برای اینکه جوانی و شادابی پوستتان را حفظ کنید، باید شیوه زندگی درست و اصولی داشته باشید. از آن گذشته باید در همه زمینه‌ها مراقب و مواظب باشید. ممکن است شما زندگی سالمی داشته باشید. سیگار نکشید. ورزش کنید. تغذیه مناسب داشته باشید. اما باز هم پوستتان وضعیت خوبی نداشته باشد. این نشان‌دهنده وجود یک مشکل در وضعیت سلامت یا شیوه زندگی شماست.

برخی مواقع بعضی عادت‌ها و رفتارهای روزانه می‌تواند باعث پیری پوست شود. در این مقاله از سلامت‌زیستی با ما باشید تا ۱۰ عادت روزانه که به پیری پوست سرعت می‌دهند، را باهم مرور کنیم.

شیوه خوابیدن

وقتی روی شکم بخوابید، سرتآن‌هم به سمت بالش متمایل باشد، بدترین نوع خوابیدن را برای پوست و صورتتان انتخاب کرده‌اید. چراکه دراین حالت ماهیچه‌های شانه و گردن فشار زیادی به پوست آورده و باعث می‌شود که جریان خون به‌طرف مغز مختل شود. این حالت خوابیدن باعث ورم صورت و کیست زیر چشم می‌شود. بهترین شکل خوابیدن این است که به کمر بخوابید.

در خصوص خواب، باید به انتخاب بالش مناسب هم اشاره کنیم. انتخاب بالش بلند باعث می‌شود که جریان خون مختل شده و روی گردن بعضی چروک‌ها ایجاد شوند. و پیری پوست سرعت بگیرد. بهتر است بالشی را انتخاب کنید که وقتی روی آن می خوابید، گردن تان صاف باقی بماند.

عینک آفتابی

برای جلوگیری از پیری پوست مهم‌ترین نکته محافظت از پوست می‌باشد. از این گذشته پوست اطراف چشم شما خیلی نازک است. به همین علت وقتی آفتاب مستقیم برای مدت زیادی به آن بتابد، خیلی زود چروک می‌شود. استفاده از عینک آفتابی و مراقبت از پوست در مقابل آفتاب اهمیت زیادی داشته و به جلوگیری از پیری پوست کمک می‌کند.

شیوه غذاخوردن

بعضی‌ها عادت دارند غذا را به یک سمت دهان‌شان هل داده و همیشه هم باهمان سمت غذا را می جوند. این کار باعث می‌شود که صورتتان حالت نامتقارن پیدا کند. چراکه ماهیچه‌های یک طرف صورت تقویت شده و طرف دیگر ضعیف می‌ماند. بهترین کار این است که همزمان با هر دو طرف دهان، لقمه را بجوید.

صحبت کردن با تلفن

اگر عادت دارید که تلفن را به کمک شانه و گردن‌تان نگه‌دارید، و ساعات زیادی هم با تلفن حرف می‌زنید، باید بدانید که در این حالت گونه‌ها گود می‌شوند و گردن هم چروک می‌افتد. بهترین کار این است که از هدفون استفاده کنید.

دست تکیه‌گاه چانه

یکی از عادت‌هایی که خیلی از افراد دارند، این است که وقتی منتظر هستند یا جلو رایانه نشسته‌اند، دستشان را زیر چانه‌شان قرار دهند و به‌نوعی صورتشان را روی چانه تکیه بدهند. در این حالت پوست صورت الاستیسیته خود را ازدست‌داده و کم‌کم چروک می‌شود.

اخم کردن

ناراحتی و اخم کردن باعث جمع و چروک شدن پوست شما می‌شود. اخم کردن هم به ماهیچه‌های لب‌ها و هم ماهیچه‌های صورت فشار آورده و آن‌ها را جمع می‌کند. هروقت حس می‌کنید اخم کرده‌اید، برای باز کردن ماهیچه‌های صورت، گوش‌هایتان را بدون لمس کردن به سمت عقب بفرستید. این کار باعث می‌شود که اخم تان باز شود.

حمام داغ و طولانی

یکی دیگر از عادت‌هایی که باعث پیری پوست می‌شود، حمام‌های داغ و طولانی است. این اتفاق به این دلیل می‌افتد که حمام داغ چربی زیادی از پوست را می‌گیرد و به‌نوعی باعث خشک شدن پوست می‌شود. بهتر این برای دوش گرفتن و حمام کردن از آب ولرم استفاده کنید.

استفاده از تهیه‌کننده هوا

تهویه کننده‌های هوا باعث می‌شوند که رطوبت هوا از بین رفته و هوا خشک شود. خشک بودن هوا هم باعث خشک شدن پوست شما شده و به آن صدمه می‌زند. برای جلوگیری از این وضعیت می‌توانید از مرطوب‌کننده یا دستگاه‌های بخور استفاده کنید. همچنین زیادی از تهویه کننده هوا یا کولر استفاده نکنید.

رویه بالش

رو بالشتی شما هم باید با دقت انتخاب شود. روبالشتی کتان به پوست آسیب زده و باعث چروک و پیری پوست می‌شود. اگر به سمت پهلو می‌خوابید، یا در خواب تکان می‌خورید، پوست شما بیشتر در معرض چروک شدن است. برای جلوگیری از این وضعیت از روبالشتی های ساتن یا ابریشم استفاده کنید. چراکه نرم و لطیف هستند و سایش کمتری هم با پوست ایجاد می‌کنند. همچنین باید هفته‌ای یک‌بار یا دوهفته‌ای یک‌بار روبالشتی را عوض کنید.