بعضی‌ها که به هر دلیلی تمایلی به داشتن فرزند ندارند و ناخواسته باردار می‌شوند، سعی می‌کنند به کمک روش‌های مختلف آن را سقط کنند.

در این مقاله از سلامت زیستی قصد داریم به مقوله سقط جنین و روش های مختلفی که برای آن وجود دارد، بپردازیم.

سقط جنین به معنی از بین برفتن سلول تخمک قبل از پایان هفته بیستم است. معمولا پزشکان پایان بارداری تا قبل از سه ماهگی را با عنوان سقط جنین تعریف می‌کنند. و در صورتی که بعد از ۲۰ هفتگی جنین از بین برود، به آن مرده زایی گفته می‌شود. البته خیلی‌ها پایان زندگی جنین را در هر مرحله از بارداری سقط جنین می‌دانند. گاهی بدون اینکه خود زن باخبر باشد، جنین از بین می‌رود و سقط می‌شود.

مرگ جنین گاهی خود به خود و بدون اطلاع فرد اتفاق میفتد که به آن سقط ناخواسته می‌گویند. گاهی هم به دلایل مختلف زن با خوردن بعضی از غذاها و داروها ناخواسته باعث این اتفاق می‌شود. به همین خاطر است که قبل از حاملگی سعی می‌شود اطلاعاتی شامل پرهیزهای غذایی را به خانم‌های باردار بدهند.

سقط جنین و روش های مختلف آن

در هر صورت اگر فردی بخواهد جنینش را سقط کند، روش ها و راه‌های مختلفی برای این کار وجود دارد. که شامل سقط با دارو، سقط با عمل جراحی، سقط با تزریق مایع داخل آمنیونی و همچنین برخی از روش‌های خانگی است. در ادامه هر کدام از این روش‌ها را توضیح می‌دهیم.

سقط جنین با دارو

در ۹ هفته اول بارداری معمولا می توان جنین را با دارو از بین برد. در این مواقع پزشک برای شما داروی میفپریستون را تجویز می‌کند که هورمون پروژسترون را بلوکه می‌کند. این هون برای بارداری ضروری است و باعث ضخیم‌تر شدن دیواره رحم می‌شود. داروها با به وجود آوردن انقباضات شدید رحمی باعث ایجاد خونریزی و ختم بارداری می‌شوند. خونریزی ایجاد شده به دنبال سقط دارویی معمولا ۹ تا ۱۶ روز ادامه دارد. همچنین برخی از علائم جانبی مانند حالت تهوع، استفراغ، اسهال، تب و لرز و خستگی هم ممکن است در این مواقع برای فرد رخ بدهند. بعد از سپری شدن این زمان معاینه و بررسی‌های تکمیلی پزشکی انجام می‌شود تا مطمئن شوند که سقط کاملا صورت گرفته است. در تعداد بسیار کمی از زنان هم روش سقط دارویی جوابگو نیست و لازم است از روش های دیگر کمک گرفته شود.

قرص شیاف میزوپروستول (سیتوتک) یا آمپول پروستاگلندین:

بهترین زمان برای سقط جنین با قرص سایتوتک خفته ۴ تا ۸ بارداری است. و در سه ماهه اول بارداری تا ۹۸ درصد این دارو می‌تواند جنین را از بین ببرد. قرص سایتوتک در قالب قرص‌های ۱۰۰ تا ۲۰۰ میکروگرکی با نام میزوپروستول در بازار وجود دارند. در این زمان شما باید تا سه مرتبه به پزشک مراجعه کنید که در اولین ویزیت اولین دوز دارو برای شما تجویز می‌شود. بعد از چند روز دومین دوز دارو به نام میسوپروستال تجویز می‌شود. این دارو انقباظات رحم را بیشتر کرده و باعث تخلیه رحم می‌شود. سقط جنین باعث خونریزی شده و این روند هم تا ۱۶ روز طول می‌کشد. لکه بینی و خونریزی روشن ممکن است تا هفته‌ها ادامه پیدا کند. ویزیت آخر برای این است که دکتر مطمئن شود که سقط کاملا انجام شده است یا خیر.

