پوست شما بزرگ‌ترین اندام بدنتان و همچنین بخش مهمی از صورتتان است که تاثیر زیادی هم‌روی زیبایی شما دارد. بهترین راه برای مراقبت از پوست صبر و حوصله و مراقبت‌های همیشگی است. دقت داشته باشید که بهتر است با مواد طبیعی و ملایم به‌مرور زمان و با صبر و حوصله مشکلات پوستتان را حل کنید. و تا جای ممکن سمت مواد شیمیایی قوی نروید.

یکی از مشکلات رایج پوست، آکنه است. آکنه جوش‌های چرکی و زشتی هستند که روی پوست ظاهر شده و زیبایی شما را تحت تاثیر قرار می‌دهند. اگر دوست دارید روش‌های طبیعی و خانگی برای درمان آکنه و بهبود آن را یاد بگیرید در این مقاله از سلامت‌زیستی ما را همراهی کنید.

سرکه سیب

برای درمان آکنه حتما از سرکه سیب استفاده کنید. سرکه سیب تاثیر زیادی روی درمان جوش‌ها می‌گذارد. چراکه باکتری‌های مضر روی پوست را از بین برده و مانع از به وجود آمدن و رشد جوش می‌شود.

 

درمان آکنه با روش‌های خانگی

 در تکمیل خواص سرکه باید بگوییم که سرکه هم مشابه آب‌لیمو قابلیت سفت‌کنندگی داشته و چربی پوست را تنظیم می‌کند. پس مراقب باشید که بعد از استفاده از سرکه پوستتان خشک نشود. چراکه در این صورت غدد چربی پوست کارشان را بیشتر کرده و مقادیر زیادی چربی روی پوست ترشح می‌شود.

طرز استفاده از سرکه‌سیب برای درمان آکنه

ابتدا صورتتان را شسته و با حوله به‌صورت ضربه‌ای خشک‌کنید. سپس به نسبت ۱ به ۳ سرکه سیب صاف نشده و خالص را با آب ترکیب کنید. به کمک یک پنبه این ترکیب را به پوستتان بزنید. این کار را مستقیماً روی ناحیه‌ای که آکنه دارد انجام دهید. ۱- دقیقه صبر کرده و بعد صورتتان را با  آب سرد بشویید. می‌توانید تا شب سرکه را روی صورتتان نگه‌دارید. درنهایت هم صورتتان را با یک مرطوب‌کننده مناسب چرب کنید.

ماسک عسل و دارچین

عسل هم برای درمان آکنه مفید است. عسل و دارچین ترکیب خوبی برای مقابله با جوش هستند. دارچین قابلت ضدمیکروبی داشته و از تکثیر باکتری‌های مولد جوش جلوگیری می‌کند. عسل هم یک آنتی‌بیوتیک طبیعی است . به روند درمان آکنه کمک زیادی می‌کند.

طریقه استفاده از ماسک عسل و دارچین برای درمان آکنه

ابتدا صورتتان را بشویید و خشک‌کنید. سپس ۲ قاشق غذاخوری عسل را با ۱ قاشق غذاخوری دارچین ترکیب کرده و روی پوستتان بزنید. می‌توانید ماسک را روی تمام قسمت‌های صورت بزنید و یا اینکه  فقط جاهایی که جوش‌دارد، ماسک بزنید.

عسل و شیر

باوجود اینکه بعضی معتقدند که لبنیات می‌تواند باعث ایجاد جوش شود، اما ماسک شیر و. عسل برای درمان آکنه مفید است. این ماسک جلو شیوع جوش و بیشتر شدن آن‌ها را می‌گیرید. درواقع وقتی با خوردن شیر و لبنیات دچار جوش می‌شوید، به این علت است که در شیر هورمون‌های زیادی وجود دارد. اما وقتی به‌صورت موضعی آن را استفاده کنید، تاثیر هورمون‌ها روی پوست کمتر دش و شیر بیشتر نقش مرطوب‌کننده و تسکین‌دهنده را خواهد داشت. درواقع شیر می‌تواند پوست را ترمیم کرده و قرمزی و التهاب پوست را کاهش دهد. گفته می‌شود که کلئوپاترا حمام شیر می‌گرفت تا پوستی زیبا و جوان داشته باشد. شما می‌توانید ماست را هم جایگزین شیر کنید. اسیدهای موجود در ماست قابلیت ضد باکتریایی داشته و چربی موجود در آن هم رطوبت پوست را تامین می‌کند.

