با گرم‌تر شدن هوا در فصل تابستان، بیشتر شاهد گرمازدگی هستیم. این عارضه ربطی به سن فرد مقابل ندارد. هر کس با هر سنی ممکن است دچار گرمازدگی شود.

در این مقاله از سلامت‌زیستی ما را همراهی کنید تا چند داروی گرمازدگی خانگی و سنتی را به شما معرفی کنیم.

ماست

برای درمان گرمازدگی ماست بخورید. ماست کمک زیادی به پایین آوردن دمای بدن و درمان گرمازدگی می‌کند. کافی است با ۲ قاشق ماست و کمی نمک و پودر زیره  ۱ لیوان آب، دوغ درست کرده و بنوشید. با نوشیدن ۱ تا ۲ لیوان دوغ در روزهای گرم تابستان می‌توانید تا حد زیادی از گرمازدگی جلوگیری کنید.

داروی گرمازدگی طبیعی و سنتی

ماست به خاطر داشتن آب باعث طراوت و خنک شدن بدن می‌شود. همچنین مقادیر پروبیوتیکو پروتئین‌ها، مواد معدنی و ویتامین‌های موجود در ماست، بدن شما تغذیه شده و شما ضعف نمی‌کنید.

حمام آب سرد

حمام آب سرد هم یک داروی گرمازدگی محسوب می‌شود. چرا که می تواند خیلی سریع گرمازدگی شما را برطرف کند. درواقع اگر به دنبال یک راهکار اورژانسی برای درمان گرمازدگی هستید، باید حمام آب سرد را امتحان کنید. دوش آب سرد یا غوطه ور شدن در وان آب سرد، برای ۱۵ تا ۲۰ دقیقه می تواند دمای بدن را پایین بیاورد و از بروز خطرات گرمازدگی را بگیرد. توجه داشته باشید که هیچ وقت از آب سرد برای حمام گرفتن بعد از گرمازدگی استفاده نکنتید. چرا که افت سریع حرارت بدن وخود خطرات دیگری را در پی دارد.

استفاده از طب چینی برای درمان گرمازدگی

امروزه در همه جای دنیا طب چینی محبوبیت زیادی پیدا کرده است. در طب چینی به وسیله ماش می توانید گرمازدگی را درمان کنید. ماش یک گیاه تب‌بر است و جوشانده آن نیز می‌تواند بدن را سم‌زدایی کند. برای استفاده از ماش جهت درمان گرمازدگی کافی است که ۱ فنجان ماش را به همراه ۳ فنجان آب بجوشانید و عصاره آن را میل کنید.

استفاده از روغن‌های گیاهی به عنوان داروی گرمازدگی

روغن نعنا، روغن اسطوخودوس، روغن زیتون یا بادام را به اندازه‌های مساوی با هم ترکیب کرده و به پشت گردن، کف دست و داخل مچ بمالید. این کار می‌تواند خیلی سریع دمای بدن را پایین بیاورد. اسطوخودوس برای تسکین پوست موقع آفتاب‌سوختگی مفید است. همچنین برای اعصاف هم مفید است. روغن نعنا هم اثر خنک‌کنندگی داشته و تب‌بر است.

آب پیاز، یک داروی گرمازدگی

دو راه برای استفاده از آب پیاز برای درمان گرمازدگی وجود دارد.

روش اول این است که بعد از بروز علائم گرمازدگی، با آب پیاز پشت گوش، گردن، زیر پا و قفسه سینه‌تان را ماساژ دهید.

روش دوم نیز به این صورت است که بعد از گرمازدگی ۱ قاشق آب پیاز را با ۱ قاشق عسل ترکیب کرده و میل کنید. بهتر است این ترکیب را تا چند روز بعد از گرمازدگی هم میل کنید تا علائم این عارضه کاملا برطرف شود. آب پیاز یک داروی گرمازدگی خانگی است اما نحوه عملکرد آن هنوز کاملا مشخص نیست.

داروی گرمازدگی طبیعی و سنتی

آب تمبر هندی

تمبر هندی را برای چند دقیقه بجوشانید و عصاره آن را با شکر یا عسل مخلوط کنید و تمبر هندی یک میوه با طبع سرد است که به رفع تشنگی و درمان گرمازدگی کمک زیادی می‌کند. این میوه حتی می‌تواند حالت تهوع را از بین ببرد.

آب گشنیز بنوشید

برای برطرف کردن تهوع و استفراغ، آب گشنیز بنوشید. گشنیز یک گیاه خنک‌کننده است و می‌تواند حرارت بدن را بعد از بروز علائم گرمازدگی کاهش دهد.

داروی گرمازدگی طبیعی و سنتی

سرکه سیب

۱ قاشق چایخوری سرکه سیب را به ۱ لیوان آب اضافه کرده و میل کنید. سرکه مواد معدنی و ویتامین‌های زیادی در خود دارد و می‌تواند الکترولیت های از دست رفته را به بدن بازگرداند.

داروی گرمازدگی طبیعی و سنتی

 درمان گرمازدگی با تخم‌شربتی

تخم شربتی درحقیقت بذر ریحان است و به خاطر داشتن یک لعاب مقوی در اطراف خود می تواند مفید باشد. لعاب این بذر می‌تواند در برطرف کردن عطش و همچنین تغذیه بدن و جلوگیری از ضعف مفید باشد.

به‌لیمو

به‌لیمو یک درخچه است که از برگ‌هیا آن برای مصارف مختلف استفاده می‌شود. این گیاه از قدیم به عنوان آرام‌بخش، ضدتشنج، ادرارآور، رفع کننده سرگیجه و تپش قلب و غیره کاربرد دارد.

رفع گرمازدگی با هندوانه

هندوانه یک میوه تابستانی آبدار، خنک‌کننده، آرامش‌بخش و مسکن التهاب است. هندوانه همچنین می تواند عطش را برطرف کند. مربای پوست هندوانه هم برای رفع عطش و پایین آوردن حرارت بدن و درمان گرمازدگی مفید است.

داروی گرمازدگی طبیعی و سنتی