کاندوم یک وسیله پیشگیری است که با پلاستیک نرم ساخته شده است و قابلیت کشسانی دارد تا خللی روی رشد و حرکت آلت تناسلی نداشته باشد. این وسیله را روی آلت تناسلی می‌کشند تا از احتمالا انتقال بیماری‌های جنسی و همچنین بارداری بکاهند.

در ادامه این مقاله از سلامت زیستی قصد داریم شما را با انواع کاندوم و طریقه استنفاده از آن آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

کاندوم دو دسته مختلف دارد که شامل کاندوم زنانه و مردانه می‌شود. کاندوم‌های زنانه لوله‌های پلاستیکی هستند که تا ۱۷ سانتی‌متر کش می‌ایند و داخل واژن زن قرار می‌گیرند. این کاندوم‌ها معمولا گران‌تر بوده و استفاده از آن هم کمی مشکل‌تر است. بنابراین توصیه می‌کنیم تنها در مواردی از آن استفاده کنید که شریک جنسی‌تان حاضر نیست کاندوم بپوشد. در ادامه انواع کاندوم مردانه را معرفی می‌کنیم.

کاندوم ویبره دار

کاندوم ویبره دار یکی از انواع کاندوم است که دارای باتری بوده و ساختار حلقه‌ای دار. این کاندوم در انتهای آلت تناسلی یک موتور کوچک دارد که باعث ایجاد ویبره و بیشتر شدن لذت جنسی و البته طولانی‌تر شدن رابطه می‌شود.

کاندوم تاخیری

کاندوم‌های تاخیری از انواع کاندوم های محبوب و پرطرفدار هستند. استفاده از این نوع کاندوم همانطور که مشخص است، برای طولانی‌تر شدن رابطه و دیرتر انزال شدن مردان است. این کاندوم حاوی مواد مایع در داخل خود است که اغلب در کمتر از ۱۰ دقیقه پس از پوشیدن باعث می‌شود که آلت تناسلی مردان بی حسی نسبی پیدا کرده و کمتر تحریک شود. به این ترتیب انزال و ارضا شدن مردان هم به تاخیر میفتد. این بی حسی تا نیم ساعت دوام دارد. کاندوم‌های تاخیری معمولا برای مردانی که زودانزالی دارند یا به هر نحوه تمایل دارند مدت زمان رابطه را بیشتر کند، مناسب است.

کاندوم‌های کلاسیک

کاندوم‌های کلاسیک تنها وظیفه اصلی خودشان را انجام می‌دهند و کاربرد و قابلیت دیگری ندارند. این کاندوم‌ها تنها برای ایمنی رابطه و بیشتر شدن لذت حین رابطه طراحی شده‌اند. کاندوم‌های کلاسیک معمولا ضخامت کمتری داشته و هیچ طرحی روی خود ندارند.

کاندوم شیاردار

این نوع کاندوم یکی از انواع کاندوم قدیمی و البته پرطرفداری است که مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کاندوم‌ها شیارهای منظمی روی خود دارند ک با فواصل یکسان در کنار هم قرار می‌گیرند. این شیارها برای خیلی از افراد باعث تحریک بیشتر می‌شود.

کاندوم خاردار

اصطلاح خاردار در بین مردم رایج شده است اما ظاهر این کاندوم چندان با این اصطلاح مطابقت ندارد. چرا که کاندوم‌های خاردار درواقع برجستگی‌های دکمه‌مانندی روی خود دارند که در فواصل منظم کنار هم قرار گرفته‌اند. معمولا این کاندوم‌ها علاوه بر برجستگی دارای شیار هم هستند.

کاندوم‌های معطر

این کاندوم‌ها همانطور که مشخص است، به جای اینکه بوی ناخوشایند لاتکس بدهند، دارای اسانس‌های متعدد در خود هستند که باعث می‌شود عطر بهتری داشته باشند. این نوع کاندوم‌ها معمولا برای تنوع و لذت بیشتر استفاده می‌شوند. این کاندوم‌ها تنوع زیادی دارند و استفاده از آن‌ها به عنوان یک جایگزین برای کاندوم کلاسیک بسیار رایج است. انواع کاندوم‌های اناری، وانیلی، نعنایی و غیره از این دست می‌باشند.

