مالاریا بیماری است که در اثر نیش یک پشه با همین نام ایجاد می‌شود. این بیماری با تب و لرز و درد اندا‌م‌های بدن همراه است.

در این مقاله از سلامت‌زیستی با راهکارهای طبیعی و خانگی درمان تب مالاریا آشنا می‌شوید.

دارچین

دارچین خاصیت ضدعفونی‌کنندگی بالایی دارد. مقادیر سینامالدهید خاصیت ضدالتهاب داشته و برای تسکین درد مفید است. قرن‌‌هاست که از دارچین به عنوان یک درمان خانگی برای تب مالاریا استفاده می‌شود. این ماده علائم این بیماری مانند تب و اسهال را تسکین می‌دهد. از دارچین در انواع چای و غذا می‌توانید استفاده کنید. روش دیگر استفاده از دارچین، مصرف انواع دمنوش‌هایی است که با این ادویه خوش‌عطر درست می‌شود.

درمان‌های سنتی و خانگی تب مالاریا

آب‌پرتغال

آب‌پرتغال حاوی ویتامین C است و به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند. در نتیجه مصرف آب‌پرتغال برای مقابله با باکتری‌های عفونی مالاریا هم مفید است. آب‌پرتغال بدن را هیدراته می‌کند و باعث می‌شود کم‌تر دچار کم‌‌آبی ناشی از تب بشوید. تنها کاری که باید بکنید این است که در روز چند وعده آب‌پرتغال طبیعی بنوشید.

درمان‌های سنتی و خانگی تب مالاریا

کمپرس سرد

یکی از مهم‌ترین فاکتورها برای بیماران مبتلا به تب مالاریا، پایین آوردن دمای بدن است. در این خصوص کمپرس سرد کمک زیادی به شما می‌کند. برای کمپرس سرد کافی است یک پارچه را در آب سرد خیس کرده و یا برای مدتی در یخچال بگذارید تا خنک شود. سپس روی سرتان بگذارید. این کار را سه بار در روز تکرار کنید.

درمان‌های سنتی و خانگی تب مالاریا

روزه‌ی آبمیوه

یکی از موثرترین راهکارها برای درمان تب مالاریا روزه‌ی آبمیوه است. افراد مبتلا می‌تواند برای چند روز روزه‌ی ابمیوه و آب پرتغال بگیرند. در این روزه چند روز اول را به مصرف میوه‌های تازه بگذرانید. در روزهای آتی شیر را به وعده‌های غذایی‌تان اضافه کنید. سبزیجات و میوه‌های تازه را هم به صورت متعادل مصرف کنید.

درمان‌های سنتی و خانگی تب مالاریا

ریحان

ریحان برای پیشگیری از مالاریا بسیار مفید است. برای درمان تب مالاریا با ریحان کافی است ۱۱ برگ ریحان را با ۱۱ گرم فلفل سیاه ترکیب کرده و یک خمیر بسازید. این خمیر را روزانه و در مرحله تب مالاریا استفاده کنید. این کار باعث می‌شود بیماری شدت نگیرد و کنترل شود.

درمان‌های سنتی و خانگی تب مالاریا

لیمو سنگی و لیموترش

لیموترش کمک زیادی به کاهش تب مالاریا می‌کند. کافی است ۴ تا  قطره آب لیمو سنگی را با آب یک لیمو ترش کامل ترکیب کرده و در یک لیوان آب حل کنید. این ترکیب را قبل از شروع تب میل کنید.

درمان‌های سنتی و خانگی تب مالاریا

مریم کوهی

این گیاه برای کسانی که مدام درگیر تب مالاریا می‌شوند، بسیار مفید است. مریم گلی به کاهش دمای بدن کمک می‌کند. کافی است یک چوب دارچین را به همراه دو حبه سیر و ۱۰ گرم مریم گلی به ۱ لیوان آب اضافه کرده و ترکیب را روی حرارت بگذارید. مصرف ۱ تا ۲ قاشق از این جوشانده مالاریا را سرکوب می‌کند.

درمان‌های سنتی و خانگی تب مالاریا

شنبلیله

افرادی که دائما درگیر تب مالاریا هستند، اغلب دچار ضعف و بی‌حالی می‌شوند. یکی از بهترین درمان‌ها برای ضعف ناشی از مالاریا، دانه‌های شنبلیله است. این دانه‌ها با انگل‌ها مقابله کرده و سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کنند. توصیه می‌شود که به صورت روزانه از دانه‌های شنبلیله استفاده کنید.

درمان‌های سنتی و خانگی تب مالاریا

عصاره تمبرهندی

عصاره تمبر هندی تا حد زیادی علائم مالاریا مانند تب و سردرد را تسکین می‌دهد. کسانی که از این بیماری رنج می‌برند، با مصرف منظم و مداوم عصاره تمبر هندی می‌توانند شاهد بهبود علائم این بیماری باشند.

درمان‌های سنتی و خانگی تب مالاریا