تناسلی کمک می‌کند. واژن انعطاف‌پذیری بالایی داشته و می‌تواند به اندازه سایز یک جنین از هم باز شده و بزرگ شود. این ساز و کار به دلیل چین‌های ریز و درشتی است که در دیواره داخلی واژن قرار دارد. این چین‌ها انعطاف‌پذیری واژن را هم بیشتر می‌کنند. ساختار داخلی واژن طوری است که به هورمون‌های تخمدان حساسیت زیادی دارد. سلول‌های داخلی واژن با ترشح یک مایع که اسیدی هم هست، از محیط داخلی واژن محافظت کرده و  آن را ضدعفونی نگه می‌دارند. زمانی که این مایع کمتر شود، داخل واژن به یک مکان مناسب برای رشد میکروب‌ها تبدیل می‌شود. عضلات کف لگن در ساختار واژن تاثیر زیادی دارند. این عضلات به اندازه‌ای مهم هستند که با کوچک‌ترین آسیب فرد به افتادگی رحم، مثانه، شلی واژن، بی‌اختیاری ادرار، عفونت‌های مزمن و گشادی واژن دچار می‌شود.

برخی از مواردی که می‌توانند باعث آسیب دیواره‌های رحم شوند را در ادامه می‌خوانید:

 • زایمان‌های پی در پی
 • بارداری
 • اضافه وزن
 • کاهش وزن زیاد
 • آسیب‌های جدید فیزیکی
 • بلند کردن مداوم وسایل سنگین
 • سرفه‌های حاد
 • ژنتیک
 • غیره

جوانسازی واژن چیست؟

جوانسازی واژن یکی از کارهایی است که برای رفع آتروفی واژن و درمان خشکی آن انجام می‌دهند. در برخی از موارد این روند شامل تقویت کردن عضلات کف لگن هم هست. در روند درمان پزشک همچنین می‌تواند برخی از پمادها و لیزر درمانی را هم تجویز کند. استفاده از این پمادها باید موقتی باشند و بعد از مدتی کنار گذاشته شوند. چرا که استفاده دائم زمینه ساز بروز سرطان در بیمار است.

جوانسازی واژن، روش‌ها، هزینه و مراقبت‌ها

جالب است که خیلی از افراد به صورت خودسرانه برای درمان‌های هورمونی استروژن را با پماد و قرص استفاده می‌کنند. درحالی که این درمان‌ها تنها در برخی از موارد مفید هستند و نباید به صورت خودسرانه و بدون علم استفاده شوند. اما لیزر درمانی تاثیرات بهتری دارد و تقریبا روی همه بیماران موثر است. لیزر ژولیت و مونالیزا دو لیزر مهمی هستند که برای جوانسازی واژن بیشتر از آن‌ها استفاده می‌شود. چرا که لیزرها رطوبت واژن را تامین کرده و بافت‌های آسیب‌دیده را هم ترمیم می‌کنند. عملکرد هرکدام از این لیزرها خاص خودشان است اما هر دو در راستای تحریک کلاژن سازی در واژن کار می‌کنند. البته انواع دیگری از لیزرها هم هستند که برای این هدف کاربرد دارند که ساز و کار آن‌ها هم شبیه به لیزر مونالیزا و ژولیت است. همچنین برخی از لیزرها علاوه بر جوانسازی پوست اضافه واژن را برمی‌دارند و باعث می‌شوند که واژن سفت‌تر و محکم‌تر باشد.

جوانسازی واژن با درمان خشکی آن

آتروفی یا خشکی واژن از مشکلاتی است که خیلی از زنان در دنیا به آن دچار هستند. در این اختلال سلول‌های داخلی واژن آسیب دیده و مانند قبل توانایی تولید رطوبت را ندارند. زمانی که واژن فرد دچار خشکی و کمبود رطوبت شود، درد و سوزش شروع شده و دیگر نمی‌توانید رابطه جنسی خوبی را تجربه کنید. این دسته از زنان معمولا زمانی متوجه مشکل خود می‌شوند که در برقراری رابطه جنسی به جای لذت درد نصیب‌شان می‌شود و حتی خونریزی‌های خفیف دارند.

آتروفی واژن یکی از مشکلاتی است که معمولا در زمان یائسگی زنان خودش را نشان می‌دهد. چرا که در این دوران استروژن کمتری در بدن تولید شده و فرد دچار خشکی در این ناحیه می‌شود. یکی دیگر از مشکلاتی که باعث آزار فرد می‌شوند، سوزش و عفونت‌های پی در پی در واژن است. چرا که واژن دیگر رطوبتی ندارد که از ورود عوامل بیماری زا جلوگیری کند.

