لذت از رابطه جنسی در بشر به وفور وجود دارد و یافت می‌شود. اما آیا حیوانات هم به همین اندازه دوست دار داشتن روابط جنسی هستند یا خیر؟ در این مقاله می‌خواهیم ببینیم که آیا لذت جنسی در حیوانات هم وجود دارد و ایا آن‌ها هم می‌توانند از رابطه جنسی لذت ببرند یا خیر؟

با ما همراه باشید.

سکس در انسان با سکس در حیوان تفاوت‌های زیادی دارد. انسان تنها موجودی است که در زمان سکس می‌تواند از راه‌های مختلف و به کمک هوش خود به لذت برسد. اما آیا تحریک جنسی، احساس لذت در طول سکس و ارگاسم وجه اشتراک بین حیوان و انسان است؟

آن‌ها چه احساسی در جریان سکس دارند؟ و آیا سکس تنها به هدف تولید مثل و بقای نسل انجام می‌شود و یا اینکه احساس لذت جنسی هم در آن‌ها وجود دارد؟

لاک‌پشت‌های غول پیکر نر در در جزایر سیشل در جریان سکس آه و ناله می‌کنند. ناله‌های آن‌ها ظاهرا نشانه لذت بردنشان از سکس است. اما لاک پشت ماده چطور؟ محققان می‌گویند که لاک پشت ماده در این مواقع بسیار عصبی است و نزدیک شدن به آن‌ها می‌تواند عواقب بدی در پی داشته باشد.

آیا لذت جنسی در حیوانات هم وجود دارد؟

بررسی‌ها نشان می‌دهد که لاک پشت‌های نر مدام لاک پشت ماده را به سکس وادار می‌کنند و به نوعی لاک پشت ماده تمایلی به این کار ندارد.

ناحیه خاکستری

بررسی‌ها نشان داده‌اند که حیوانات ماده احتمالا احساس لذت خاصی در زمان رابطه جنسی ندارند. درواقع آن‌ها به رابطه جنسی اهمیتی نمی‌دهند و از طرفی گاها این کار برای آن‌ها با درد همراه است. به هر حال کسی هنوز اطلاع دقیقی از برداشت حیوانات ماده از این کار ندارد.

همچنین عده‌ای از محققان معتقدند که تشخیص اینکه آیا حیوان ماده حین رابطه جنسی درد می‌کشد یا لدت می‌برد، کمی سخت است و درواقع نمی‌توان تفاوت این دو را در آن‌ها تشخیص داد.

معمولا در حیوانات زمان زیادی برای پیدا کردن شریک جنسی صرف می‌شود. اما رابطه جنسی آن‌ها معمولا ساده بوده و خیلی زود تمام می‌شود. به اعتقاد او در حیوانات سکس نوعی معامله است و هر دو جنس می‌خواهند وظیفه خود را برای بقای نسل انجام دهند.

آیا لذت جنسی در حیوانات هم وجود دارد؟

البته دسته دیگری از محققان هم هستند که نظراتشان کمی با گروه اول تفاوت دارد. آن‌ها با مشاهده حالات چهره و شل شدن عضلات در حیوانات متوجه شدند که آن‌ها نه تنها از سکس لذت می‌برند که دوست دارند در این حین ارگاسم را هم تجربه کنند. سوالی که الان پیش می‌آید این است که اگر حیوانات سکس را دوست دارند چرا در بعضی از مواقع از سال به هیچ عنوان سکس ندارند. علت این نیست که آن‌ها تمایلی به سکس ندارند. بلکه این است که آن‌ها نمی‌خواهند با داشتن روابط جنسی خودشان را در معرض آسیب قرار دهند. برای مثال گرگ نر بعد از رابطه جنسی حدود نیم ساعت به گرگ ماده قفل می‌شود که در این زمان گرگ‌های دیگر می‌توانند به سادگی به او حمله کنند. از این گذشته سکس در تابستان به معنی به دنیا آمدن توله‌ها در سرمای زمستان و شانس کمتر آن‌ها برای زنده ماندن است.

گفته می‌شود که شامپانزه‌های بوتویو و دلفین‌ها هم در تمام فصول سال از سکس به عنوان یک وسیله برای لذت بردن استفاده می‌کنند.

خوردن یک غذای خوشمزه یا مصرف مواد مخدر می تواند باعث ایجاد احساس لذت در فرد شود و بخش به خصوصی در مغز را تحریک کند. این بخش هم در حیوان و هم در انسان وجود دارد. درواقع هم حیوانات و هم انسان‌ها می‌توانند لذت جنسی را تجربه کنند. پردازش احساسات مربوط به قسمت پایینی معز است که شامل تالاموس، هیپوتالاموس، هیپوکامپ، مخچه و ساقه مغز است. تفاوتی که انسان با دیگر حیوانات دارد این است که کورتکس معز احساساتی که توسط قسمت‌های پایینی مغز تولید می‌شوند را تفسیر می‌کند یا آن ها را به مسائل دیگر مربوط می‌سازد. به همین دلیل هم امکان دارد که کیفیت و تحلیل انسان از لذت با حیوانات دیگر فرق داشته باشد.