داشتن روابط جنسی باکیفیت و لذت‌بخش در زندگی زناشویی اهمیت زیادی دارد. چراکه می‌تواند زندگی افراد را بهبود داده و به صمیمی‌تر شدن آن‌ها کمک کند. اما گاهی زوج‌ها متوجه می‌شوند که نمی‌توانند در زندگی رابطه جنسی لذت بخش و باکیفیتی را تجربه کنند.

در این مقاله از سلامت‌زیستی قصد داریم این مورد را بررسی کنیم که چرا بعضی از ما نمی‌توانیم  رابطه جنسی لذت ‌بخش داشته باشیم و یا راهکارهای رسیدن به رابطه جنسی لذت بخش و برطرف کردن موانع چیست؟

موانع رابطه جنسی لذت بخش

امروزه افراد درگیری‌ها و مشغله‌های مختلفی دارند. همین مورد هم باعث می‌شوند که دیگر وقت و انرژی زیادی برای زندگی جنسی‌شان نداشته باشند. درصورتی‌که زندگی جنسی دچار رکود شود، زوجین هم به‌نوعی از هم دور می‌شوند و با انواع مشکلات روانی و جسم مواجه می‌شوند. اصولا رابطه جنسی به داشتن احساس لذت و خوشبختی در زندگی و احساس صمیمیت زوجین کمک می‌کند.

کیفیت رابطه جنسی داشتن رابطه جنسی لذت بخش و موثر به بهبود سلامت کمک کرده و در کل باعث افزایش احساس رضایت از خود وزندگی می‌شود. در ادامه قصد داریم دلایلی که باعث می‌شود نتوانید از رابطه جنسی‌تان لذت ببرید، را عنوان کنیم.

ازجمله دلایلی که افراد از داشتن رابطه جنسی باهمسرشان امتناع می‌کنند، این است که در رابطه عاطفی خود مشکل‌دارند و رغبتی به هم‌بستر شدن باهمسرشان ندارند. از طرفی این افراد به‌جای صحبت منطقی و اصولی باهمسر، ترجیح می‌دهند به‌نوعی او را ازسرشان باز کنند.

احساساتی مانند خشم، آزردگی نفرت و غیره سبب سردی و دوری زوجین از هم شده و سبب می‌شود آن‌ها نتوانند مانند قبل از بودن در کنار هم لذت ببرند. در همین خصوص مشاوره با یک متخصص و حل‌وفصل مشکلات عاطفی کمک زیادی به بهبود روابط شما می‌کند.

می‌توانید بعد از یک روز پرمشغله کاری روزتان را پای تلویزیون و حین تماشای برنامه‌های تلویزیونی به شب برسانید. اما بدانید که پر کردن وقتتان با چیزهای بیهوده آن‌هم وقتی کارهای مهم‌تری مانند رسیدگی به همسرتان یا زندگی آشفته جنسی‌تان دارید، عواقب خوشی ندارد. قبل از اینکه متوجه شوید، همسرتان از خستگی خوابش برده و است و شما هم احتمالا تنها چیزی که عایدتان شده است، ۱ ساعت سرگرم شدن با تلویزیون است. برای داشتن رابطه جنسی لذت بخش باید همیشه و در همه حالا شرایط را برای آن محیا کنید. کارشناسان توصیه می‌کنند که حداقل شب ها بعد از رفتن به خانه وقتتان را تنها به خانواده‌تان اختصاص دهید.

عموما افرادی که برنامه کاری سنگینی دارند، بیش‌ازحد تحت استرس هستند و وقت کافی برای داشتن یک زندگی نرمال ندارند. یکی از ساده‌ترین عواقب این مورد این است که آن‌ها از داشتن رابطه جنسی لذت بخش محروم باشند. درواقع این افراد متوجه نیستند که رابطه جنسی لذتب خش و باکیفیت چه کمک بزرگی به بهبود زندگی آن‌ها و بالا بردن سطح انرژی‌شان می‌کند.

از دیگر عواملی که مانع از داشتن رابطه جنسی لذت بخش می‌شود، این است که با انواع مشکلات فیزیکی مرتبط با فعالیت جنسی درگیر باشید. ممکن است دچار اختلال نعوظ باشید و یا انزال زودرس داشته باشید. حتی ممکن است به دلایل فیزیکی و به خاطر برخی بیماری‌ها میل جنسی‌تان کاهش پیداکرده باشد. در این موارد کافی است به پزشک مراجعه کرده و عامل محرک را برطرف کنید. در برخی از موارد انواع بیماری‌های ازجمله بیماری‌های قلبی باعث بروز اختلال نعوظ می‌شود. در برخی از موارد دلیل اصلی تغییرات زندگی جنسی شما، عوارض برخی از داروهایی که می‌خورید. گاهی لازم است شیوه زندگی‌تان را تغییر دهید. نکته ای که اهمیت دارد، این است که بعد از بروز هر مشکلی بلافاصله برای برطرف کردن و درمان آن اقدام کنید. چراکه این‌گونه مسائل می‌تواند خیلی زود میل تمایل و شور شوق شما برای داشتن رابطه جنسی لذت بخش را از بین ببرند.

عدم تعادل هورمونی

هورمون‌ها در بدن وزندگی جنسی افراد نقش موثری دارند. درصورتی‌که هورمون‌ها بدن بالانس درستی نداشته باشند، خیلی زود ممکن است تغییرات و تاثیرات آن را درروند فعالیت‌های جنسی‌تان هم حس کنید. میل جنسی در انسان به میزان تستوسترون خوب وابسته است. درصورتی‌که میزان تستوسترون تغییر کد، و یا سایر هورمون‌های موثر کم یا زیاد شوند، روند فعالیت‌های جنسی شما هم دچار تغییر می‌شود.

خستگی

خستگی هم یکی از عواملی است که مانع از داشتن رابطه جنسی لذت بخش می‌شود. درصورتی‌که به هر علتی مانند کار زیاد، مشغله فکری، کم‌خوابی و سایر بیماری‌هایی که انرژی شمارا تحلیل می‌برند و غیره احساس خستگی کنید، احتمالا از رابطه جنسی‌تان هم لذت نخواهید برد.

چرا رابطه جنسی لذت بخش نداریم؟