درمان آکنه با روش‌های خانگی

طرز تهیه ماسک شیر و عسل برای درمان آکنه

ابتدا صبر کنید تا شیر یا ماست به دمای اتاق برسند. بعد ۱ قاشق شیر یا ماست را با ۱ قاشق عسل ترکیب کرده و بعد کم‌کم با پنبه روی پوستتان بزنید. ۱۰ تا ۱۵ دقیقه به آن وقت بدهید و بعد صورتتان را بشویید. درنهایت هم با یک لیف نرم به‌صورت دایره‌ای پوست را ماساژ دهید. به‌این‌ترتیب پوست لایه‌برداری شده و همچنین آب‌رسانی می‌شود.

سفیده تخم‌مرغ

سفیده‌تخم‌مرغ هم یک راه‌کار ساده و ارزان خانگی برای درمان آکنه است. این ماده غنی از ویتامین ها و پروتئین هاست. که با جوش ها مقابله کرده و به التیام و بازسازی پوست کمک می‌کند. سفیده‌تخم‌مرغ با جذب چربی اضافه پوست، نقش مهمی در تنظیم چربی پوست داشته و همچنین ازآنجایی‌که قابلیت ضد باکتریایی دارد، برای درمان آکنه هم مفید است. بعد از ماسک سفیده حتما از یک مرطوب‌کننده مناسب استفاده کنید.

درمان آکنه با روش‌های خانگی

طرز تهیه ماسک سفیده تخم‌مرغ برای درمان آکنه

ابتدا صورتان را شسته و خشک‌کنید. سپس ۱ سفیده‌تخم مرغ را انقدر باهمزن بزنید تا سفت شود و روی صورت بماند. سپس آن را روی صورتتان پخش کرده و صبر کنید تا خشک شود. سپس یک‌لایه دیگر از ماسک را روی پوستتان بزنید. این کار را چند بار تکرار کنید. درنهایت ۲۰ دقیقه به ماسک زمان بدهید. و بعد آن را با آب گرم بشویید. سپس پوست را با یک لیف ملایم و نرم ماساژ دهید. در آخر هم از یک مرطوب‌کننده مناسب استفاده کنید.

پاپایا

پاپایا یکی از میوه‌هایی است که از آن در ساخت محصولات مراقبتی و زیبایی زیادی استفاده می‌شود. پاپایای تازه هم مزایا و خواص زیادی دارد. و برای درمان آکنه و جوش بسیار مفید است. این ماده سطح پوست را زا سلول‌های مرده و لیپیدهای اضافی پاک‌سازی کرده و پوستی صاف و شفاف ایجاد می‌کند. به‌علاوه پاپایا یک نوع آنزیم به اسم پاپایین دارد که التهاب را درمان کرده و از جمع شدن چرک و ایجاد جوش چرکی جلوگیری می‌کند.

درمان آکنه با روش‌های خانگی

برای استفاده از پاپایا برای درمان آکنه کافی است قسمتی از گوشت پاپایا را بکوبید تاکمی نرم شود. سپس آن را روی پوستتان بمالید. بعد از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه صورتتان را با آب سرد بشویید.

خمیر پوست پرتغال

پرتغال طعم تازگی و جوانی می‌دهد. روی پوست هم دقیقا همین تاثیرات را می‌گذارد. جوش‌هایی که به خاطر باکتری‌ها یا سلول‌های مرده ایجاد می‌شوند، با خواص پوست پرتغال از بین می‌روند. ماسک پوست پرتغال غنی از ویتامین سی، اسیدسیتریک و ترکیبات سفت‌کننده پوست است. این مواد می‌توانند جلو ایجاد آکنه و جوش را بگیرند. ویتامین سی موجود در پوست پرتغال هم به تولید سلول‌های جدید و سالم پوست کمک می‌کند. درنهایت شما پوست سالم‌تر و شفاف‌تری خواهید داشت.

طرز تهیه ماسک پوست پرتغال برای درمان آکنه

بعد از شستن و خشک کردن پوست صورت، مقداری پوست پرتغال خشک‌شده را بکوبید و باکمی آب ترکیب کنید تا حالت خمیری پیدا کند. بهتر است آب را مرحله به مرحله اضافه کنید تا خمیر زیاد سفت یا زیاد رقیق نشود. این ماسک را روی پوست صورت یا نقاط جوش‌دار بزنید. ۲۰ تا ۲۵ دقیقه به آن زمان بدهید و بعد صورتتان را با آب بشویید. درنهایت هم از یک مرطوب‌کننده استفاده کنید.