لیفت لب برای کوتاه کردن لب بالا و نشان دادن بیشتر دندان‌ها انجام می‌شود. این عمل ماندگاری زیادی دارد و بعد از انجام آن دیگر نیازی به تزریق ژل و امپیلنت نیست. نتیجه جراحی لیفت لب هم دائمی است و برای افرایدی که مدام تزریق ژل لب انجام می‌دهند، این کار می تواند از لحاظ اقتصادی هم بسیار به صرفه باشد.

در این مقاله از سلامت زیستی ما را همراهی کنید تا بیشتر در خصوص عمل سانترال لب صحبت کنیم.

جراحی لیفت لب نوعی عمل جراحی پلاستیک است که در آن لب بالا را بالاتر می‌برند و باعث می‌شود که موقع لبخند زدن دندان‌های بالایی بیشتر خودشان را نشان دهند. شاید توجه داشته باشید که دندان‌ها ظاهر جذاب‌تر و زیباتری به صورت می‌دهند. در تحقیقاتی که روی تصاویر گرفته شده از نوزادان انجام شد برای انتخاب عکس معصوم‌ترین و زیباترین نوزاد نظرسنجی به عمل آمد و در نهایت عکس نوزادی انتخاب شد که هنوز دندان‌های جلوییش درنیامده بودند. اکثریت اعتقاد دارند که دندان ظاهر سکسی‌تری ایجاد می‌کند و باعث می‌شود که لبخند شما جذاب‌تر به نظر برسد.

این عمل جراحی به نوعی با عوارض پیری هم مقابله می‌کند. چرا که با بیشتر شدن سن لب‌ها بافت و استحکامشان را نسبت به قبل از دست می‌دهند و کمی شل می‌شوند. این روند باعث می‌شود که لب‌ها کم کم کوچک‌تر به نظر برسند. اگر از شکل و فرم لب خود ناراضی هستید یا اینکه تصور می‌کنید که فاصله لب تا بینی‌تان زیاد است، می‌توانید با این جراحی این نقص را برطرف کنید.

آیا لیفت لب با نخ با سانترال لب یکی است؟

نه. لیفت لب با نخ بخیه قابل جذب انجام می‌شود و از آن برای بزرگ تر و حجیم تر کردن لب‌ها استفاده می‌شود. در این عمل جراحی نخ‌های مخصوصی در حاشیه لب‌ها قرار می‌گیرند تا فرم لب برجسته‌تر به نظر برسد. اما سانترال لب با حذف بخشی از پوست بیرونی لب را بالا می‌کشد و فاصله بینی تا لب را کوتاه‌تر جلوه می‌دهد. البته هر دو این عمل‌ها نتیجه یکسان و مشابهی دارند.

سانترال لب برای چه افرادی مناسب است؟

کسانی که فاصله بینی تا لب بالایی‌شان بیشتر از ۱.۵ سانت است و هنگام لبخند زدن دندان‌های بالایی‌شان دیده نمی‌شود، یا اینکه در تناسب صورتشان خلل ایجاد شده است، می‌توانند به کمک این تکنیک مشکل را برطرف کنند.

همچنین افرادی که لب‌های نازک و باریکی دارند و از ظاهر آن راضی نیستند و یا کسانی که در اثر افتادگی و شل شدن پوست لب‌هایشان هم ظاهر افتاده پیدا کرده است و یا تمام زنان و مردانی که دوست دارند فرم لب‌هایشان را تغییر دهند، می‌توانند از این تکنیک برای برجسته کردن لب‌ها استفاده کنند.

سانترال لب چقدر ماندگاری دارد؟

تاثیرات سانترال لب دائمی است و هیچگاه تغییر نمی‌کند. این تکنیک زیباسازی برخلاف روش‌های دیگری مانند تزریق ژل، چربی یا پروتز لب موقتی نیست و نیازی هم به ترمیم ندارد.

جراحی لیفت لب چند نوع است؟

جراحی لیفت لب ۳ نوع است.

لیفت سانترال لب بالا خود دو نوع است که به صورت جراحی قاعده بینی یا جراحی حاشیه لب بالا انجام می‌شود و لیفت گوشه لب به صورت جراحی در گوشه‌های لب انجام می‌شود. ما در ادامه هر کدام از این روش‌ها را توضیح می‌دهیم.

سانترال لب بالا چطور انجام می‌شود؟

جراحی سانترال لب در مطب و بدون نیاز به جراحی یا تزریق بی‌حسی موضعی به بافت لب و محدوده بینی انجام می‌شود و شامل دو نوع است.

نوع اول سانترال لب

در این تکنیک پزشک نسبت به فرم لب و لخندتان یک الگو در قاعده بینی رسم می‌کند که معمولا به خاطر شکل خاصی که دارد، به الگوی شاخ گاوی معروف است. این تکنیک قصد دارد بافت و پوست زیر بینی را حذف کرده و کمی لب‌ها را بالا ببرد.

لیفت یا سانترال لب چیست و فواید و عوارض آن چیست؟

بعد از اینکه اندازه‌گیری دقیق انجام شد و الگو متناسب با چهره شما رسم شد، ناحیه مذکور ضدعفونی شده و جراحی شروع می‌شود. در این روند روی الگوی رسم شده بررش داده شده و قسمتی از بافت و پوست حذف می‌شود. سپس جای شکافی که برداشته شده است، بخیه زده می‌شود. این نوع جراحی را لیفت لب ایتالیایی هم می‌گویند.