روش مصرف قرص سایتوتک

روش‌های مختفی برای مصرف این دارو وجود دارد. دو روش برای استفاده از قرص  سایتوتک به این صورت است که قرص را در دهان یا واژن قرار می‌دهند. بعد از مصرف قرص‌ها هم تا ۲ هفته بعد احتمال سقط جنین وجود دارد ولی معمولا در ۱۲ ساعت اول بعد از مصرف قرص جنین سقط می‌شود.

مصرف قرص از طریق واژن

برای این کار باید دراز بکشید و تا ۴ قرص را داخل واژن‌تان بگذارید. نیازی نیست که قرص‌ها را زیاد وارد واژن کنید. بعد از گذاشتن قرص تا ۳۰ دقیقه دراز بکشید. البته قبل از این کار بهتر است که هم دستان‌تان را به خوبی ضدعفونی کرده باشید و هم ادرار کرده باشید و تا چند ساعت بعد نیازی به رفتن به دسشویی نداشته باشید.

مصرف قرص از طریق دهان

۴ تا قرص سایتوتک را زیر زبان‌تان بگذارید و برای ۳۰ دقیقه نکه دارید تا حل شوند. بعد از ۳۰ دقیقه باقی‌مانده قرص‌ها را قورت بدهید.

نکته: نباید این داروها را خودسرانه مصرف کنید و حتما باید زیر نظر پزشک باشید.

عمل جراحی برای سقط جنین

سقط جنین با کورتاژ

روش ساکشن یکی از راه‌های سقط جنین با جراحی است که بین هفته ششم تا شانزدهم بارداری انجام می‌شود. نام‌های دیگر ساکشن ساکشن آسپیراسیون ، کورتاژ با ساکشن، یا آسپیراسیون واکیوم  است.

انحلال و کورتاژ (D&C)

این روش برای سقط جنین تا هفته ۱۶ کاربرد دارد. نام‌های دیگر این روش درمانی کورتاژ مکش یا آسپیراسیون خلا است.

انحلال و تخلیه (D&E)

در صورتی که بیش از شانزده هفته از بارداری‌تان می‌گذرد، این روش برای شما موثر است. در این روش دهانه رحم باز شده و به کمک یک دستگاه با نیروی مکش جنین تخلیه می‌شود.

سقط جنین با تزریق مایع آمنیونی

این روش جراحی کمتر استفاده می‌شود و معمولا هم در سه ماهه دوم بارداری کاربرد دارد. در این روش به کمک یک سرنگ مایع آمنیوتیک خارج و محلول آب نمک، اوره یا کلرید پتاسیم به کیسه آمنیوتیک تزریق می‌شود. پروستاگلاندین‌ها به واژن وارد شده و پیتوسین به داخل ورید تزریق می‌شود بعد از ۴۸ ساعت جنین از رحم خارج می‌شود.

این روش‌ها چقدر دردناک هستند؟

داروهای سقط کننده: وقتی این داروها را مصرف می‌کنید، پریودی‌های شدید، اسهال و کرامپ شدید شکمی و معده درد دارید. بعدا شما خونریزی روشن خواهید داشت که برای یک تا دو هفته ادامه پیدا می‌کند. این عوارض طبیعی سقط جنین با دارو است اما ممکن است شما شرایط دیگری را هم تجربه کنید که باید در مورد آن‌ها با پزشک‌تان مشورت کنید.

  • داشتن خونریزی شدید به معنی عوض کردن پد بهداشتی تا ۲ بار در هفته
  • تب بالای ۳۸ درجه
  • درد شدید و کرامپ حتی بعد از مصرف مسکن
  • جراحی سقط: در این روش هم شما پریودی شدید را تجربه می‌کنید که در آن صورت پزشک برای‌تان استراحت چند هفته‌ای را تجویز می‌کند.

آیا این روش‌ها برای سقط جنین موثر هستند؟

داروهای سقط با میفپریستون حدودا تا ۹۷ درصد برای پیشگیری از باداری موثر هستند. درصورتی موفق نبودن هم می‌توانید جراحی را امتحان کنید. تا ۹۹ درصد جراحی موفقیت آمیز است. و در صورت شکست تا دو بار تکرار می‌شود.