سیاه دانه برای سلامتی خواص و فواید زیادی دارد مصرف آن ممکن اس ت برخی عوارض جانبی هم در پی داشته باشد.

در این مقاله از سلامت‌زیستی با ما باشید تا عوارض خطرناک سیاه دانه را بررسی کنیم.

سیاه دانه خواص و فواید زیادی دارد و در طب اسلامتی هم به آن اشاره شده است. خواص سیاه دانه مواردی مانند تسکین دردها، مبارزه با عفونت‌ها، کاهش تب، کاهش التهاب و غیره است. به علاوه این دانه به خاطر مقادیر آنتی‌اکسیدانی که در خود دارد می تواند باعث پیشگیری از سرطان هم بشود. با این حال این دانه نیز مانند خیلی از مواد غذایی ممکن است باعث ایجاد برخی حساسیت‌ها و آلرژی‌ها بشود. بنابراین قبل از مصرف آن بهتر است با عوارض جانبی سیاه دانه و عوارض خطرناک نصرف آن آشنا شوید و بعد اقدام به استفاده از آن بکنید.

درماتیت تماسی

یکی از عوارض خطرناک سیاه دانه درماتیت تماسی است. این نوع درماتیت نوعی واکنش آسیب‌زا در مقابل آلرژن‌ها یا مواد تحریک کننده است. تنها لمس سیاه دانه ممکن است باعث ایجاد جوش‌های قرمز در پوست بشود. به علاوه این جوش‌ها با خارش پوست نیز همراه هستند. در محل تماس علائم دیگری مانند تاول، درد و حساسیت پوستی هم مشاهده می‌شود.

فشار خون پایین

مرکز سرطان “Memorial Sloan-Kettering” هشدار داده که سیاه دانه می تواند فشار خون را در نقطه کم فشاری خون کاهش دهد. این وضعیت وقتی همزمان از داروهای پایین آورنده فشار خون و یا داروهای مدر استفاده می کنید هم بیشتر خودش را نشان می‌دهد. فشار خون پایین مانع انتقال اکسیژن به مغز شده و باعث خستگی، حالت تهوع، تاری دید، تنفس کم عمق، سرگیجه و کاهش هشیاری می‌شود. پایینآمدن بیش از حد فشار خون می تواند زندگی فرد را تهدید کند.

بارداری

طبق اعلام مرکز سرطان “Memorial Sloan-Kettering” زنان باردار نباید سرخود و بی‌دلیل از سیاه دانه استفاده کنند. این مورد بیشتر به این علت است که سیاه دانه می‌تواند انقباظات ماهیچه‌های صاف رحم و تحرکات رحم را افزایش دهد. در نتیجه برای استفاده از سیاه دانه در زمان درست با پزشک تان مشورت کنید.

تداخل دارویی

برخی از عوارض خطرناک سیاه دانه به خاطر تداخل دارویی و مصرف همزمان آن با برخی از داروهای دیگر ایجاد می‌شود. طبق اعلام مرکز سرطان “Memorial Sloan-Kettering” سیاه دانه قادر است در روند شیمی‌درمانی و پرتو درمانی اختلال ایجاد کند. از آن‌جایی که سیاه دانه در بدن مثل یک آنتی‌اکسیدان عمل می کند، می‌تواند اثرات درمان را کم کند.

سایر واکنش های آلرژیک

مثل همه مکمل‌های گیاهی با مصرف سیاه دانه ممکن است برخی از واکنش های آلرژیک هم در بدن ایجاد شود. برخلاف درماتیت تماسی، این واکنش به پوست محدود نمی‌شود و می تواند ورم لب، گلو و صورت را هم در پی داشته باشد. به علاوه باعث سختی تنفس، احساس سوزن سوزن شدن در دهان و کهیر، سرگیجه، حالت تهوع و استفراغ، اسهال و گرفتگی عضلات شکمی می‌شود.

چه کسانی نباید از سیاه دانه استفاده کنند؟

با اینکه سیاه دانه فواید و خواص زیادی دارد و مصرف آن به عنوان ادویه هیچ مانعی ندارد، اما برخی از افراد باید در خصوص مصرف مکمل یا روغن آن احتیاط کنند. برای مثال گزارش هایی از بروز درماتیت تماسی در اثر استفاده از روغن آن روی پوست وجود دارد. بهتر است قبل از استفاده از روغن سیاه دانه آن را روی قسمت کوچکی از پوست‌تان تست کنید.

بعضی مطالعات و بررسی‌های درون کشتگاهی نشان داده اند که برخی از ترکیبات موجود در سیاه دانه می تواند باعث لخته شدن خون بشود. در نتیجه اگر از داروهای انعقاد خون استفاده می‌کنید، بهتر است ابتدا با پزشک مشورت کنید.

با اینکه مطالعات جانوری عوارض خطرناک سیاه دانه در بارداری را تایید نکرد اما برخی بررسی‌ها روی گونه‌های جانوری نشان داد که استفاده از روغن سیاه دانه می‌تواند انقباظات رحم را کاهش دهد. در نتیجه اگر باردار هستید از سیاه دانه و محصولات آن به اندازه مطلوب استفاده کنید و قبل از استفده هم با پزشک‌تان مشورت کنید.

سیاه دانه حاوی مقادیر خوبی از تیموکینون است که قابلیت ضدالتهابی داشته و برای کبد مفید است. به علاوه نیجلون موجود در آن از آزاد شدن هیستامین جلوگیری می‌کند. و از علائم آلرژیک آن می کاهد.

مقدار مجاز مصرف سیاه دانه

مقدار مناسب استفاده از سیاه دانه ۱ تا ۲ قاشق روغن سیاه دانه یا ۲ عدد از کپسول مکمل آن در روز است. کپسول‌های سیاه دانه اصولا حاوی ۱۰۰۰ میلی‌گرم از آن هستند. عوارض خطرناک سیاه دانه و عوارض جانبی سیاه دانه در اثر مصرف یا سو مصرف آن زیاد گزارش نمی شود. اما مقادیر بالای آن می‌تواند در روند کار کلیه و کبد اختلال ایجاد کند.