لکه‌های سفید پوستی معمولا زمانی ایجاد می‌شوند که پروتئینی یا سلول‌های مرده در زیر سطح پوست گیر کنند. کاهش رنگ‌دانه و بی رنگ شدن پوست یکی از دلایلی است که باعث این مشکل می‌شود. لکه های سفید پوست معمولا مسئله جدی و خطرناکی نیستند اما ممکن است از نظر ظاهری چندان برای فرد خوشایند نباشند. از طرفی می‌توانند علائم یک بیماری مهم‌تر باشند.

در ادامه این مقاله از سلامت زیستی ما را همراهی کنید تا علت ایجاد این لکه ها و نحوه درمان آن‌ها را با هم مرور کنیم.

علل ایجاد لکه‌های سفید پوست

لکه های سفید ناشی از آفتاب یا هیپوملانوز قطره‌ای

این لک‌های سفید رنگ بوده و در برخی از قسمت‌های پوست ایجاد می‌شوند که رنگدانه آن‌ها از بین رفته و این لک‌ها معمولا علامتی ندارند. معمولا هم قطر آن‌ها بین ۱ تا ۳ میلی‌متر است. احتمالا ابتدا در پاها و بعد در بازوها و قسمت‌های بالایی کمر و صورت آن‌ها را ببینید.

هنوز مشخص نیست که این لکه‌ها چطور و چرا به وجود می‌آیند. اما احتمالا دلیل آن نبود رنگ‌دانه‌های پوستی به نام ملانین در پوست است. همچنین به نظر می‌رسد که این نوع لکه های سفید پوستی ارثی هم باشند. بعد از دهه چهارم زندگی فرد بیشتر در معرض ابتلا به این لکه‌هاست.

به هر حال این لکه‌ها خطری برای سلامتی ندارند و درمان آن‌ها فقط برای جنبه زیبایی انجام می‌شود. لازم به ذکر است که قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید ممکن است احتمال ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهد اما این لکه ها به هیچ وجه نشانه سرطان نیستند.

کچلی تغییر دهنده رنگ یا تینه آ ورسیکالر

در این بیماری قارچ‌هایی که روی پوست زندگی می‌کنند، بیش از حد مجاز رشد می‌نمایند. در این موارد قارچ‌ها لکه‌های خشک و زیر و پوسته پوسته‌ای ایجاد می‌کنند که دچار خارش می‌شود. پوست اطراف آن هم روشن‌تر یا تیره‌تر است. این لک‌ها معمولا آهسته رشد کرده و به معمولا به شکل دسته‌ای در کنار هم رشد می‌کنند.

لک و پیس

در بیماری لک و پیس یا ویتیلیگو سلول‌های ایجاد کننده رنگ پوست از بین می‌روند. در نهایت لکه‌های سفید رنگ ایجاد می‌شوند. محققان مطمئن نیستند که چه عواملی این لک و پیس را ایجاد می‌کنند. اما احتمالا نوعی بیماری خودایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن به اشتباه به سلول‌های سالم آسیب می‌زند.

لکه‌های سفید در قسمت‌هایی از پوست ایجاد می‌شوند که در معرض آفتاب است. در برخی از این موارد لکه‌ها به آرامی رشد می‌کنند و گاهی هم خیلی سریع پخش می‌شوند. به نظر می‌رسد که لک و پیس هم جنبه ارثی داشته و بیشتر هم کسانی را درگیر می‌کند که در دهه دوم زندگی‌شان هستند.

دلایل ایجاد لکه های سفید پوست و نحوه درمان آن‌ها

اگزما

اگزمای پوستی با بثورات پوستی قرمز برجسته با خارش همراه است. این بثورات پوستی به صورت لک یا نقاط روشن دیده می‌شود. معمولا هم نواحی زیر درگیر این بیماری می‌شوند.

