پوست صورت نشان‌دهنده سن و زیبایی شماست. شما با داشتن یک پوست جوان و شاداب زیباتر و جوان‌تر هم به نظر می‌رسید. یکی از کارهایی که می‌توانید برای پوست‌تان انجام دهید، پاکسازی پوست است.

در این مقاله از سلامت زیستی با ما باشید تا فواید پاکسازی پوست و نحوه انجام آن را با هم بررسی کنیم.

پاکسازی پوست چیست؟

پاکسازی پوست به معنای برداشتن سلول‌های مرده و آلودگی‌هایی است که روی پوست جمع شده‌اند. این کار باعث جوانی و شادابی هرچه بیشتر پوست شما می‌شود و سلامت را به آن بازمی‌گرداند.

با پاکسازی پوست لایه‌های سطحی روی پوست و چربی‌ها و آلودگی‌هایی که در طول روز‌ها در پوست جمع شده و مانده‌اند را تمیز می‌کنید.

چرا باید پوست را پاکسازی کرد؟

غدد چربی که در پوست وجود دارند مسئول چرب کردن و مرطوب کردن پوست هستند. این غدد با ترشح چربی پوست شما را تازه و جوان نگه می‌دارند. این چربی و داخل منافذ پوست می‌تواند با ذرات آلودگی موجود در هوا ترکیب شده و منافذ را مسدود کند. این روند به مرور جوانی و شادابی پوست تان را کاهش داده و باعث می‌شود که پوستی کدر و احتمالا پر از جوش داشته باشید.

فواید پاکسازی پوست چیست و چطور این کار را انجام دهیم؟

برای رفع تمام این مشکلات نیاز به پاکسازی پوست دارید. در روند پاکسازی ابتدا باید صورت را با شوینده مناسب بشویید. سپس آن را بخور بدهید تا منافذ پوست تان باز شوند. حالا نوبت تخلیه جوش‌های سرسیاه است. این کار باید با پلینگ‌های مخصوص تخلیه جوش انجام شود. بعد از این مرحله هم می‌توانید با یک ماسک مناسب پوست را تغذیه و آبرسانی کنید.

فواید پاکسازی پوست چیست؟

با پاکسازی منافذ پوست شما تمیز شده و از تمام آلودگی‌ها و چربی‌های جمع شده تخلیه می‌شوند. این کار به زیبایی و شفافیت هرچه بیشتر پوست تان کمک می‌کند.

در روند پاکسازی جوش‌ها تخلیه شده و همانطور که گفتیم منافذ پوست تمیز می‌شوند. این کارها از ایجاد جوش‌های جدید جلوگیری می‌کند.

بعد از پاکسازی می‌توانید از انواع ماسک‌ها و سرم‌های پوستی استفاده کنید. این کار به تغذیه پوست و بهبود پوست شما کمک می‌کند. در این زمان پوست جذب بیشتری دارد و مواد خیلی بهتر وارد پوست شما می‌شوند.

ماساژ پوست هنگام پاکسازی، خونرسانی را افزایش داده و باعث بهبود کلاژن سازی پوست و شفافیت و جوانی پوست می‌شود.

نکات مهم که در جین پاکسازی پوست باید به آن‌ها توجه کنید

پوست انواع مختلفی دارد که شامل پوست چرب، پوست خشک، پوست مختلط و پوست نرمال می‌شود. هر کدام از این نوع پوست‌ها مراقبت‌های خاص خود را می‌طلبند. همچنین برای هر کدام از این نوع پوست‌ها باید یک تکنیک مناسب برای پاکسازی انتخاب شود. برای مثال کسانی که پوست چرب دراند، نیاز به نوعی از پاکسازی پوست دارند که در آن چربی پوست کنترل شده و جوش‌ها درمان شوند.

روش های پاکسازی پوست

پیلینگ شیمیایی

لایه برداری شیمیایی به این معنی است که لایه‌های مشخصی از پوست را به صورت کنترل شده به کمک مواد شیمیایی بردارید. هدف از این نوع لایه برداری این است که اثرات باقی مانده از جوش و آکنه و بصورات و کک و مک و انواع لکه‌های پوستی درمان شوند. پیلینگ بسته به عمق آن از یک روز تا دو هفته می‌تواند طول بکشد. در این مدت شما پوست‌ریزی خواهید داشت. عمق این پیلینگ و میزان اثرگذاری آن هم به غلظت مواد و تعداد دفعاتی که این کار را کرده‌اید، بستگی دارد. برخی از موادی که برای لایه‌برداری شیمیایی استفاده می‌شوند، شامل سالیسیلیک اسید، اسید لاکتیک، اسید کربولیک، اسید تری کلرواستیک، رزوز سینول و اسید رتینوئیک است.

پیلینک مکانیکی

در این روش هم از برخی از ابزار به خصوص برای لایه برداری وساییدن لایه‌های رویی پوست استفاده می‌شود. این کار در درمان اسکارهایی که از آکنه به جا مانده‌اند مفید است.

پیلینگ لیزری

این نوع پیلینگ در چند سال گذشته جا افتاده است و درحال حاضر از دو نوع لیزر شامل لیزر دی اکسید کربن و لیزر اربین یاگ است.