کاندوم‌های سرد کننده و گرم کننده

کاندوم‌های سرد کننده و گرم کننده باعث می‌شوند که در الت تناسلی مرد احساس سردی یا گرمی نسبی داشته باشید. این کاندوم‌ها معملا برای تنوع و لذت بیشتر استفاده می‌شوند. در این مورد هم برخی شایعات و اغراق‌ها مانند حجیم‌تر کردن آلت تناسلی مردان وجود دارد که نباید به آن‌ها اعتماد کنید. در بهترین حالت این کاندوم‌ها حاوی مواد التهاب‌اوری هستند که باعث التهاب پوستی آلت تناسلی شده و طوری به نظر می‌رسند که گویی آلت تناسلی حجم بیشتری پیدا کرده است.

کاندوم‌های فانتزی و شب نما

انواع کاندوم به چند موردی که به آن‌ها اشاره کردیم، خلاصه نمی‌شوند و انواع دیگری هم دارند که کاندوم‌های شب نما یکی از آن‌هاست. این کاندوم‌ها در حین استفاده از خودشان نور ساطع می‌کنند.

انواع کاندوم

کاندوم یک وسیله بهداشتی است که انتخاب آن به سلامت جنسی شما و همسرتان کمک می‌کند. همچنین یکی از وسیله‌های پیشگیری از بارداری به شمار می‌رود. جنسی کاندوم از لاتکس است. در هنگام خرید این وسیله در درجه اول به تاریخ انقضای آن دقت کنید. مسئله مهم دیگری که وجود دارد این است که روی کاندوم هیچ سوراخ یا خراش وجود نداشته باشد و کاندوم پاره نشده باشد. کاندوم باید تمام سطح آلت تناسلی شما را بپوشاند به طوری که هیچ قسمت از آن باز نباشد. در صورتی که از روان کننده‌ها استفاده می‌کنید، به یاد داشته باشید که باید از انواع آبی آن استفاده کنید. چرا که روان کننده‌های روغنی باعث نازک شدن لاتکس کاندوم می‌شوند.

انواع کاندوم و طریقه استفاده از آن آشنا شوید

چطور یک مارک کاندوم خوب را پیدا کنیم؟

برای این هدف توجه به استانداردهای FDA می‌تواند به شما کمک کند. هر چند که داشتن گواهی سازمان غذا و دارو آمریکا برای فروش کاندوم الزامی نیست اما داشتن این گواهینامه نشان می‌دهد که کاندومی که در دست شماست، تا ۹۹.۶  درصد آزمایش شده و مورد تایید قرار گرفته است. شما می‌توانید کاندوم‌های مورد تایید این سازمان رسایت رسمی این موسسه پیدا کنید.

 نحوه استفاده از انواع کاندوم

برای اینکه مطمئن شوید کاندوم قابل استفاده است و تاریخ آن نگذشته است، باید وقتی ان را می‌پوشید، احساس کنید که هوا داخل آن است. برای تست این وضعیت بهتر است انگشت شصت و انگشت اول‌تان را به آرامی روی بسته کاندوم فشار دهید. اگر حباب هوا داخل بسته باشد، به این معنی است که بسته سوراخ نشده است و تاریخ آن هم نگذشته است. حباب هوا در واقع از کاندوم در مقابل تخریب و آسیب محافظت می‌کند.

کاندوم را باید مانند کلاه روی آلت قرار دهید. به همین دلیل باید دقت کنید که پشت و روی کاندوم کدام است. برای این کار برجستگی روی سر کاندوم را پیدا کنید و آن طرف را روی کاندوم در نظر بگیرید.

برای باز کردن بسته کاندوم از ناخن یا قیچی استفاده نکنید. معمولا روی خود بسته محل مخصوصی برای باز کردن تعبیه شده است. یا اینکه شیارهای روی درب بسته برای این کار کمک می‌کنند. قیچی یا ناخن ممکن است باعث سوراخ شدن کاندوم شود.

مایع منی در انتهای کاندوم جمع می‌شود. پس وقتی آن را می‌پوشید، بهتر است کمی فضا برای این کار در نظر بگیرید و آن را محکم روی آلت نکشید.

بعد از استفاده کردن از کاندوم آن را داخل دستمال گذاشته و دور بیندازید.