  • صورت
  • پوست سر
  • دست
  • پا
  • آرنج
  • پلک
  • مچ دست
  • پشت زانو

این بیماری تقریبا همیشه با خارش همراه است. گاهی هم در شب این خارش شدید‌تر می‌شود. همچنین این احتمال وجود دارد که زخم‌ها باز شده و ترشح داشته باشند. با گذشت زمان هم ممکن است که قسمت‌هایی از پوست درگیر اگزمای ضخیم، خشک و پوسته پوسته شود.

این بیماری معمولا بدون روال مشخصی شروع شده یا فروکش می‌کنند. حتی ممکن است علائم این بیماری تا سال‌ها مخفی بماند.

اگزما در کودکان بیشتر رایج است اما همه افراد می‌توانند درگیر این بیماری شوند. گاهی هم این بیماری مادام العمر است. اگزما قبل از پنج سالگی شروع می‌شود و ممکن است حتی در دوران نوزادی هم شاهد آن باشید. این بیماری در کسانی که حساسیت یا آلرژی دارند، رواج دارد.

میلیا

میلیا کیست‌های کوچک و محکمی هستند که به صورت برجسته و درحالی که از یک مایع سفید رنگ پر شده‌اند، روی پوست قرار می‌گیرند. این دانه‌ها معمولا دردی ندارند و برجستگی آن‌ها هم بین ۱ تا ۴ میلی‌متر است.

میلیای اولیه به صورت اتفاقی و زمانی که کراتین در زیر پوست جمع می‌شود، ایجاد می‌شوند. اما میلیای ثانویه در نتیجه ضربه فیزیکی و حوادثی مانند درم ابریژن، آسیب بافتی، تاول و التهاب پوستی ایجاد می شوند. همچنین عوارض جانبی برخی از داروها هم شامل ایجاد میلیا می‌شود.

متخصصان هنوز نمی‌دانند که این دانه‌ها چرا روی پوست ایجاد می‌شود اما حدس می‌زنند که این بیماری یک نشانه از لوپوس اریتماتوز دیسکوئید است. میلیا باعث ایجاد زخم‌های ملتهب و جای زخم روی صورت و پوست سر و گوش‌ها می‌شود.

بیشتر کسانی که به این بیماری مبتلا می شوند معمولا پوست روشنی داشته و سال‌ها هم در معرض نور زیاد خورشید بوده‌اند.

پیتیریازیس آلبا

پیتیریازیس آلبا یک بیماری پوستی نسبتا شایع و غیرسرطانی است که در آن لک‌های قرمز، پوسته پوسته و خارش‌دار روی پوست پدیدار می شوند. این لک‌ها در نهایت خوب می شوند اما جای آن‌ها به صورت لکه های سفید پوستی باقی می‌ماند. این بیماری در کودکان ۳ تا ۱۶ سال رواج دارد. این بیماری بیشتر صورت را هدف قرار می دهد اما ممکن است روی گردن، شانه و بازو هم پدیدار شود.

محققان هنوز مطمئن نیستند که چه عواملی باعث بروز این بیماری می‌شود اما ممکن است که حدس می‌زنند که نوع خفیف لک و پیس یا اگزما باعث بروز این بیمار شود.

چند درمان خانگی برای لکه های سفید پوستی

آلوئه ورا

آلوده ورا یک درمان خوب برای از بین بردن این لکه‌های سفید است. به خصوص لکه‌هایی که ناشی از آفتاب سوختگی یا عفونت‌های قارچی هستند. این گیاه قابلیت آبرسانی بالایی دارد و می‌تواند پوست را مرطوب نگه دارد. همچنین برای بازسازی سلول‌های پوست هم مفید است. همچنین باعث می‌شود گه پوست بتواند سریع‌تر خودش را درمان کند. برای استفاده از این ماده کافی است دستورالعمل زیر را دنبال کنید.

ژل آلوئه ورا را خارج کنید.

