صورت و پوست تاثیر زیادی در زیبایی و جوان به نظر رسیدن شما دارد. از طرفی با بالا رفتن سن این زیبایی و جوانی کم کم از شما گرفته می‌شود. اما تکنیک‌های درمانی و روش‌های متعددی برای جلوگیری از این روند پیش‌بینی شده است.

در ادامه این مقاله از سلامت زیستی با ما باشید تا در خصوص یکی از این تکنیک‌ها یعنی کربوکسی تراپی صورت بیشتر بدانیم.

بعد از بوتاکس تکنیک محبوب دیگری که برای جوانسازی و درمان چین و چروک استفاده می‌شود، کربوکسی تراپی است. در این روند درمانی مقداری گاز CO2 یا دی اکسید کربن به پوست تزریق می‌شود. مقدار این گاز تزریقی به همان اندازه‌ای است که در بدن وجود دارد و نیازی به نگرانی نیست.

کربوکسی تراپی صورت چیست؟

کربوکسی تراپی صورت نام علمی تزریق گاز CO2 می‌باشد. دستگاهی که برای این درمان استفاده می‌شود، مانند یک بمب تزریق عمل می‌کند. این دستگاه به یک منبع کربن دی‌اکسید متصل است که مختصص به کمک یک سوزن بسیار ریز گاز را به پوست تزریق می‌کند. تزریق خیلی سطحی خواهد بود و هیچ خونریزی هم ندارد.

کربوکسی تراپی صورت چیست و چه کاربردهایی دارد؟

این روش تا چه حد به جوان سازی پوست و درمان چین و چروک کمک می‌کند؟

پزشکان اروپایی بیش از ۲۰۰۰ سال است که از این روش برای زیبایی استفاده می‌کنند. این روش کاملا عملی و بی‌خطر است. این کار باعث بیشتر شدن جریان خون به پوست شده و در روند بازسازی کلاژن موثر است. در نهایت پوست شما جوان‌تر و زیباتر دیده می‌شود.

البته کارشناسان و منتقدان نظرات کمی متفاوت دارند. آن‌ها می‌گویند اگرچه این تکنیک بیش از ۴۰ _۵۰ سال است که برای باز شدن و به وجود آمدن عروق جدید کاربرد دارد و مورد تایید سازمان غذا و دارو هم هست، اما استفاده از آن هنوز کاملا در زیبایی مورد تایید نیست. همچنین در منایع جراحی زیبایی هم دلایل محکم و قانع‌کننده‌ای برای اینکه نشان دهد این کار به جوان سازی و زیبایی پوست کمک می‌کند، وجود ندارد.

گاز CO2 بعد از تزریق چه می‌شود؟

برای اینکه کربوکسی تراپی صرت بهترین نتایج را در پی داشته باشد، لازم است این کار را برای ۶  تا ۱۰ جلسه ادامه دهید. اگر بیماری یا آبرژی خاصی مشاهده نکردید، می‌توانید این درمان را ادامه دهید تا تمام شود. این تکنیک باعث افزایش خونرسانی در پوست شده و برای ۶ ماه تا ۲ سال هم ماندگاری دارد.

البته مقدار ماندگاری ان در هر کس متفاوت است و به شرایط فرد بستگی دارد. برای مثال کسی که کم‌خونی یا تیروئید دارد، به خاطر زمینه بیماری که دارد، خیلی زودتر شاهد تیره شدن پای چشم‌هایش است و در صورتی که ابتدا بیماریش را درمان نکند، نباید امید چندانی هم به ماندگاری تاثیرات این تکنیک درمانی داشته باشد. همچنین استرس و رژیم‌های غذایی سخت و فشرده هم می‌تواند باعث شود که تاثیرگذاری این روش درمانی کمتر شود.

البته کارشناسان در این زمینه معتقدند که هرگونه تهاجم به پوست و بدن می‌تواند عوارض و واکش‌های پوست را هم در پس داشته باشد. همانطور که اگر ضربه‌ای به پوست شما وارد شود، ممکن است بعد از مدتی تورم و کبودی مشاده کنید، این روش هم می‌تواند عوارض مختص به خودش را داشته باشد. همچنین اگر کلاژن سازی به اندازه کافی در پوست انجام نشود، ممکن است پوست شرایطی بدتر از وضعیت قبل از درمان خود پیدا کند.

