سستی کمر یا به عبارتی زودانزالی یکی از مشکلاتی است که دامن‌گیر خیلی از زوج ها می‌شود. این موضوع می‌تواند کیفیت زندگی زناشویی و روابط جنسی و همچنین اعتماد به نفس مرد را تحت تاثیر قرار دهد.

در این مقاله از سلامت‌زیستی با ما باشید تا راه‌های طبیعی و خانگی درمان سستی کمر را با هم بررسی کنیم.

سستی کمر چیست و چرا ایجاد می شود؟

عوامل زیادی مانند پوشیدن لباس هایی با الیاف مصنوعی، نبستن کمربند، مصرف الکل و سیگار، استفاده از وسایل سرمایشی غیرطبیعی مانند کولر، وضعیت نامناسب بدن در طول روز مانند نشستن طولانی مدت روی صندلی و غیره باعث سستی کمر و زودانزالی آقایان می‌شود.

به علاوه هرچیزی که بدن را ضعیف کند و باعث شود فرد بنیه کمی داشته باشد، نیز به سستی کمر دامن می‌زند. مواردی مانند تغذیه نامناسب، مصرف بی‌اندازه بعضی داروها مانند آنتی‌بیوتیک‌ها، نداشتن فعالیت بدنی مناسب، تزریق انواع واکسن‌ها، مصرف برخی از مکمل‌های طبی یا غیر طبی، ابتلا به انواع بیماری های عفونی و غیر عفونی که باعث ضعف بدن شوند، نامنظمی در برنامه زندگی مانند به هم ریختن برنامه خوا بو بیداری، استرس، آلودگی هوا و غیره می‌تواند زمینه ضعف و نداشتن بنیه کافی و در نهایت سستی کمر را ایجاد می کند.

همچنین ایجاد هر ضربه‌ای در ناحیه کمر می تواند مشکل زودانزالی را وخیم‌تر کند. درنتیجه انواع ضربه ها و فشارهای وارده به کمر یا مهره ها یا دیسک‌هیا بین کمر، انواع جراحی ها، ئضعیت‌های عغلط فیزیکی یا انجام غلط تمرینات ورزشی ممکن است سستی به عارضه سستی کمر دامن بزند. از طرفی ایجاد مشکل در تمام بدن می تواند و ارگان هیا دیگر مانند قلب، ریه و غیره ممکن است باعث ضعف و سستی کمر شود. در نهایت این نکته را هم باید ذکر کیم که سستی کمر یک زمینه ارثی دارد که در این صورت مشکل شما به ضعف و سستی بدن مربوط نیست.

 اما سوال اصلی اینجاست که وقتی به صورت موقت یا طولانی مدت درگیر سستی کمر هستید، چه باید بکنید؟

راه های سنتی و خانگی درمان سستی کمر

برای درمام سستی کمر یک شب در میان دور ستون فقرات به خصوص گودی کمر را به وسیله روغن سیاه دانه ماساژ دهید. و ۱۰ دقیقه بادکش کنید. این کار را برای ۱۵ جلسه تکرار کنید.

این روش سبب می‌شود که خون‌رسانی به اعصاب خارج شده از مهره های T12 تا L5 بیشتر شده و اعصاب محیطی آن قسمت تقویت می شود. همچنین پاکسازی سودا از جوانب آن بیشتر می‌شود. این کار اکسیژناسیون موضعی و گرم کردن موضع و جذب موضعی روغن سیاه دانه را افزایش داده و سو مزاج اعصاب برطرف می‌شود. همچنین اسپاسم عضله‌ای محل چهاربند رفع می‌شود و فشار از روی اعصاب حذف می‌شود.

معجون شیر و تخم مرغ

خوردن یک لیوان شیر و زده خانم تخم‌مرغ و نصف قاشق چایخوری زنجبیل و ۲ قاشق غذاخوری عسل بریا ۷ روز متوالی کمک می‌کند تا غلظت منی افزایش یافته و بنیه بیشتری در حین روابط جنسی داشته باشید. این معجون اکگرچه داری اصلی درمان سستی کمر نیست اما از قدیم برای درمان درد گودی کمر استفاده می‌شده است. ترکیب عسل و زنجبیل باعث می‌شود که اعصاب شما قوی‌تر شده و ترکیب شیر و زده تخم‌مرغ هم سبب بیشتر شدن غلظت منی می‌شود.