عفونت‌های مکرر و مزمن خود به تنهایی می‌توانند مشکلات زیادی را به وجود بیاورند. یکی از این مشکلات خارش‌های متعدد، بوی بد واژن، ترشحات زیاد و آنرمال است. با گذشت زمان در صورتی که این مشکل را برطرف نکنید، عضلاتی که کارشان نگه داشتن رحم است، هم به نوعی در کارشان دچار اختلال می‌شوند و رحم و مثانه دچار افتادگی می‌شوند. به علاوه شل شدن عضلات واژن به مرور باعث شل شدن دهانه واژن و به عبارتی گشادی واژن هم می‌شود.

جوانسازی واژن برای چه افرادی مناسب است؟

 • زنان یائسه
 • افرادی که از آتروفی واژن رنج می‌برند
 • زنانی که در حین سکس درد دارند
 • زنانی که از بی‌اختیاری ادرار که وابسته با عضلات کف لگن است، رنج می‌برند
 • زنانی که در روند زایمان یا روابط جنسی زیاد از گشادی واژن رنج می‌برند
 • کسانی که سوزش بی دلیل واژن را تجربه می‌کنند
 • زنانی که به صورت مادرزادی دچار گشادی واژن هستند

جوانسازی واژن چه نتایجی در پی دارد؟

اگر سوزش‌های متعدد و پی در پی را در واژن‌تان حس می‌کنید، این تکنیک درمانی برای رفع آن‌ها موثر است.

بعضی از زنان همیشه در ناحیه داخلی واژن خود دچار خارش می‌شوند. این بانوان هم می‌توانند با جوانسازی واژ و ترمیم سلول‌های داخلی واژن این مشکل را رفع کنند

ممکن است در اثر کهولت سن دچار افتادگی و چروک شود. با تزریق چربی به واژن یا به کمک لیزر می‌توانید این مشکل را هم برطرف کنید. این روند درمانی لایه‌های داخلی و خارجی واژن را ترمیم کرده و به جوان سازی آن و تنگ شدن واژن هم کمک می‌کند.

ممکن است روند جواسازی واژن با تنگ کردن آن هم همراه باشد. تنگ کردن واژن یکی از اقداماتی است که برای جوانسازی واژن انجام می‌شود. در این روند سعی می‌شود با ۴ کار واژن را تنگ کنند. اول به کمک لیزر بافت‌های شل شده واژن را اصلاح می‌کنند. دوم به کمک جراحی واژن را تنگ می‌کنند. که برای این کار قسمت‌های اضافه واژن بریده شده و برداشته می شود. در روش سوم هم با تزریق فیلر و چربی شل شدگی واژن را درمان کرده و از قطر آن کم می‌کنند. به این ترتیب واژن شما تنگ‌تر می‌شود. روش آخر هم این است که واژن را به کمک لیفت با نخ تنگ کنند. لیفت واژن با ترفندهای خاص به جوانسازی آن کمک می‌کند.

همچنین در صورتی که از بی‌اختیاری ادرار رنج می‌برید یا مشکلی دارید که به تشخیص پزشک، ناشی از شل شدن عضلات کف لگن شماست، می‌توانید با لیزر درمانی این مشکل را رفع کنید.

جوانسازی واژن، روش‌ها، هزینه و مراقبت‌ها

روش‌های مختلف جوانسازی واژن

روش‌های متعددی برای این هدف وجود دارند که به طور خلاصه در بالا به آن‌ها اشاره کردیم. هر کدام از این روش‌ها به تشخیص و انتخاب پزشک به صورت تکی یا ترکیبی استفاده می‌شوند.

جوانسازی با لیزر مونالیزا

جوانسازی واژن با لیزر مونالیزا یکی از رایج‌ترین کارهایی است که برای داشتن واژن جوان‌تر و عضلات قوی‌تر انجام می‌شود. لیزر مونالیزا یکی از لیزرهای کربن دی اکسید است که چند سوراخ کاملا ریز در واژن ایجاد می‌کند تا واژن بتواند خودش را ترمیم کند. لیزر مونالیزا تاچ بافت‌های مشکل دار را پیدا کرده و با ساطع کردن اشعه به این نواحی به درمان و جوانسازی آن‌ها کمک می‌کند.

جوانسازی با تزریق چربی

در بعضی از موارد از باسن، شکم یا پهلو چربی گرفته شده و به واژن تزریق می‌شود تا قطر واژن کمتر شود. این روش همچنین دیواره واژن را محکم‌تر و ضخیم‌تر کرده و مانع از افتادگی رحم و مثانه می‌شود. تزریق چربی معمولا در چند جلسه متوالی انجام می‌شود تا نتایج بهتری را هم در بر داشته باشد.

جوانسازی واژن با تزریق فیلر

این کار برای تنگ کردن واژن کاربرد ندارد چرا که مقدار زیادی فیلر برای این هدف لازم است که در نهایت هزینه زیادی را به بیمار تحمیل می‌کند. در این روش قطر واژن بیشتر شده و در حین اینکه استحکام دیواره‌های واژن بیشتر می شوند، واژن محکم‌تر و استوارتر می شود. در نتیجه از افتادگی رحم و مثانه هم پیشگیری می‌شود.

