بیشتر ما عسل را به‌عنوان یک خوراکی شیرین می‌شناسیم. اما عسل فواید و خواص زیادی هم برای پوست دارد. عسل مجموعه‌ای از شهدها و صمغ و گرد گل است که توسط زنبور عسل به این شکل درمی‌آید.

در این مقاله از سلامت‌زیستی با ما باشید تا فواید عسل برای پوست را بررسی کنیم.

ماسک مرطوب‌کننده

عسل به خاطر ماده هیدروکسی‌ای که در خود دارد، می‌تواند پوست را هیدراته کرده و رطوبت آن را حفظ کند. این ماده درواقع می‌تواند رطوبت را از هوا گرفته و در لایه‌های زیرین خود نگه دارد. ماده‌ی هیدروکسی ای باعث می‌شود که رطوبت به لایه‌های زیری پوست نفوذ کرده و به‌نوعی پوست هیدراته بماند.

برای استفاده از فواید عسل برای پوست و هیدراته کردن پوست کافی است بعد از تمیز کردن پوست، یک قاشق غذاخوری عسل طبیعی را روی پوستتان پخش کنید. ۱۵ تا ۲۰ دقیقه به آن زمان بدهید و سپس آن را بشویید. می‌توانید برای اینکه پخش کردن عسل راحت‌تر باشد، آن را باکمی آب رقیق کنید.

پاک‌سازی منافذ پوست

عسل حاوی برخی از آنزیم‌هاست که کار پاک‌سازی پوست را انجام می‌دهد. این آنزیم‌ها می‌توانند منافذ پوست را تمیز و پاک‌سازی کنند. عسل خاصیت ضد باکتریایی دارد. مخلوط عسل با روغن نارگیل یا جوجوبا مانع ایجاد باکتری شده و به تعادل پوست کمک می‌کند.

برای ماسک پاک‌سازی پوست کافی است ۲ قاشق غذاخوری روغن نارگیل یا جوجوبا را با ۱ قاشق غذاخوری عسل ترکیب کرده و آن را روی صورتتان بمالید. این ترکیب را اطراف چشم نزنید. درنهایت هم صورتتان را با آب گرم بشویید.

لایه‌بردار ملایم

عسل از آنزیم‌ها و آنتی‌اکسیدآن‌ها و دیگر مواد مغذی غنی شده است. این مواد تقویت کننده پوست بوده و پوست را مرطوب و هیدراته نگه می‌دارند. از طرفی جوش‌شیرین هم به‌عنوان یک‌لایه‌بردار ملایم طبیعی شناخته می‌شود. جوش‌شیرین سلول‌های مرده را تمیز کرده و باعث می‌شود که پوست روشن‌تر بماند.

ماسک لایه‌بردار عسل و جوش‌شیرین

۲ قاشق غذاخوری عسل را با ۱ قاشق غذاخوری جوش‌شیرین ترکیب کرده و روی پوست تمیز بمالید. بعد از گذشته ۱۵ تا ۲۰ دقیقه آن را با آب گرم بشویید.

التیام دهنده جای زخم

عسل قابلیت روشن‌کنندگی هم برای پوست دارد. از طرفی دارای ترکیبات ضدالتهاب و ضد باکتری است که می‌تواند جای جوش یا جای زخم را کمرنگ‌تر کند. همچنین باعث بهبود پوست و بازسازی بافت پوست می‌شود. عسل و روغن زیتون و نارگیل قابلیت آب‌رسان داشته و می‌توانند باعث احیای پوست شوند. تنها کاری که باید بکنید این است که ترکیب این مواد را روی پوست ماساژ دهید تا گردش خون بیشتر شده و پوست بازسازی شود.

ماسک التیام دهنده با عسل

۱ قاشق غذا خوی عسل را با یک قاشق چای‌خوری روغن زیتون یا نارگیل ترکیب کرده و روی زخم قرار دهید. سپس به‌آرامی برای ۲ دقیقه با نوک انگشتان آن را ماساژ دهید. درنهایت هم به کمک یک دستمال گرم روی آن قرار دهید و صبر کنید تا دمای خودش را از دست بدهد. این کار ر هم هرروز تکرار کنید تا به نتیجه درستی برسید.

درمان آکنه

یکی از فواید عسل برای پوست کمک به درمان آکنه است. چراکه عسل قابلیت ضد قارچی و ضد باکتریایی داشته و همچنین قابلیت ضدالتهابی دارد. درنتیجه می‌تواند عوامل ایجادکننده جوش را از بین ببرد و همچنین قرمزی و التهاب ناشی از آن را هم درمان کند.