راه های طبیعی و خانگی درمان سستی کمر

معجون زنجبیل

۲.۵ گرم زعفران را با ۱۰ گرم زنجبیل و ۱۰۰ گرم شکر ترکیب کرده و بسابید. سپس آن را به ۲۵۰ گرم عسل اضافه کنید و صبح، ظهر و شب هر بار ۱ قاشق چایخوری از آن میل کنید.

راه های طبیعی و خانگی درمان سستی کمر

درمان سستی کمر ناشی از شهوت‌رانی زیاد

اگر روابط جنسی زیادی دارید، می‌توانید با مصرف زیره سبز، بادیان، بابونه، شیوید خشک، آویشن شیراز و زنیان را به نسبت‌های مساوی با هم ترکیب کرده و به اندازه حجم تمام مواد نبات ساییده شده به آن اضافه کنید. در نهایت تمام مواد را دوباره بسایید و سه بار در روز در صبح و ظهر و شب از آن میل کنید.

درمان سستی کمر ناشی از سرماخوردگی

جالب است که سرماخوردگی هم به خاطر سستی و ضعفی که بر بدن تحکمیل می‌کند می‌تواند باعث سستی کمر و زودانزالی شود. برای درمان این نوع سستی کمر باید یا روغن گل یا روغن ویکس یا روغن کمر ناحیه پشت را خوب چرب کنید و با یک شال پشمی ببندید.

درمان سستی کمر ناشی از رطوبت

اگر به خاطر شرجی بودن هوا یا سردی، دچار سستی کمر شده باشید، روش خاصی مخصوص شما وجود دارد. باید ۱ مثقال دارچین، زیره سیاه و سورنجان را با هم ترکیب کرده و نیم کنید. سپس دارو را مانند چای دم کرده و میل کنید.

خوراکی‌های مفید برای درمان سستی کمر

اگر دچار سستی کمر یا زودانزالی شده‌اید، بهتر است خوراکی‌های زیر را در برنامه غذایی تان بگنجانید.

دم کرده چای سفید با نبات

تخم مرغ نیمرو با پیاز خام

کره به همراه مربای بالنگ

آب پیاز خام با شیر

پسته خام

آب هویج

آب زردک

درمان سستی کمر با چای گل سرخ

یک روش دیگر که برای درمان سستی کمر مرسوم است این است که گل سرخ را به همراه دارچین ساییده و با روغن کرچک ترکیب کرده و به کمر بزنید و خوب ماساژ دهید.

دیگر داروهای گیاهی

هسته انبه، هسته عناب، هسته تمبر هندی از بهترین داروهای درمان سستی کمر و زودانزالی هستند. همچنین می توانید دو بار در روز دم کرده گل میخک میل کنید. خوردن عصل و همچنین مصرف روزانه سیر هم می تواند به درمان سستی کمر کمک کند.

با روش‌هایی که در بالا ذکر شد می توانید به راحتی زودانزالی‌های خفیف را درمان کنید و یا در حین روش های درمانی نوین با انجام این روش‌ها درمان‌ را به جلو بیندازید. البته توصیه می‌شود که حتما قبل از شروع درمان با پزشک‌تان مشورت کنید.

کدام خوراکی‌ها برای زودانزالی خوب نیستند؟

بهتر است بیمار حین دوره‌های درمانی از مصرف برخی از مواد خوراکی که برای مغز و اعصاب ضررهایی در پی دارند، اجتناب کند. این خوراکی‌ها عبارتند از آب بسیار سرد، ترشی‌ها، سرکه، آب لیمو، غذاهای بسیار سرد مانند مرغ، ماهی ها هورمونی و غیره.

همچنین خوراکی‌های ترش باعث می‌شوند که شما انزال سریع‌تری داشته باشید. در نتیجه بهتر است در همان روز از خوراکی‌های ترش استفاده نکنید.