کاربردهای مختلف کربوکسی تراپی صورت

کربوکسی تراپی برای دور چشم

تیرگی و کبودی اطراف چشم می‌تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود. مهم‌ترین عامل هم در این زمینه نرسیدن اکسیژن کافی به پوست اطراف چشم است. کربوکسی تراپی صورت می‌تواند برای بهبود شبکه مویرگی چشم مفید باشد. با تزریق گاز دی اکسید کربن به قسمت‌هایی که تیره شده‌اند، جریان خون هم در این قسمت‌ها بیشتر می‌شود. این کار باعث می‌شود که شبکه مویرگی اطراف چشم بهبود یافته و گردش خون در این ناحیه بهتر انجام شود. در نهایت این روند به درمان تیرگی و کبودی زیر چشم کمک می‌کند. همچنین این تکنیک درمانی باعث بیشتر شدن کلاژن سازی پوست شده و رنگ چشم را هم بهبود می‌دهد. البته تاثیر این روش درمانی دائمی نیست و حداقل باید هر ۶ ماه یک بار تکرار شود.

کربوکسی تراپی صورت برای درمان جای جوش

یکی از روش‌های نوین و ساده‌ای که برای درمان جای جوش استفاده می‌شود، کربوکسی تراپی است. این روش هیچ دردی ندارد و برای از بین بردن باکتری های مولد جوش استفاده می‌شود. همچنین کلاژن سازی را در پوست تقویت کرده و باعث می‌شود که جای جوش درمان شود.

کربوکسی تراپی برای درمان جای ترک پوستی

کربوکسی تراپی یکی از روش هایی است که برای کاهش ترک‌های پوستی و کم رنگ کردن آن‌ها کاربرد دارد. این روش چربی های زیر پوست را تجزیه کرده و اکسیژن رسانی را به آن ناحیه بیشتر می‌کند. درنتیجه ترک‌های پوستی در یک بازه زمانی مشخص درمان می‌شوند.

عوارض کربوکسی تراپی

همانطور که در بالا هم گفتیم در این تکنیک مقدار کربن دی اکسیدی که در خود بدن وجود دارد به پوست تزریق می‌شود و از لحاظ تئوری نباید عوارض خاصی داشته باشد. منتها این تکنیک هم مانند بسیاری از درمان‌های زیبایی دیگر نوعی تهاجم غیر ضروری به پوست است و می‌تواند عوارضی مانند درد یا کبودی یا تورم در پی داشته باشد. همچنین در برخی از مواد نادر خش خش پوست همراه با کمی کبودی هم دیده می‌شود که چند ساعت بعد از تزریق درمان می‌شود.

در صورتی که بعد از درمان دچار ورم شدید، نگران نباشید. این تورم تا ۴۸ ساعت بعد خوب می‌شود. همچنین این نکته را هم به یاد داشته باشید که ممکن است کلاژن سازی در پوست صورت نگیرد و پوست شما به وضیعت بدتری نسبت به قبل خود بازگردد. بهتر است هر بار که این درمان را انجام می‌دهید نتایج و تاثیرات آن را رصد کنید و مطمئن شوید که در درجه اول این درمان مفید است و در درجه دوم ضرری برای پوست شما ندارد.

مراقبت بعد از کربوکسی تراپی صورت

این تکنیک درمانی هم نیاز به مراقبت خاصی ندارد و دوره نقاهت هم ندارد. فقط در صورتی که صورت‌تان ورم کند، ممکن است نخواهید تا ۲۸ ساعت بعد در بین دوستان و همکاران‌تان ظاهر شوید. همچنین تا ۴ ساعت بعد از این درمان نباید به پوست تان آب برسد. یعنی از رفتن به حمام و استخر و سونا و جکوزی خودداری کنید.

در صورتی که مشکلات زیر را دارید، نمی توانید از این درمان استفاده کنید:

  • نارسایی کلیهبیماری دیالیزی
  • بارداری
  • سرطان
  • بیمارانی که در حال شیمی درمانی هستند.
  • کسانی که کم خونی دارند.
  • کسانی که بیماری های مغزی دارند.