تمیز کردن موهای ناحیه تناسلی با وکس یا اپلاسیون روشی است که خانم‌ها برای دیرتر درآمدن موهای زائد از آن استفاده می‌کنند. اما آیا این روش عوارض و مزایای خاصی دارد یا بی‌خطر و مفید است؟

در این مقاله از سلامت زیستی با ما باشید تا در خصوص مزایا و معایب اپلاسیون ناحیه تناسلی با هم صحبت کنیم.

اپلاسیون موهای زائد

شیو کردن موهای زائد برای خانم‌ها اهمیت زیادی دارد و این کار را به طور منظم و در فواصل زمانی مشخص انجام می‌دهند. موهای ناحیه تناسلی به خاطر گرم و مرطوب بودن این بخش از بدن پتانسیل بالایی برای ایجاد عفونت و تجمع میکروب‌ها و ایجاد بیماری دارد. به همین علت است که موهای زائد این قسمت باید به طور منظم اصلاح شود.

اپلاسیون موهای زائد ناحیه تناسلی با وکس

وکس یا موم ماده‌ای چسبناک است که روی مو می‌چسبد و آن‌ها را از ریشه بیرون می‌کشد. از آن‌جایی که ریشه موها خارج می‌شوند، بعد از وکس موهای زائد دیرتر از حد معمول رشد می کنند.

عوارض و خطرات اپلاسیون

امروزه خیلی از زنان برای اصلاح موهای زائد بدن‌شان از اپلاسیون استفاده می‌کنند. اما این روش می‌تواند باعث ورود ویروس و باکتری به داخل زخم‌های روی پوست و همچنین تحریک و ایجاد آسیب روی پوست شود.

اپلاسیون موهای زائد در صورتی که با احتیاط لازم انجام شود، بی‌خطر است. اما اگر توجه کافی به قوانین و قواعد اپلاسیون نداشته باشید، ممکن است مشکلاتی برای‌تان ایجاد شوند.

کسی که اپلاسیون را انجام می دهد باید با قوانین و ملزومات بهداشتی و اصول این کار آشنا باشد تا باعث انتقال بیماری نشود. همچنین باید روش استریل کردن هر کدام از ابزار اپلاسیون و نوع محلول مورد نظر را باید بداند.

با هر نوع روش اپلاسیونی خطر انتقال بیماری آمیزشی یا غیر آمیزشی وجود داشت. چرا که اپلاسیون می تواند باعث ایجاد زخم و خراش شده و بستر انتقال ویروس و میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا را فراهم کند. ابتلا به بیماری پوستی مولوسکوم احتمال ابتلا به بیماری آمیزشی زگیل تناسلی را هم افزایش می‌دهد.

اپلاسیون‌های مکرر و پشت سر هم پوست را نازک کرده و باعث خراشیدگی و پاره شدن پوست می‌شود. به این ترتیب ناحیه تناسلی یک محل برای انتقال باکتری‌ها و ویروس‌ها شده و بدن در معرض ابتلا به انواع بیماری‌ها قرار می‌گیرد.

اپلاسیون با هر روشی که انجام شود، احتمال انتقال بیماری‌های آمیزشی و غیر آمیزشی افزایش پیدا می‌کنند. این روش می‌تواند بستر ایجاد نوعی بیماری به نام مولوسکوم را بالا ببرد که به وسیله آن در سراسر ناحیه تناسلی زائدات جلدی ایجاد می‌شود. این بیماری همانطور که گفتیم می‌تواند زمینه ساز ابتلا به زگیل تناسلی باشد.

اپلاسیون‌های مکرر باعث آسیب دیدن بیشتر پوست شده و پوست را ضعیف می‌کند.

اپلاسیون ناحیه تناسلی در خانه

خیلی از افراد به خاطر اینکه دوست ندارند کس دیگری برایشان اپلاسیون را انجام دهد یا حتی به خاطر هزینه‌های آن ترجیح می‌دهند در خانه وکس یا اپلاسیون ناحیه تناسلی را انجام دهند. برای اینکه این کار را به درستی و بدون خطا و ریسک انجام دهید، ما در ادامه آموزش اپلاسیون ناحیه تناسلی در خانه را برای‌تان آماده کرده‌ایم.

اما قبل از هر چیز باید بدانید که این کار می‌تواند باعث آسیب دیدن پوست و بروز برخی از بیماری‌ها شود.

قبل از شروع باید بدانید که اولین تجربه اپلاسیون با وکس زیاد جالب و خوشایند نیست و درد زیادی دارد. اما اگر به درستی انجام شود، این درد در دفعات بعدی کمتر می‌شود.

ارتباط بین اپلاسیون ناحیه تناسلی و بیماری های خطرناک جنسی

صبر کنید تا موها به اندازه کافی بلند شوند

برای اینکه نتیجه خوبی از اپلاسیون بگیرید، باید اجازه دهید که موهای زائد این ناحیه به اندازه ۴ تا ۵ میلی‌متر رشد کنند. با این کار وکس درد کمتری را ایجاد می‌کند. اگر هنگام اپلاسیون موها خیلی کوتاه یا خیلی بلند باشند، اپلاسیون به درستی انجام نمی شود.

پوست را تمیز و لایه برداری کنید

قبل از وکس کردن باید پوست را از لایه‌های مرده تمیز کنید. برای اینکه پوست موقع اپلاسیون زیاد تحریک نشود، لایه برداری را ۲۰ الی ۲۴ ساعت قبل انجام دهید.

گرمای وکس را تنظیم کنید

باید وکس را در درجه مشخص روشن کنید و آن را در همان درجه نگه دارید. اگر وکس زیاد گرم باشد، همه جا می‌چکد و پوست را می‌سوزاند. و اگر سفت یا سرد باشد، به همه موها نمی‌چسبد و تاثیرش را نمی‌گذارد. برای اینکه مطمئن شوید وکس حرارت و دمای مناسبی دارد، مقداری از آن را روی پوست ریخته و تست کنید.

وکس را روی جهت درست بزنید

به یاد داشته باشید که باید مانند آرایشگران حرفه‌ای جهت درست موها را پیدا کرده و وکس را روی جهت رویش مو بزنید. در هر قسمت از بدن جهت درست می‌تواند تغییر کند . موها در جهت متفاوتی رشد کنند. برای مثال موها روی زانو جهت متفاوتی با ساق پا دارند.

بعد از زدن اپلاسیون، کمی زمان بدهید، تا وکس روی موها چسبیده و سرد شود. سپس پد یا خود وکس را به سرعت از روی پوست جدا کنید. در همین حین پوست را با دست دیگرتان نگه دارید تا کارتان راحت‌تر شود.

ارتباط بین اپلاسیون ناحیه تناسلی و بیماری های خطرناک جنسی

نکات اپلاسیون ناحیه تناسلی

هرچقدر ناحیه‌ای که می خواهید اپلاسیون کنید، کوچکتر باشد، کار وکس کردن راحت‌تر می‌شود.

بهتر است قبل از انجام اپلاسیون پوست را با روغن بچه یا هر کرم یا روغن دیگری مرطوب کنید. تا پوست کمتر تحریک شده و دچار خشکی و خارش نشود.

بعد از وکس از پوشیدن لباس‌های تنگ خودداری کنید. چرا که این کار باعث ایجاد خارش و تحریک بیشتر پوست می‌شود.