اپیلاسیون یکی از روش‌هایی است که به واسطه آن می توانید مو را از فولیکول بردارید. درنتیجه رشد موها بعد از اپیلاسیون کندتر شده و موها دیرتر در می‌آیند. به همین خاطر است که خیلی از افراد می‌خواهند از این روش برای موزدایی استفاده کنند. یکی از عوارض اپیلاسیون که احتمالا افراد درگیر آن می‌شوند، قرمزی و التهاب پوست بعد از اپیلاسیون و همچنین جوش‌های چرکی و بزرگ است.

در این مقاله از سلامت زیستی قصد داریم چند راهکار برای مراقبت از پوست بعد از اپیلاسیون به شما معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

اپیلاسیون موها را از ریشه خارج می‌کند در نتیجه می‌تواند پوست را در لایه‌های عمیق‌تر خود تحریک کرده و باعث تورم و جوش شود. همچنین این روش می تواند باعث شود که منافذ پوست باز شوند و احتمال ابتلا به عفونت‌های باکتریایی پوستی که جزئی‌ترین آن‌ها همان جوش است هم بیشتر شود.

همچنین خیلی از کسانی که این روش را امتحان کرده‌اند، گزارش داده‌اند که این کار باعث تحریک پوست و خارش شده است. به همین علت است که شما باید به روش‌های مراقبت از پوست قبل و بعد از اپیلاسیون آگاهی داشته باشید تا بتوانید از آسیب‌های متعدد پوستی در این زمان جلوگیری کنید.

چطور پوست را برای اپیلاسیون آماده کنیم؟

اگر می‌خواهید پوست تان کمترین آسیب را ببیند، بهتر است قبل از اپیلاسیون به خوبی آن را آماده کنید. این کار می‌تواند عوارض بعدی را تا حد زیادی کاهش دهد. همچنین آماده سازی پوست باعث می‌شود که پوست شما نرم‌تر شود و دیگر دچار موی زیرپوستی نشوید. مراقبت های قبل از اپیلاسیون به ترتیب زیر است:

  • موها باید حداقل حدود ۱ سانت یا یک و نیم سانت باشند تا بتوانید آن‌ها را به راحتی بردارید.
  • از ۲ هفته قبل پوست تان را با تیغ و ژیلت نزنید.
  • قبل از اپیلاسیون و حداقل یک روز قبل از آن پوست تان را اسکراب کنید تا سلول‌های مرده حذف شوند و احتمال درآمدن مو زیرپوستی به حداقل برسد.
  • دقت کنید که همان روزی که پوست را اسکراب می‌کنید، اپیلاسیون را انجام ندهید.
  • بعد از اسکراب هم از یک مرطوب کننده طبیعی استفاده کنید تا پوست نرم و لطیف شود.

 

بهترین زمان برای اپیلاسیون

گفته می‌شود که زمانی که پوست تحریک شده است یا زخم و آسیبی متوجه پوست شما شده‌است، بهتر است از انجام اپیلاسیون جلوگیری کنید چرا که آسیب و تحریک پوست بیشتر می‌شود.

همچنین زمانی که خانم ها پریود هستند، آستانه تحمل دردشان بسیار کم می‌شود و رنج بیشتری در زمان خارج کردن موها می‌برند. پس بهتر است اپیلاسیون را بعد از دوران قاعدگی انجام دهید.

مراقبت از پوست بعد از اپیلاسیون

بعد از موزدایی از مواد عطری و تحریک کننده پوست استفاده نکنید.

پس از تراشیدن موها کمی گلاب به پوست بزنید. این کار حساسیت پوست را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

می‌توانید به کمک یخ هم حساسیت و التهاب پوست را کاهش دهید.

در صورتی که حساسیت‌های شدید پوست را تجربه کردید، بهت راست است کرم‌ها و لوسیون‌های ضدحساسیت استفاده کنید.

شیر، ماست و نشاسته بهترین موادی هستند که به کاهش هر چه بیشتر التهاب پوستی کمک می‌کنند. می‌توانید کمی نشاسته را با آب سرد ترکیب کرده و سپس مقداری ماست به آن اضافه کنید. این ترکیب را روی قسمت‌های تحریک شده پوست بزنید و اجازه دهید تا خشک شوند. در نهایت هم پوست را با آب سرد بشویید.

حمام شیر هم می‌تواند به کاهش التهاب کمک زیادی کند. برای این کار کافی است یک لیوان شیر بدون چربی یا یک پیمانه شیر خشک را به آب سرد اضافه کرده و داخل وان بریزید. همچنین می‌توانید از این ترکیب با پنبه روی پوست تان بزنید.