زنجبیل برای گرفتگی صدا و درمان آن بسیار مفید است و می‌تواند خیلی سریع باعث بهبود و رفع این عارضه شود. گرفتگی صدا یک اتفاق آزاردهنده است که می‌تواند به‌کل صدای شمارا نازک و غیرقابل‌شنیدن کرده و حتی روند زندگی روتین شما را مختل نماید.

در این مقاله از سلامت‌زیستی با ما باشید تا خواص زنجبیل برای گرفتگی صدا و درمان آن را باهم بررسی کنیم.

تارهای صوتی نوارهای کوچک ماهیچه‌ای در مسیر گلو هستند که با تنفس به حرکت درآمده و وقتی حرف می‌زنید، به ارتعاش درآمده و صدا تولید می‌کنند. زمانی که مانعی جلو به لرزش درآمدن آن‌ها را بگیرد، گرفتگی صدا ایجاد می‌شود. این مانع عموما التهاب می‌باشد. مثلا اگر زیاد داد بزنید یا حتی آواز خواندن زاید با صدای بلند می‌تواند باعث بروز این التهاب شود. همچنین گرفتگی صدا می‌تواند ناشی از رفلکس اسید  معده هم باشد. در این گونه موارد با درمان رفلکس معده و رفع آن، عملا گرفتگی صدا هم درمان می‌شود.

ورم تارهای صوتی به دلایل متعدد مانند سرماخوردگی‌های ویروسی یا عفونت گلو و سینوزیت و حتی استفاده زیادی از گلو حنجره مانند داد و فریان یا حرف زدن زیاد ایجاد می‌شود. حتی دور سیگار یا حساسیت‌های دارویی و غذا یا تغییرات فصلی و مشکلات هورمونی و حتی استرس و اضطراب هم از عواملی هستند که باعث ایجاد گرفتگی صدا می‌شوند.

درمان گرفتگی صدا

سکوت بهترین درمان برای گرفتگی صداست. درواقع شما با حرف نزدن و استفاده نکردن از تارهای صوتی به آن‌ها زمان می‌دهید تا استراحت کنند ترمیم شوند.

سعی کنید گلو را مرطوب نگه‌دارید. و با نوشیدن آب یا انواع دمنوش‌ها مانند دم‌نوش زنجبیل از خشک شدن گلو جلوگیری کنید. حتی بخور هم کمک زیادی به این روند می‌کند.

اگر گرفتگی صدا به خاطر رفلکس معده ایجاد می‌شود، اولین قدم این است که غذای کمتری میل گمید. یا موقع خواب کمی سرتان را بالاتر از بدنتان قرار دهید. همچنین ۳ تا ۴ ساعت قبل از خواب، غذا نخورید.

از داروهای کاهش‌دهنده ترشحات مخاطی استفاده کنید. توجه داشته باشید که داروهای ضد حساسیت باعث خشکی گلو می‌شود. داروهای ضداحتقان هم در کاهش مخاط موثر هستند. اما اگر بیماری قلبی دارید، بهتر است قبل از مصرف این داروها با پزشکتان مشورت کنید. چراکه داروهای ضداحتقان می‌توانند فشارخون را بالا ببرند.

بدترین دارویی که در زمان گرفتگی صدا می‌توانید بخورید، آسپرین است. اگر تارهای صوتی دچار التهاب ناشی از سرماخوردگی باشند، آسپرین بیشتر آن‌ها را آزرده کرده و به آن‌ها فشار می‌آورد. اگر نیاز به مسکن دارید، از انواع دیگر مسکن استفاده کنید.

سرفه نکنید. سرفه کردن التهاب گلو را افزایش می‌دهد. برای این مورد از داروهای ضدسرفه و خلط‌‌آور استفاده کنید.

خواص زنجبیل برای گرفتگی صدا

زنجبیل یکی از مؤثرترین راه‌های درمان گرفتگی صداست. همچنین برای غشا مخاطی حنجره هم مفید است و التهاب را کاهش می‌دهد. به‌علاوه از عفونت‌های دستگاه تنفسی جلوگیری می‌کند.

راه‌های زیادی برای مصرف زنجبیل برای گرفتگی صدا وجود دارد:

می‌توانید تکه‌های نازک و خام زنجبیل را به‌صورت منظم میل کنید. اگر مزه آن را دوست ندارید، کمی آب‌لیمو و نمک به آن بزنید.

زنجبیل برای گرفتگی صدا

به‌علاوه می‌توانید ۱ قاشق سوپ‌خوری زنجبیل را با ۱ فنجان آب تریب کرده و برای ۱۰ دقیقه روی حرارت بگذارید تا بجوشد. سپس آن را از صافی رد کرده و میل کنید. برای بهتر شدن طعم آن، می‌توانید دم‌نوش را با عسل میل کنید. روزی ۳ بار از دم‌نوش زنجبیل برای گرفتگی صدا استفاده کنید. چای زنجبیل گرفتگی گلو و درد گلو را کاهش داده و درروند درمان گرفتگی صدا، تاثیرات مثبت زیادی می‌گذارد.

زنجبیل برای گرفتگی صدا

حتی مصرف آب‌نبات زنجبیل برای گرفتگی صدا هم مفید است. و به شما درروند درمان این عارضه کمک می‌کند.