با رواج روزافزون استفاده از موبایل و رایانه و سایر وسایل الکترونیکی، عارضه خشکی چشم نیز بیشتر رواج پیدا کرده است. خشکی چشم باعث سوزش و ناراحتی چشم، ضعف بینایی و در موارد شدیدتر باعث آسیب به قرنیه می‌شود.

در این مقاله با ما همراه باشید تا راهکارهای طبیعی و سنتی درمان عفونت گوش را با هم بررسی کنیم.

کمپرس گرم برای درمان خشکی چشم

اشک ترکیبی از اب و ترشحات روغنی است که از غدد اشکی خارج می‌شوند. کمپرس گرم گردش خون را افزایش می‌دهد و باعث تحریک چشم و تولید بیشتر اشک با کیفیت بهتر می‌شود. این روش حتی برای باز شدن مجرای غدد میبومین و نرم شدن چربی شفاف چشم (میبوم) مفید است.

روش استفاده:

کافی است یک حوله یا بالشتک‌های مخصوص چشم را گرم کنید و برای دقایقی روی چشم بسته بگذارید.

دقت کنید که کمپرس چشم باید حرارت مشخص و ثابتی داشته باشد. طبق گفته محققان بهترین حرارت برای کمپرس گرم چشم ۴۲ درجه سانتی گراد است. از کمپرس گرم باید مرتب و اصولی استفاده شود. استفاده نامظم و کوتاه مدت تاثیری در درمان خشکی چشم ندارد.

پلک زدن

اگر می‌خواهید خشکی چشم درمان شود، فقط کافی است بیشتر پلک بزنید. نگاه مداوم به وسایل الکترونیکی مانند کامپیوتر معمولا شما را از پلک زدن غافل می‌کند. درواقع این روند به یک عادت غلط در شما تبدیل می‌شود.

برای غلبه بر این عادت کافی است تمرکز و توجه بیشتری روی پلک زدن‌تان داشته باشید. خیره شدن به صفحه تلویزیون یا رایانه باعث می‌شود شما کمتر از ۷ بار در دقیقه پلک بزنید. سعی کنید با خودآگاهی این عادت را اصلاح کنید.

شستشوی پلک

از آنجایی که خشکی چشم باعث می‌شود چشم بیشتر در معرض آسیب قرار بگیرد، و مشکلاتی در قبیل التهاب چشم و برخی بیماری‌های مرتبط ایجاد شود، باید مرتب چشم‌ها شسته شوند. درواقع خشکی چشم به آلودگی چشم دامن می‌زند و آلودگی چشم هم عارضه‌هایی ایجاد می‌کند که به خشکی چشم بیشتر دامن بزند.

برای شستشوی چشم باید از شامپو مخصوص استفاده کنید. شامپو چشم را می‌توانید بدون نسخه از داروخانه تهیه کنید. معمولا این کار یک یا دو بار در روز انجام می‌شود.

چای سبز

چای سبز سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها و پلی فنول‌هاست که برای آبرسانی به چشم و درمان عفونت چشم مفید است. بدون شک چای سبز برای درمان خشکی چشم موثر است.

درمان خانگی خشکی چشم

روش استفاده:

تی‌بگ‌های چای سبز را در آب داغ بیندازید تا دم بکشد.

سپس تی‌بگ را خارج کنید و دو تکه پنبه را به چای سبز آغشته کنید.

سپس پنبه را روی چشم بمالید.

۵ تا ۱۰ دقیقه زمان بدهید و بعد پلک را با آب گرم بشویید.

این کار را هفته‌ای دو تا سه بار تکرار کنید.

توجه داشته باشید که چای سبز را داخل چشم نباید بزنید. در تمام مدت خیس خوردن چشم با چای سبز، پلک‌ها باید بسته باشند.

روغن کرچک

روغن کرچک برای بهبود عملکرد لنفوسیت‌ها مفید است. در طب آیورودا هم از این روغن برای درمان و پیشگیری از آب مروارید استفاده می‌شده است. روغن کرچک برای تمیز کردن و آلودگی‌زدایی از چشم هم مفید است.

درمان خانگی خشکی چشم

روش استفاده:

کافی است هر شب دو قطره از این روغن را در چشم‌تان بچکانید.

در این خصوص مطمئن شوید که از روغن طبیعی و خالص استفاده کنید. در صورت خارش و سوزش ادامه‌دار این درمان را قطع کنید.