جوانسازی واژن با لیفت نخ

شاید شما با این روش در نقاط دیگر بدن به خصوص صورت آشنایی داشته باشید. خیلی از پزشکان از نخ‌های مخصوص جراحی برای لیفت استفاده می‌کنند. تنگ کردن واژن به کمک لیفت یکی از روش‌های کاربردی و محبوب است که واژن را تنگ‌تر کرده و ورودی آن را می‌بندد. لیفت با نخ استحکام ساختاری واژن را بیشتر می‌کند.

قبل از جوانسازی واژن چه کنیم؟

 • در صورتی که پریود هستید، بهتر است کمی صبر کنید تا دوره آن تمام شود
 • سعی کنید قبل از این کار تمام ناحیه تناسلی را شیو کرده و تمیز کنید. همچنین هیچ نوع کرمی در این ناحیه نزنید.
 • بهتر است تا یک هفته قبل از این عمل رابطه جنسی نداشته باشید.
 • اگر بیماری خاصی دارید یا داروی خاصی استفاده می‌کنید، بهتر است با پزشکان در میان بگذارید.
 • در بعضی از مواقع لازم است تست پاپ اسمیر قبل از عمل انجام شود.
 • حتما قبل از جوانسازی واژن مطمئن شوید که عفونت واژینال ندارید.

اگر تمام این نکات را رعایت کنید، می‌توانید مطمئن باشید که در حین عمل و بعد از آن مشکلی برایتان پیش نمی‌آید.

جوانسازی واژن، روش‌ها، هزینه و مراقبت‌ها

مراقبت‌های بعد از جوانسازی واژن

مراقبت‌های بعد از عمل جوانسازی واژن اهمیت بیشتری دارد. همیشه برای اینکه بهترین نتایج را بگیرید، بهتر است با پزشکان صحبت کرده و تمام نکاتی که عنوان می‌شود را مو به مو رعایت کنید.

 • حتما تا بهبودی کامل از برقراری رابطه جنسی خودداری کنید.
 • بهتر است تا تمام شدن دوره نقاهت و بازگشت به روال عادی اجسام سنگین بلند نکنید.
 • فعالیت‌های فیزیکی سخت در این دوره ممنوع است.
 • اگر از کرم یا داروی خاصی استفاده می‌کنید، بهتر است آن را در زمان مشخص استفاده کنید.
 • اگر ترشحات غیرعادی، بوی بد یا هر علائم دیگری که نشان دهنده عفونت باشد را مشاهده کردید، این موضوع را با پزشکتان در میان بگذارید.
 • حتما در زمان مشخص برای چک آپ دوم به پزشک مراجعه کنید.

هزینه عمل جوانسازی واژن

قیمت این عمل به نوع مشکل و عمل و روش استفاده شده روی خود فرد، بستگی دارد. درنتیجه نمی‌توان یک مبلغ کلی برای این عمل مشخص کرد.

روش‌های سفید کردن واژن

سفید کردن واژن با صابون‌های مخصوص

راه‌های مختلفی برای سفید کردن واژن وجود دارد. بعضی از خانم‌ها برای تیرگی این ناحیه از انواع صابون‌ها شیمیایی استفاده می‌کنند. این صابون‌ها PH واژن را به هم می‌زنند که در نهایت به تیرگی بیشتر این قسمت منجر می‌شود.

سفید کردن واژن با کرم‌های موضعی: بعضی از خانم‌ها از کرم‌های مختلف برای سفید کردن این ناحیه استفاده می‌کنند. کرم‌هایی که برای سفید کردن واژن استفاده می‌شوند، اغلب دارای ترکیبات طبیعی یا شیمیایی هستند. کرم‌های طبیعی عصاره‌های گیاهی مانند عصاره خیار، آلوئه ورا، جلبک دریایی یا آربوتین دارند. همچنین وجود برخی ویتامین‌ها مانند ویتامین آ، سی و ای به این روند کمک می‌کند. مواد دارویی دیگری مانند هیدروکینون هم برای سفید کردن واژن مفید فایده است. البته این ماده عوارض دیگری هم دارد و استفاده از آن وابسته به صلاح دید پزشک است.

سفید کردن واژن با لیزر

یکی از بهترین و کاربردی‌ترین روش‌ها برای سفید کردن واژن استفاده از تکنولوژی لیزر است. سفید کردن واژن با لیزر تنها ۳۰ دقیقه زمان لازم دارد. پزشک متخصص هم قبل از اینکه کارش را شروع کند، از یک کرم بی حس کننده استفاده می‌کند و بعد اشعه را به ناحیه مربوطه می‌تاباند. این اشعه رنگدانه‌های پوستی به نام ملانین را از بین برده و تیرگی واژن را برطرف می‌کنند.