ژل را روی لکه‌های سفید بمالید

۲۰ تا ۳۰ دقیقه به آن زمان داده و بعد پوست‌تان را بشویید.

این کار را هم ۲ تا ۳ بار در روز انجام دهید.

روغن نارگیل

روغن نارگیل خواص زیادی برای درمان مشکلات پوستی دارد. این ماده برای ترمیم پوست مفید است. چربی‌های زنجیره متوسط در این روغن قابلیت قارچ کشی داشته و برای درمان تنیا ورسیکالر مفید است. برای این هدف طبق دستور زیر اقدام کنید.

کمی روغن نارگیل را در مناطق مورد نظر بمالید.

۵ دقیقه به آن زمان بدهید و بعد آن را روی پوست ماساژ دهید.

پوست‌تان را نشویید تا اضافه روغن هم کم کم به پوست شما نفوذ کند.

این کار را ۲ تا ۳ بار در روز تکرار کنید.

روغن درخت چای

روغن درخت چای یک ماده موثر برای درمان لکه های سفید پوستی روی صورت است. این ماده خواص ضد قارچی داشته و از گسترش عفونت جلوگیری می‌کند. روغن درخت چای همچنین خارش را هم درمان می‌کند.

دلایل ایجاد لکه های سفید پوست و نحوه درمان آن‌ها

برای استفاده از آن طبق دستورالعمل زیر اقدام کنید.

۴ تا ۵ قطره روغن درخت چای را با ۱ قاشق غذاخوری روغن زیتون ترکیب کنید.

به کمک یک پنبه این روغن را روی مناطق آسیب دیده بزنید.

اجازه دهید این ترکیب خود به خود جذب پوست شود.

در نهایت آن را با آب گرم بشویید.

چند هفته پشت سر هم این کار را انجام دهید.

مس

مس برای تولید ملانین در بدن کاربرد دارد. مس به وسیله آنزیم تیروزیناز برای سنتز رنگدانه ملانین از تیروزین به کار می‌رود. از این رو مصرف مس در درمان لکه های سفید پوستی مفید است. برای اینکه مس وارد بدن‌تان شوید می‌توانید ترفندهای زیر را به کار ببندید.

آب را در ظرف مسی ریخته و حداقل برای یک شب در دمای اتاق بگذارید سپس میل کنید.

این کار را هر روز انجام دهید تا وضعیت پوست‌تان بهتر شود.

بهتر است که این آب را در یخچال نگذارید چرا که یخچال خواص مس را از بین می‌برد.

خاک رس قرمز

خاک رس قرمز هم برای از بین بردن لکه های سفید پوستی مفید است. مس زیاد در این ماده ملانین پوست را پاکسازی می‌کند. برای استفاده از رس قرمز دستورالعمل زیر را دنبال کنید.

۱ قاشق خاک رس قرمز را در کاسه بریزید.

۱ قاشق آب زنجبیل تازه را به آن اضافه کرده و ترکیب کنید.

ترکیب را روی مناطقی که دچار لک شده‌اند قرار دهید.

صبر کنید تا خمیر کاملا خشک شود. درنهایت پوست را شسته و خشک کنید.

بعد از ماسک صورتتان را با مرطوب کننده قوی یا روغن نارگیل چرب کنید.

زنجبیل

زنجبیل در آشپزی کاربرد زیادی دارد. این ادویه تند و شیرین خواص و مزایای متعددی هم دارد. می‌توانید برای از بین بردن لکه های سفید پوستی که از ویتیلیگو یا آفتاب سوختگی ایجاد شده‌اند، استفاده کنید. زنجبیل ملانین را تقویت کرده و به گردش بهتر خون هم کمک می‌کنند. هر دو این عوامل به بهبود سلامت پوست کمک می‌کند.

دلایل ایجاد لکه های سفید پوست و نحوه درمان آن‌ها

برای استفاده از زنجبیل طبق دستورالعمل زیر اقدام کنید.