مرطوب‌کننده پوست

عسل نه‌تنها آب‌رسان بوده و پوست را مرطوب می‌کند، بلکه دارای آنتی‌اکسیدان‌های زیادی است که پوست را ترمیم کرده و در برابر آسیب‌های زیستی محیطی از آن محافظت می‌کند.

ماسک مرطوب‌کننده عسل

۱ قاشق غذاخوری عسل را در یک فنجان آب گرم حل کرده و در وان حمام بریزید و حمام کنید.

فواید عسل برای پوست و مرطوب‌کننده کوتیکول

عسل یکم ماده مغذی و مفید است. همچنین سرشار از انواع آنزیم‌هاست که به تغذیه و محافظت پوست کمک می‌کند. همان‌طور که قبلا هم اشاره کردیم، عسل دارای هیدروکسی است که به جذب رطوبت توسط پوست و حفظ آن کمک می‌کند. روغن نارگیل هم خاصیت نرم‌کنندگی و محافظت کننده پوست را دارد. از طرفی اسید استیک موجود در سرکه سیب هم قادر است پوست خشن را نرم کرده و PH آن را ثابت نگه دارد. ترکیب این مواد می‌تواند یک مرطوب‌کننده عالی برای نرم و مرطوب نگه‌داشتن پوستک‌های اطراف ناخن ایجاد کند.

ماسک مرطوب‌کننده پوست

۱ قاشق غذاخوری عسل را به همراه ۱ قاشق چای‌خوری سرکه سیب و ۱ قاشق چای‌خوری روغن نارگیل ترکیب کنید. این ترکیب را روی کوتیکول‌های ناخن دست‌تان تست کرده و ۵ تا ۱۰ دقیقه به آن زمان بدهید. درنهایت نیز دستانتان را با آب ولرم بشویید.

نرم‌کننده مو

آنزیم‌ها و مواد مغذی داخل عسل می‌تواند تاثیر مثبت و خوبی روی موها بگذارد. همچنین می‌تواند یک درخشندگی ملایم به آن‌ها بدهد. روغن نارگیل هم می‌تواند به لایه‌های میانی مو نفوذ کرده و باعث نرمی کوتیکول‌ها شود. همین امر هم موهای شما را درخشان و خوش‌حالت می‌کند.

خواص و فواید عسل برای پوست

ماسک نرم‌کننده مو با عسل

۱ قاشق غذاخوری عسل خام را با ۱ قاشق غذاخوری روغن نارگیل ترکیب کنید. وقتی موهای تان تمیز و نم‌دار است، این ترکیب را به دو سوم پایین موهای تان بزنید. ۲۰ دقیقه به آن وقت بدهید سپس موها را بشویید.

شامپوی تقویت‌کننده مو

همان‌طور که می‌دانید عسل دارای هیدروکسی است. این ماده به تنظیم و حفظ رطوبت کمک می‌کند. همچنین عسل تقویت کننده کوتیکول مو بوده و به رشد موها کمک می‌کند.

شامپوی تقویت‌کننده با عسل

۱ قاشق غذاخوری عسل را با مقدار کمی از شامپوی خودتان ترکیب کرده و با آن موهای تان را بشویید. سپس آبکشی کنید. این کار موها را تقویت کرده و به روند رشد آن‌ها کمک می‌کند.

روشن کننده مو

عسل حاوی یک نوع آنزیم به نام گلوکزاسکسیداز است. این آنزیم باعث می‌شود که پراکسیدهیدروژن سریع در مو آزاد شده و رنگ مو روشن تر شود.

ماسک روشن کننده مو با عسل

۳ قاشق غذاخوری عسل را به همراه ۲ قاشق غذاخوری آب ترکیب کنید. این ترکیب را روی موهای تمیز و نم‌دار قرار دهید. ۱ ساعت به آن زمان بدهید. سپس موها را بشویید. این کار را روزانه تکرار کنید.

درمان آفتاب‌سوختگی با عسل

با توجه به اینکه عسل یک ماده مرطوب‌کننده است، قابلیت این را دارد که آب‌رسانی را تا لایه‌های عمیق پوست انجام دهد. همچنین آلوئه ورا هم مانند عسل قابلیت ضدالتهابی قوی دارد. درنتیجه ترکیب این دو ماده باهم می‌تواند کمک زیادی به درمان آفتاب‌سوختگی پوست بکند. و پوست را التیام دهد.

خواص و فواید عسل برای پوست

ماسک درمان آفتاب‌سوختگی با عسل:

عسل و ژل آلوئه ورا را با نسبت ۱ به ۲ باهم مخلوط کنید.

سپس آن را روی پوستتان بمالید.