تزریق ژل خط خنده یکی از عمل‌های جراحی زیبایی است که برای زیبایی بیشتر پوست و صورت انجام می‌شود. با این عمل جراحی می‌توانید ظاهر شاداب‌تر و جوان‌تری به پوست بدهید.

برای اینکه با جزئیات و نحوه انجام این روش درمانی بیشتر آشنا شوید، ما را در ا ین مقاله از سلامت زیستی همراهی کنید.

چین و چروک‌هایی که در اطراف بینی و لب ایجاد می‌شوند، یکی از ویژگی‌های چهره هستند که با بیشتر شدن سن بیشتر هم شاهد به وجود آمدن و بیشتر شدن آن‌ها خواهید بود. معمولا این چین و چروک‌ها خودشان را به شکل دو خط مورب طولانی نشان می‌دهند که از دو سمت بینی شروع شده و به انتهای لب‌ها می‌رسند و گونه را از لب جدا می‌کنند. حالات چهره در زمان‌هایی مانند لبخند یا خنددین به خاطر کم شدن کلاژن پوست تاثیرات بیشتر و عمیق‌تری روی پوست می‌‌گذارد. همچنین با بیشتر شدن سن این خط‌ها روی پوست عمیق‌تر می‌شوند. برای اینکه ظاهر این خط‌های خنده را اصلاح کنید، می‌توانید از تزریق ژل خط خنده استفاده کنید. در این روش جراحی زیبایی از پر کننده‌های پوستی استفاده می‌شود تا حجمی که پوست از دست داده‌است را پر کرده و پوست را به شکل سابق خود برگردانند.

تزریق ژل خط خنده چطور انجام می‌شود؟

ژل‌های پوستی هدف‌شان این است که به لایه درمیس پوست حجم بدهند. این لایه زیر اپیدرمیس پوست قرار گرفته است. وقتی که این لایه با بیشتر شدن سن حجم طبیعی خودش را از دست می‌دهد، چین و چروک‌های سطحی روی پوست ایجاد می‌شوند.

هر چند افزایش سن تنها دلیل کاهش حجم صورت نیست و این اتفاق در اثر موارد دیگری مانند دهیدراته شدن پوست در اثر مصرف دخانیات یا حتی قرار گرفتن در معرض اشعه یو وی هم ممکن است.

ژل‌هایی که برای حجم دادن به پوست تزریق می‌شوند، انواع مختلفی دارند که مواد سازنده آن‌ها هخم با هم متفاوت است. رایج‌ترین ژلی که برای درمان خط خنده تزریق می‌شود، هیالورونیک اسید است که بهتری ژل برای حجم دادن به پوست و درمان چین و چرووک‌هاست. هیالورونیک اسید و ژل‌های ساخته شده از آن هیدروفیلیک هستند به این معنی که در منطقه‌ای که تزریق انجام می‌شود، آب را به خودشان جذب می‌کنند و خاصیت مرطوب کنندگی و حجم دهندگی دارند.

هیالورونیک اسید بدن را تحریک می‌کند تا هیالورونیک اسید طبیعی بیشتری هم تولید کند  که در نهایت به تولید کلاژن و الاستین بیشتر منجر می‌شود. دوام و کشسانی پوست هم در این روند بیشتر شده و در نتیجه پوست فرد شاداب‌تر و جوان‌تر به نظر می‌رسد.

ماندگاری نتایج تزریق ژل خنده چقدر است؟

ژل‌های خط خنده معمولا بین ۶ ماه تا ۲ سال ماندگاری دارند. طول مدت اثر آن هم بستگی به عوامل مختلفی مانند نوع ژلی که استفاده می‌شود و همچهنین ناحیه‌ای که تزریق انجام می‌شود، بستگی دارد. مناطقی مانند اطراف چشم یا دهان متابولیسم بیشتری دارند و تاثیرات تزریق ژل هم در این مناطق سریع‌تر از بین می‌رود.

برای هر بار تزریق چه مقدار ژل مورد نیاز است؟

مقدار ژلی که برای هر بار تزریق مورد نیاز است به عمق خطوط و تعداد آن‌ها بستگی دارد. حداقل میزان یک میلی‌لیتر است که می‌تواند خطوط سطحی را کمرنگ کند. هر چه عمق این خطوط بیشتر شود، میزان ژلی که استفاده می‌شود هم بیشتر است. بهتر است مقدار ژل کم کم تزریق شود و بعد از دیدن نتایج در صورتی که یزان ژل کافی نبود، آن را بیشتر کنند.