آب زنجبیل تازه را روی محل آسیب دیده ماساژ دهید.

۱۵ دقیقه به آن زمان بدهید.

در نهایت محل را با آب سرد بشویید.

یک یا دو بار در روز برای چند هفته تا زمانی که بهبود پیدا کردید، این کار را ادامه دهید.

روش دوم:

می‌توانید مقدار مساوی آب زنجبیل تازه و آب را ترکیب کرده و روی یک بار میل کنید.

این کار را برای چند هفته ادامه دهید.

روغن ویتامین ای

می‌توانید از روغن ویتامین ای برای درمان لکه های سفید پوستی استفاده کنید. این روغن حاوی آنتی اکسیدان ویتامین ای است که می‌تواند آسیب‌هایی که نور خورشید برای پوست ایجاد می‌کند را درمان کند. همچنین این روغن برای حفظ رطوبت پوست و حفظ ظاهر پوست مفید است.برای استفاده از ویتامین ای دستورالعمل زیر را دنبال کنید.

۱ یا ۲ کپسول ویتامین ای را خالی کنید.

۱ قاشق روغن کرچک به آن اضافه کرده و کاملا مخلوط کنید.

این ترکیب را روی محل آسیب بمالید و صبح روز بعد بشویید.

تا صبح اجازه دهید این ترکیب روی پوست بماند.

این درمان را روزانه تکرار کنید.

عسل

یکی دیگر از درمان‌های خوب برای از بین بردن لکه های سفید پوستی عسل است. عسل یکی از بهترین مرطوب کننده‌های طبیعی است که خاصیت آنتی اکسیدانی بالایی دارد و می‌تواند لکه های سفید پوستی را درمان کند. همچنین این ماده سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی است که به بهبود وضعیت پوست و سلامت بدن کمک می‌کند. برای استفاده از عسل به ترتیب زیر عمل کنید.

کمی عسل را در محل‌های آسیب بمالید.

به آرامی عسل را ماساژ دهید.

۱۰ تا ۱۵ دقیقه صبر کنید تا عسل روی پوست بنشیند.

در نهایت محل را با آب سرد یا گرم بشویید.

این کار را هم ۲ تا ۳ بار در روز تکرار کنید.

محافظت از پوست در برابر نور خورشید

زمانی که این لکه ها روی پوست ایجاد می‌شوند، باید بیش از پیش از پوست‌تان در مقابل نور خورشید محافظت کنید. برای این کار سعی کنید زمان‌هایی که خورشید شدیدتر می‌تابد، از خانه بیرون نروید و برای طولانی مدت در معرض نور مستقیم خورشید باقی نمانید. همچنین می‌توانید برای محافظت بیشتر از پوست از کلاه‌های لبه‌دار استفاده کنید. یا لباس‌هایی بپوشید که تمام بدن را پوشش دهد.

رژیم غذایی

برای رفع هر نوع مشکل پوستی داشتن رژیم غذایی کمک بزرگی به شما می‌کند. رژیم غذایی مناسب برای پوست می‌تواند برای بازگرداندن زیبایی به پوست شما کمک کند. شما باید از غذاهای غنی از آنتی اکسیدان‌ها مانند میوه‌جات و سبزیجات استفاده کنید. رژیم غذایی حاوی ویتامین‌های E، C، A و B استفاده کنید. همچنین غذاهایی که سرشار از اسیدهای امگا۳ هستند مانند تخمه آفتابگردان، آووکادو، ماهی قزل آلا و گردو بخورید. خوردن سبزیجات رنگی مانند هویج، چغندر و اسفناج برای این مورد مفید است. همچنین از میوه‌ها و سبزیجات آبدار هم بیشتر در رژیم غذایی‌تان استفاده کنید. چرا که آن‌ها به تدریج وارد بدن می‌شوند. روزانه مقدار زیادی آب بنوشید تا بدن را سم زدایی کنید.