بیشتر مردان متوجه شباهت زیاد روابط جنسی با ورزش و تاثیر آن روی قلب هستند و خودشان بعد از هر رابطه جنسی عملکرد بهتر قلب را احساس می‌کنند. کهنسالی و کم تحرکی باعث می‌شود که حتی تاثیر روابط جنسی بر قلب اهمیت بیشتری هم پیدا کند. هر چند هنوز در مورد این موضوع ابهاماتی هم وجود د ارد اما اینکه بدانید روابط جنسی می‌تواند به سلامت و بهبود عملکرد قلب کمک کند، مسئله مهمی است و انگیزه شما را برای داشتن زندگی جنسی بهتر و بایکفیت‌تر بیشتر می‌کند.

در ادامه این مقاله از سلامت زیستی ما را همراهی کنید تا اطلاعات بیشتری درباره این موضوع به دست بیاوریم.

ورزش روی تردمیل یا در اتاق خواب

کارشناسان برای بررسی بهتر تاثیر روابط جنسی بر سلامت قلب روی عده‌ای از افراد دو مدل آزمایش انجام دادند. در آزمایش اول از آن‌ها درخواست شد که در حین اینکه تجهیزات پزشکی به آن‌ها متصل است، روی تردمیل ورزش کنند. در تست دوم هم از همین افراد خواسته شد که در خانه با همسرشان رابطه جنسی داشته باشند. محققان ضربان قلب و فشار خون این افراد را در حین رابطه جنسی و ورزش اندازه گرفتند. تمام روابط جنسی با دخول همراه بوده و همچنین ارگاسم اتفاق افتاده است.

آزمایش‌ها نشان داد که فشار خون و ضربان قلب در حین دویدن روی تردمیل ۱ تا ۵ برابر بیشتر از زمانی که روابط جنسی دارید، افزایش پیدا می کند. این ارقام مربوط به مردان است و در زنان این اعداد حتی بیشتر هم می‌شوند چرا که معمولا زنان در حین رابطه تحرک بدنی کمتری دارند.

تاثیر روابط جنسی بر قلب

آیا می تواند به روابط جنسی به عنوان یک نوع ورزش نگاه کرد؟

به نظر می‌رسد که مردان در حین رابطه جنسی فعالیت بدنی بیشتری دارند و همچنین بیشتر از زنان صحبت می‌کنند تا حتی در طول روز بیشتر به آن فکر می‌کنند. در طول رابطه جنسی بیشترین ضربان قلبی که یک مرد ممکن است داشته باشید، حدود ۱۳۰ ضربان در دقیقه است و فشار خون همیشه کمتر از ۱۷۰ میلی‌متر جیوه می‌باشد. این درحالی است که ورزش می‌تواند خیلی بیشتر از اینها روی بدن شما تاثیر بگذارد. با این حال می توان به رابطه جنسی به عنوان یک ورزش ملایم و خفیف نگاه کرد. متابولیسم بدن هم تقریبا به اندازه همان زمانی که شما برگ‌های خشک در حیاط را جمع می‌کنید، افزایش پیدا می‌کند.

شاید از نظر فعالیت جسمی رابطه جنسی را بتوان به جمع کردن برگ‌های خشک تشبیه کرد. اما به هیچ وجه ما قصد نداریم این دو کار را در یک سطح قرار دهیم. رابطه جنسی علاوه بر بالا بردن ضربان قلب یا متابولیسم فواید دیگری هم دارد که کمترین آن کمک به بهبود روابط زناشویی و بهتر کردن کیفیت زندگی شماست. در زمان رابطه جنسی بدن شما شروع به ترشح آدرنالین می کند. هیجان‌های بدنی و روانی رابطه جنسی می توانند باعث بیشتر شدن آدرنالین خود شده و شروع کننده حملات قلبی، آریتمی و دیگر اختلالات در ریتم پمپاژ قلب شوند. اما در صورتی که رابطه جنسی واقعا این تاثیرات را روی قلب می‌گذاشت به نوعی نه تنها باعث بقای نسل بود که دلیلی برای مرگ و میر به شمار می‌رفت. به همین دلیل اگرچه این اعداد از نظر تئوری درست هستند اما تا زمانی که شما روابط جنسی را در یک محیط امن و مورد اعتماد و با کسی که دوستش دارید، انجام دهید، جایی برای نگرانی نیست.

مطالعات نشان داده‌اند که از بین هر صد حمله قلبی تنها یک مورد آن ناشی از داشتن روابط جنسی است. و از بین هر ۲۰۰ آریتمی شدید فقط یک مورد با سکس مرتبط است. به عبارت دیگر اگر احتمال داشتن سکته قلبی یک در میلیون باشد، این احتمال در حین روابط جنسی دو برابر می‌شود. با این حال این ارقام هنوز هم چندان چشمگیر نیستند و می‌توان به راحتی از آن‌ها گذشت. البته احتمال سکته قلبی در حین رابطه برای مردانی که بیماری های قلبی دارند، ۱۰ برابر می‌شود، اما هنوز هم احتمال ۲۰ در میلیون عدد بزرگی نیست.

چطور رابطه جنسی ایمن داشته باشیم؟

رابطه جنسی یک بعد طبیعی و اصولی از زندگی هر فردی است. این حقیقت چه برای کسانی که از نظر جسمی سالم هستند و چه برای ن‌هایی که بیمای‌های قلبی دارند، صدق می‌کند. بهترین راه برای اینکه در حین رابطه جنسی احتمال خطر و آسیب را برای خودتان کاهش دهید، و بدن سالم‌تری برای زندگی جنسی خود هم داشته باشید، بهتر است از استعمال دخانیات و الکل دوری کنید و ورزش منظم و رژیم غذایی سالم را انتخاب کنید. همچنین توصیه می‌شود که به حفظ تناسب اندام‌تان هم توجه کافی داشته باشید.

به یاد داشته باشید که اگر در حین رابطه جنسی هر علائم غیرعادی مانند گرفتگی قلب یا درد در قفسه سینه یا سستی و کرختی در یک سمت بدن را حس کردید، بهتر است رابطه جنسی را متوقف کنید.

این موارد تنها در خصوص حفظ سلامت قلب در حین رابطه است و برای داشتن رابطه جنسی ایمن باید به نکات دیگری شامل مراقبت از بیماری های جنسی هم توجه کنید.