چطور ماندگاری تزریق ژل خط خنده را بیشتر کنیم؟

نور خورشید می‌تواند ماندگاری تزریق را کاهش دهد. توصیه می‌شود که بعد از تزریق بیشتر از قبل در خصوص قرار گرفتن در معرض نور خورشید نکات ایمنی و سلامتی را رعایت کنید. برای این منظور می‌توانید از یک ضدآفتاب قوی استفاده کنید و همچنین یک بالم لب حاوی SPF هم بزنید. همچنین بهترین کاری که می‌توانید بکنید این است که زمانی که خورشید شدیدتر می‌تابد، در معرض نور خورشید قرار نگیرید.

چه کسانی نباید تزریق ژل خط خنده را انجام دهند؟

کسانی به تخم مرغ حساسیت دارند، یا عفونت‌های فعال پوستی مانند تب خال دارند یا در دوران شیردهی و بارداری هستند و یا سابقه تشکیل کلوئید در پوست و ضعف سیستم ایمنی و سیستم انعقاد خون و مصرف داروهای ضدانعقادی مانند وارفارین و مسکن‌های غیراستروئیدی مانند آسپرین را دارند، نباید تزریق ژل خط خنده را انجام دهند. همچنین در زمانی که این عمل را انجام داده‌اید، نباید میکرودرو ابرژن یا لایه برداری شیمیایی را به صورت همزمان انجام دهید.

همه چیز درباره تزریق ژل خط خنده

عوارض تزریق ژل خط خنده چیست؟

برای کاهش درد ۳۰ ثانیه قبل از تزریق از کمپرس یخ استفاده می‌شود. همچنین از کرم EMLA برای بی‌حسی موضعی پوست از ۳۰ تا ۴۵ دقیقه قبل از تزریق استفاده می‌شود. بعد از انجام تزریق ممکن است تا حدودی قرمزی، تورم و احساس کوفتگی در محل تزریق مشاهده شود که آن هم به کمک کمپرس یخ ظرف چند ساعت برطرف می‌شود. همچنین شما نمی‌توانید از مسکن های خانواده NSAIN مانند آسپرین، ایندومتاسین، ایبوپروفن و غیره استفاده کنید چرا که می‌تواند باعث خون مردگی یا کبودی در محل تزریق شود. همچنین شما تا ۲۴ ساعت آینده نباید حمام آب داغ داشته باشید یا تمرینات سنگین ورزشی انجام دهید.

مراقبت‌های لازم بعد از تزریق ژل خط خنده

مراقبت درست از پوست باعث می‌شود که عوارض احتمالی بعدی کاهش پیدا کرده و همچنین طول دوام و ماندگاری تزریق هم بیشتر شود. این مراقبت‌ها شامل مرطوب کردن پوست با مرطوب‌کننده‌ها و آبرسان‌های مناسب است تا آب کافی در پوست جمع شود و ژل هیالورونیک اسید بتاند آب کافی را به خودش جذب کند. در صورتی که محصولات مراقت پوستی شما حاوی هیالورونیک اسید باشد، به جذب آب بیشتر در پوست هم کمک می‌کند.

رژیم غذایی و استرس

استفاده از یک رژیم غذایی سالم به شما کمک می‌کند تا عوارض و تاثیرات استرس را کاهش دهید و نتیجه بهتری هم از تزریق خط خنده بگیرید. غذایی که می‌خورید، مستقیما روی ظاهر پوست شما تاثیر دارد. بهتر است که برای گرفتن نتایج بهتر از غذاهای فراوری شده و بسته‌بندی شده کمتر استفاده کنید. همچنین مقادیر شکر و قند مصرفی را هم کاهش دهید. به این ترتیب می‌توانید خطر التهاب را پایین آورده و به سلامتی هر چه بیشتر پوست کمک کنید.

استرس باعث بیشتر شدن هورمون کورتیزول در بدن می‌شود و این هورمن روند پیری پوست را سریع‌تر می‌کند . باعث می‌شود که اثرات پیری مانند چین و چروک و خطوط روی پوست بیشتر شود. می توانید برای کاهی اشترس از فعالیت‌های آرامش بخش مانند یوگا یا مدیتیشن استفاده کنید.