رابطه جنسی در دوره قاعدگی از طرف برخی از کارشناسان منع می‌شود و عده‌ای هم آن را بلامانع می‌دانند. اما واقعیت کدام است. رابطه جنسی در دوره قاعدگی درست است یا غلط؟

در این مقاله از سلامت‌زیستی با ما باشید تا در خصوص درستی یا غلط بودن رابطه جنسی در دوره قاعدگی بیشتر بدانید.

در خصوص درست یا غلط بودن رابطه جنسی در دوره قاعدگی باید بگوییم که این کار می‌تواند مجاز یا حتی مفید باشد. به‌شرط اینکه به برخی از نکات بهداشتی و سلامتی در این خصوص توجه ویژه داشته باشید.

بعضی از مطالعات نشان می‌دهند که روابط جنسی می‌تواند علائم مربوط به گرفتگی در زمان قاعدگی را کاهش دهد. حتی بیشتر خانم‌ها معتقدند که میل و نیاز جنسی آن‌ها در زمان قاعدگی بیشتر می‌شود. ما ازآنجایی‌که این کار به‌نوعی منع شده است، سعی می‌کنند در این زمان رابطه و نزدیکی نداشته باشند. البته قاعدگی طبعا مشکلاتی هم در مسیر برقراری رابطه جنسی ایجاد می‌کند.برای مثال اگر خانم‌ها از تامپون استفاده کنند، دچار خشکی ناحیه تناسلی می‌شوند. وقتی تامپون را خارج می‌کنند دچار خشکی و احساس ناراحتی در این ناحیه می‌شوند. و زمان زیادی هم طول می کشد تا واژن به‌صورت طبیعی و نه با خون دوباره مرطوب شود. همچنین وقتی از نوار بهداشتی استفاده می‌کنند، ممکن است دوست نداشته باشند یا خجالت بکشند که همسرشان آن را ببیند. در حین خونریزی هم این ممکن است نخواهند همسرشان خونریزی آن‌ها را ببیند. درنتیجه سعی می‌کنند این کار را به بعد از تمام شدن قاعدگی اختصاص دهند.

از طرفی بعضی از آقایان‌ هم شاید تمایلی به داشتن رابطه جنسی در این دوران نداشته باشند. مثلا ممکن است از دیدن خون منقلب شوند. اما اگر هر دو طرف با این کار موافق باشند و مشکلی نداشته باشند، برقراری رابطه جنسی در دوره قاعدگی بلامانع است. به‌شرط اینکه به برخی از موارد در خصوص آن دقت شود.

نحوه برقراری رابطه جنسی در دوره قاعدگی

دلیلی برای خجالت وجود ندارد. اگر همسر شما خودش با این مسئله مشکلی ندارد شما هم می‌توانید بدون خجالت این کار را انجام دهید. هر چه باشد قاعدگی یک روند نرمال و عادی در طول زندگی زنان است. خونی هم که از بدن خارج می‌شود صرفا خون داخل رحم است و حتما کثیف و عفونی نیست. مگر اینکه دچار عفونت‌های زنانه باشید.

از حوله استفاده کنید

کاری که می‌توانید برای جلوگیری از انتقال بیماری و میکروب انجام دهید این است که یک حوله یا زیرانداز در تخت‌تان داشته باشید.

دراز بکشید

درصورتی‌که به پشت دراز بکشید جریان خون در بدنتان کمتر بوده و خونریزی قاعدگی هم کمتر است.

به حمام بروید

اگر نگران کثیف شدن تخت هستید می‌توانید رابطه جنسی‌تان را در حمام انجام دهید. این کار کمک می‌کند تا خیالتان بابت پخش شدن خون راحت باشد.

از کاندوم رنگی استفاده کنید

با کاندوم قرمز رنگ می‌توانید رنگ خون را تا حدی مخفی کنید. درواقع روی این کاندوم خون جلوه کمتری خواهد داشت. همچنین توصیه می‌شود که برای برقراری رابطه جنسی در دوره قاعدگی حتما از کاندوم استفاده کنید.

یک پیشنهاد جالب

برای جلوگیری از خونریزی در دوره قاعدگی می‌توانید از انواع اسفنج دریایی استفاده کنید. این نوع اسفنج‌ها قابلیت جذب بالایی دارند و می‌توانند تا حد زیادی خون را در خود جامع کنند. با وارد کردن این اسفنج در داخل واژن، خون حاصل در داخل واژن جذب اسفنج شده و خارج نمی‌شود. برای این کار به داروخانه مراجعه کنید و اسفنج دریایی تهیه کنید. توجه کنید که حتما باید اسفنج از نوع دریایی باشد. سپس به‌وسیله یک قیچی تمیز و ضدعفونی یک دایره به‌اندازه یک تخم‌مرغ از داخل اسفنج بیرون آورده و آن را مانند تامپون داخل واژن قرار دهید. برای این کار باید خم‌شده و با یک فشار کوچک آن را داخل واژن هل دهید.

نگرانی هم در خصوص بالاتر رفتن اسفنج وجود ندارد. چراکه دهانه داخلی رحم بسیار کوچک است و اسفنج را از خود رد نمی‌کند. این کار را چند ساعت قبل از رابطه جنسی انجام دهید. سپس آن را بیرون آورده و دور بیندازید.

احتمال بارداری در قاعدگی

احتمال حاملگی در دوران قاعدگی کمتر است. اما به‌کل رفع نمی‌شود. درواقع در این دوره تخمک‌گذاری نامنظم است. درواقع بیشترین احتمال بارداری در دو هفته قبل از حاملگی می‌باشد. بااین‌حال زمان‌های تخمک‌گذاری در هر زن متفاوت است. همچنین هرچقدر که چرخه قاعدگی در زنان کوتاه‌تر باشد، احتمال بارداری هم بیشتر می‌شود.