خاک رس یکی از مواد طبیعی است که می‌تواند خواص و فواید زیادی برای پوست داشته باشد. در واقع خاک رس مجموعه‌ای متشکل از ذرات به اندازه‌های تقریبی دوهزارم میلی‌متر است. عناصر مختلفی مثل آلومینیوم، نیتروژن، سیلیس، اکسیژن و هیدروژن درون این ذرات وجود دارند، جدا از ترکیبات خاک، نکته‌ای که این خاک را به یک ماده منحصر به فرد برای پوست تبدیل کرده است، فاصله ذرات از هم است. در خاک رس ذرات فاصله بسیار کمی از هم دارند. این مورد خاک رس را به یک ماده متخلخل تبدیل کرده است. که قادر است آلودگی ها، چربی‌ها، مواد عفونی‌، رادیکال‌های آزاد، سلول های مرده و غیره را از روی پوست بردارد و پوست را تمیز کند. انواع خاک رس استرلیزه و بهداشتی در بازار موجود است که می توانید از آن برای انواع ماسک‌های پوست استفاده کنید.

در این مقاله از سلامت‌زیستی با ما باشید تا فواید خاک رس برای پوست را با هم بررسی کنیم.

تنظیم چربی پوست

از جمله فواید اک رس برای پوست این است که می تواند چربی آن را تنظیم کند. می‌دانید که عامل بروز جوش در برخی از مواد چربی بیش از حد پوست می‌باشد. برای این کار می توانید خاک رس را با کمی گلاب یا شیر ترکیب کنید ور وی پوست بزنید. ۱۵ دقیقه به آن زمان دهید و بعد صورت‌تان را بشوید.

درمان آفتاب‌سوختگی

خاک رس قادر است اثرات سو آفتاب روی پوست را نیز درمان کند. برای این کار مقداری خاک رس را با شکر و آب نارگیل مخلوط کرده و ان را روی پوست قرار دهید. ۲۰ دقیقه صبر کنید و بعئد صورت‌تان را بشوید.

درمان جای جوش با خاک رس

یکی از فواید خاک رس برای پوست و صورت این است که می‌تواند جای جوش را هم بهبود دهد. برای درمان جای جوش به کمک خاک رس، باید کمی عسل را هم به ترکیب اضافه کنید. عسل با اینکه مزه شیرینی دارد، اما یک ماده اسیدی است. همچنین مقادیر خوبی از انواع ترکیبات زیستی و عناصر و آنزیم ها هم در آن وجود دارند. به همین دلیل عسل قابلیت آنتی باکتریال هم دارد. عسل درواقع می تواند با سرکوب کردن باکتری های مبدل جوش، جلو ایجاد جوش را بگیرد. همچنین قادر است منافذ را تمیز کرده و بافت‌های از دست رفته پوست را ترمیم کند. برای اینکه جوش را سرکوب و متوقف کنید و جای جوش را هم درمان کنید، باید از ماسک خاک رس و عسل استفاده کنید. برای تهیه این ماسک از دستور زیر پیروی کنید.

۱ قاشق خاک رس

۱ قاشق عسل

۱ تا ۲ قاشق آب مقطر

مواد بالا را با هم ترکیب کرده و به کمک یک برس روی صورت‌تان بزنید. صبر کنید تا ماسک خشک شود و بعد آن را با آب سرد آبکشی کنید. از این ماسک می‌توانید ۱ تا ۲ بار در هفته استفاده کنید.

ماسک خاک رس برای جلوگیری از جوش

از خواص خاک رس برای پوست این است که می تواند جلو پیشروی جوش را بگیرد. از طرفی مواد طبیعی و خانگی دیگری هم هستند که برای جلوگیری و درمان جوش موثر هستند. از جمله این مواد روغن درخت چای است. این روغن خاصیت آنتی باکتریال و آنتی‌سپتیک داشته و می‌تواند پوست را از میکروارگانیسم‌ها و مولدهای جوش پاکسازی کند. از طرفی گیاه جو هم حاوی برخی از مواد آنتی اکسیدان است که به درمان جوش کمک می کند. با ترکیب این دو ماده می‌توانید یک ماسک چندکاره بریا مقابله با جوش ها درست کنید.

مواد لازم:

۱ قاشق خاک رس

مقداری جو خیس خورده

۱ قاشق روغن درخت چای

۱ تا ۲ قاشق آب مقطر

مواد بالا را با هم مخلوط کنید و آن را به کمک یک برس روی پوست بمالید. صبر کنید تا ماسک خشک شود و بعد آن را با آب ولرم بشویید. این ماسهم هم قابلیت لایه‌برداری دارد و هم باعث روشن‌تر شدن پوست می‌شود.

فواید خاک رس برای صورت

ماسک خاک رس برای لک

یکی از فواید خاک رس برای صورت این است که می‌تواند لک و نقاط تیره روی پوست را از بین ببرد. برای این کار باید از ماست کمک بگیرید. ماست سرشار از لاکتیک اسید است که باعث روشن و شفاف شدن پوست می‌شود. همچنین قابلیت لایه‌برداری، ضدباکتریایی و ضدقارچی دارد. از فواید خاک رس برای پوست قایلیت روشن‌کنندگی و نرم‌کنندگی آن است.

مواد لازم:

۱ قاشق خاک رس

۱ قاشق ماست کم چرب

۱ قاشق آب

همه مواد بالا را با هم ترکیب کنید. همچنین می توانید کمی عسل هم به آن اضافه کنید تا ماسک قابلیت جوانسازی و آبرسانی هم داشته باشد. ماسک را با یک برس نرم روی پوست پخش کنید. سپس صبر کنید تا خشک شود. در نهایت آن را با آب سرد یا ولرم بشویید. ۱ تا ۲ بار در هفته این ماسک را تکرار کنید و شاهد اثرات بی‌نظیر آن باشید.

فواید خاک رس برای صورت

 ماسک خاک رس و سرکه

سرکه خانگی و طبیعی مقادیر خوبی آنتی بیوتیک در خود دارد. به این ترتیب برای درمان انواع عفونت‌های پوستی و جوش می‌توانید از آن استفاده کنید. سرکه همچنین برای به تعادل رساندن و کاهش چر بی پوست هم مفید است. با ترکیب خاک رس و سرکه می‌توانید یک ماسک فوق العاده برای درمان جوش تهیه کنید. اگر پوست‌تان چرب و جوش‌دار است و یا منافذ باز زیادی دارید، این ماسک را امتحان کنید. ترکیب خاک رس و سرکه سیب می تواند منافذ را کوچک‌تر کرده و با کاهش چربی پوست جلو ایجاد جوش را بگیرید.

مواد لازم:

۱ قاشق خاک رس

۱ قاشق سرکه سیب

۲ قاشق آب مقطر

مواد بالا را با هم ترکیب کرده و با یک برس نرم روی پوست پخش کنید. کمی صبر کنید تا ماسک کاملا خشک شود و بعد آن را با آب سرد یا ولرم بشویید. این ماسک را برای ۴ هفته و ۱ تا ۲ بار در هر هفته تکرار کنید و شاهد اثرات بی‌نظیر آن باشید.