این نوع جراحی عموما در کسانی انجام می‌شود که فاصله لب و بینی زیادی دارند و موقع لبخند دندان‌هایشان مشخص نمی‌شود. این روند نوعی افتادگی لب هم محصوب می‌شود که در آن لب بالا کشیده شده و با کشیده شدن لب، حداقل لب تا ۳ میلی‌متر بالا می‌آید.

نوع دوم سانترال لب

این تکنیک برای بیمارانی استفاده می‌شود که فاسله لب و بینی خوبی دارند اما لب‌هایشان زیادی نازک است و پزشک برای برجسته کردن لب و فرم دادن به آن‌ها کمی از بافت بیرون لب را برداشته و طول عمودی لب را کاهش می‌دهد.

لیفت یا سانترال لب چیست و فواید و عوارض آن چیست؟

در این روش یک شکاف در امتداد مرز قرمز لب ایجاد می‌کنند و قسمتی از پوست را برداشته می‌شود. نتیجه این عمل این است که لب بالایی به سمت بالا کشیده می‌شود. در نتیجه لب کمی کوتاه‌تر و البته برجسته‌تر به نظر می‌رسد.

در بعضی از موارد که بیمار هم لب‌های باریکی دارد و هم فاصله بینی تا لبش زیاد است، ممکن است ترکیبی از هر دو تکنیک اول و دو م را نیاز داشته باشد که در این صورت هم بخشی از مرز لب را حذف می‌کنند و هم بافت زیر بینی را برش داده و برمی‌دارند.

لیفت گوشه لب چطور انجام می‌شود؟

لیفت گوشه لب هم به صورت سرپایی و بدون نیاز به بیهوشی انجام می‌شود. معمولا کسانی که لب‌هایشان به خاطر بالا بودن سن شل و افتاده شده است، و طوری به نظر می‌رسند که گویا همیشه اخم کرده‌اند، با این جراحی لب‌هایشان را به بالا می‌کشند تا در حالا عادی انحنای لب به سمت پایین نباشد.

لیفت یا سانترال لب چیست و فواید و عوارض آن چیست؟

سانترال لب چه مزایایی دارد؟

هر سه نوع عمل جراحی سانتارل لب به فرم‌دهی و اصلاح لبخند فرد کمک می‌کند و در نهایت بیمار لبخند زیباتر و لب‌های برجسته‌تر با فرم بهتری دارد. همچنین همانطور که گفتیم با انجام این عمل دیگر از تزریق ژل و چربی و لمینیت لب بی‌نیاز می‌شوید.

به علاوه مقدار زیادی از افتادگی و چین و چروک پوست در قسمت اطراف لب و زیر بینی به وسیله این جراحی برطرف می‌شود و صورت فرد جوان‌تر و شاداب‌تر به نظر می‌رسد.

عوارض سانترال لب چیست؟

جراحی‌های صورت باید توسط پزشکان ماهر و قابل اعتماد انجام شود. به این ترتیب می‌توان با پایین بودن احتمال عوارض مطمئن‌تر بود.در صورتی که برش‌هایی که در سانترال لب انجام یم شود، به خوبی درمان و ترمیم نشوند، جای زخم و اسکار روی صورت فرد باقی می‌ماند و زیبایی فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

همچنین پزشک باید بتواند اندازه‌گیری دقیق و درستی داشته باشد تا برش‌ها بدون یک میلی‌متر اشتباه کشکیده شده و برداشته شوند. در صورتی که مقدار زیادی از بافت لب برداشته شود در عمکل‌های نوع یک و دو لب بیش از حد برجسته شده و به سمت بالا کشیده می‌شود و در نوع جراحی سوم حالت لبخند جوکر برای فرد ایجاد می‌شود.

عوارض موقتی این عمل هم شامل قرمزی، ورم،درد، خارش، کبودی یا ایجاد حساسیت در ناحیه مذکور است. عموما این مسائل چند روز بعد درمان می‌شوند. البته گاهی ممکن است این روند تا دو هفته هم ادامه پیدا کند.

آیا می‌توان سانترال لب را همزمان با عمل‌های دیگر زیبایی انجام داد؟

بله شما می‌توانید این عمل را همزمان با عمل‌های دیگر مانند لیفت صورت و گردن انجام دهید. پزشکان نیز معمولا همین روند را ترجیح می‌دهند تا بتوانند تمام نقایص صورت بیمار را رفع کرده و رضایت هر چه بیشتر او را جلب کنند.

هزینه سانترال لب

هزینه به نوع مشکل شما و اقداماتی که انجام می‌دهید، بستگی دارد. اما معمولا هزینه این عمل حدود ۳ میلیون تومان به بالا است.

مراقبت‌های بعد از عمل چیست؟

  • در چند ساعت اول از کمپرس یخ استفاده کنید.
  • محل زخم‌ها باید ۶ بار در روز با گاز استریل و سرم شستشو تمیز شود و پزشک هم معمولا پماد آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کند که با آن محل زخم و بخیه را چرب کنید تا از عفونت جلگیری شود.
  • تا دو هفته اول بهتر است غذاهایی که بیش از حد سفت هستند و نیاز به جویدن دارند را مصرف نکنید.
  • به هیچ عنوان زخم‌ها را دستکاری نکنید و روی زخم دست نکشید. این کار می‌تواند باعث عفونت شود و یا اینکه روند جوش خوردن بخیه‌ها را تحت تاثیر قرار دهد.
  • تا یک هفته بعد از عمل به هیچ عنوان از مواد آرایشی در اطراف لب استفاده نکنید.
  • اگر هرگونه تب‌خال یا آفت لب روی لب‌هایتان مشاهده کردید، به پزشک مراجعه کنید.