دندان‌های سفید و صدفی می‌تواند به زیبایی و جذابیت شما بیفزاید. اما مشکلی که هست این است که گاهی دندان‌ها به خاطر عدم مراقبت یا استعمال دخانیات و تغذیه نامناسب به مرور زرد و کدر می‌شوند.

در این مقاله از سلامت‎‌زیستی قصد داریم روش‌های خانگی و سنتی برای سفید کردن دندان را به شما یاد بدهیم. با ما همراه باشید.

خمیر جوش شیرین و پراکسید هیدروژنه

مقداری جوش شیرین و پراکسیدهیدروژنه را با هم ترکیب کنید تا یک خمیر لطیف به دست بیاید. سپس این خمیر با با یک مسواک روی دندان‌‌‌‌‌‌ها بزنید و این کار را برای ۲ دقیقه ادامه دهید. سپس دهان‌تان را بشویید. از این خمیر به طور مرتب برای مسواک زدن استفاده کنید.

قرقره کردن پراکسید هیدروژنه

یکی از شناخته شده‌ترین موارد به عنوان روش سفید کردن دندان‌ها قرقره کردن اب اکسیژنه است. کافی است ابتدا دهان‌تان را با خمیردندان معمولی مسواک بزنید و سپس ۲ فنجان آب را با ۲ قاشق غذاخوری آب اکسیژنه ترکیب کرده و برای ۱ دقیقه قرقره کنید. سپس دوباره دندان‌ها را مسواک بزنید . برای سفید کردن دندان ها این کار را هر روز تکرار کنید تا  به نتیجه دلخواهتان برسید.

بهترین روش های خانگی سفید کردن دندان

استفاده از خمیر نمک دریا و جوش شیرین

یک قاشق جوش‌شیرین و نصف قاشق چایخوری نمک دریا را با کمی آب در یک ظرف کوچک مخلوط کرده و یک خمیر درست کنید. با یک مسواک نرم و به کمک این خمیر دندان‌ها را مسواک بزنید. مسواک زدن را ۲ دقیقه ادامه دهید و سپس دهان‌تان را بشویید. این کار را هم منظم تکرار کنید تا به نتیجه دلخواه‌تان برسید.

بهترین روش های خانگی سفید کردن دندان

خمیر پودر زردچوبه

۱ قاشق چایخوری پودر زردچوبه ارگانیک را به همراه کمی آب در یک ظرف کوچک ریخته و ترکیب کنید تا یک خمیر لطیف به دست بیاید. با یک مسواک نرم و با این خمیر دندان‌ها را مسواک بزنید. این کار را ۲ دقیقه تکرار کنید و سپس دهان‌تان را با آب بشویید. این روش را هم به طور منظم تکرار کنید تا به نتیجه دلخواه‌تان برسید.

بهترین روش های خانگی سفید کردن دندان

مسواک زدن با زغال فعال

یکی دیگر از موارد مرسوم به عنوان روش سفید کردن دندان ها استفاده از زغال فعال است. کافی است روی یک مسواک نرم کمی پودر زغال ریخته و با آن دندان‌ها را مسواک بزنید. دقت کنید که زغال فعال خیلی زود رنگ می‌دهد. پس مراقبت باشید که به جایی نریزد. برای سفید کردن دندان ها این روش را به طور منظم تکرار کنید تا به نتیجه برسید.

بهترین روش های خانگی سفید کردن دندان

روش سفید کردن دندان ها با آبلیمو و جوش‌شیرین

۱ قاشق چایخوری آبلیمو و کمی جوش‌شیرین را مخلوط کرده و یک خمیر لطیف درست کنید. سپس دهان‌تان را با این خمیر مسواک بزنید. ۲ دقیقه مسواک زدن را ادامه دهید و سپس دهان‌تان را با آب بشویید. بعد از آن دوباره با خمیردندان معمولی دهان‌تان را مسواک بزنید تا رد آبلیمو از دندان‌ها پاک شود.

بهترین روش های خانگی سفید کردن دندان

روش سفید کردن دندان ها با قرقره کردن روغن نارگیل

۱ قاشق غذاخوری روغن نارگیل ارگانیک را در دهان ریخته و قرقره کنید. این روغن را در دهان نگه داشته و برای ۵ تا ۲۰ دقیقه در دهان بچرخانید. در نهایت کمی جوش‌شیرین روی مسواک ریخته و با آن دهان‌تان را مسواک بزنید.

بهترین روش های خانگی سفید کردن دندان

ضدعفونی کردن دهان با سرکه سیب

۱ قاشق غذاخوری سرکه سیب را مانند دهان‌شویه در دهان بچرخانید. سپس مسواک را در سرکه بخیسانید و با آن دندان‌ها را مسواک بزنید. سپس دهان‌تان را بشویید. در نهایت دندان‌ها را اب جوش‌شیرین و خمیردندان مسواک بزنید. تا رد سرکه سیب روی دندان‌ها باقی نماند.

بهترین روش های خانگی سفید کردن دندان

جوش شیرین، خمیردندان و آب اکسیژنه

۲ قاشق چایخوری جوش‌شیرین را با ۲ قاشق چایخوری خمیردندان و ۱ قاشق چایخوری پراکسید هیدروزنه ترکیب کرده و روی دندان‌ها بمالید. ۵ تا ۱۰ دقیقه به آن زمان بدهید.

در نهایت دندان‌ها را با همین مخلوط مسواک کنید و بعد با آب بشویید. در مرحله آخر هم یک بار دیگر دندان‌ها را اب خمیردندان معمولی یا جوش‌شیرین مسواک بزنید تا اثری از آب اکسیژنه روی آن باقی نماند.

استفاده از اسانس‌های روغن برای سفید کردن دندان ها

مقدار مساوی روغن نارگیل ارگانیک و جوش‌شیرین و چند قطره روغن نعناع، اسانس نعنا یا روغن چوب دارچین را ترکیب کرده و یک خمیر درست کنید. با این خمیر دندان‌ها را مسواک بزنید. سپس دهان‌تان را بشویید.

بهترین روش های خانگی سفید کردن دندان

روش سفید کردن دندان ها  با زردچوبه

۱ قاشق غذاخوری زردچوبه و ۱ قاشق غذاخوری روغن نارگیل را با چند قطره روغن نعنا، اسانس نعنا یا روغن چوب دارچین ترکیب کرده و خمیر به دست آمده را روی دندان‌ها بمالید و با مسواک آن را پخش کنید. سپس دهان‌هان را بشویید. این روش سفید کردن دندان ها می‌تواند خیلی زود شما را به نتیجه برساند.

پوست پرتغال و نمک

قسمت سفید پوست پرتغال را با کمی نمک دریا پوشانده و به آرامی روی دندان‌ها بمالید. ۲ دقیقه صبر کنید و بعد دهان‌تان را بشویید. در نهایت برای اینکه اثری از پوست پرتغال باقی نماند، دندان‌ها را با خمیردندان یا جوش‌شیرین مسواک بزنید.

توت‌فرنگی و جوش‌شیرین

ابتدا یک توت‌فرنگی بزرگ را له کرده و با نصف قاشق چایخوری مخلوط کنید سپس آن را روی دندان‌ها قرار دهید. سپس با خمیردندان معمولی یا جوش‌شیرین دندان‌ها را مسواک کنید.

بهترین روش های خانگی سفید کردن دندان

پوست موز

برای سفید کردن دندان ها با پوست مو ابتدا یک تکه از پوست موز را بریده و روی دندان‌ها بمالید بعد با خمیردندان یا جوش‌شیرین دهان‌تان را مسواک بزنید.