تا به حال برای خودتان یک لیست از کارهایی که تا قبل از مرگ دوست دارید انجام بدهید درست کرده‌اید؟ یا به کارهایی که در یک برحه زمانی خاص مثلا تا قبل از ۳۰ سالگی دوست دارید انجام بدهید، فکر کرده اید؟ ۳۰ سالگی می‌تواند سن حساسی باشد. درصورتی که در این سن از خودتان و زندگی‌تان راضی نباشید، احتمال ابتلاا به افسردگی یا احساس پوچی در شما زیاد است.

در این مقاله از سلامت زیستی ما لیستی از کارهایی که همه دوست دارند تا قبل از ۳۰ سالگی انجام بدهند، آماده‌ کرده‌ایم. با ما همراه باشید.

در دانشگاه ادامه تحصیل بدهید

رفتن به دانشگاه می‌تواند وقت و هزینه زیادی از شما بگیرد. اما این کار به وجهه اجتماعی یا موقعیت‌هایی که به دست می‌آورید، می‌ارزد. در دانشگاه شما با آدم‌های جدید آشنا شده و دوستان زیادی پیدا می‌کنید. همچنین می‌توانید در روابط اجتماعی و معاشرت با دیگران به جایگاه بهتری برسید. این کار حتی به آینده شغلی بهتر شما هم کمک زیادی می‌کند. البته در هر سنی می‌توانید درس بخوانید. اما بهتر است تا قبل از ۳۰ سالگی این کار را بکنید. تا در پیدا کردن جایگاه اجتماعی و شغلتان به شما کمک کند.

سریال دکتر هو را ببینید!

دکتر هو یکی از بهترین سریال‌های علمی  تخیلی دنیاست و پخش آن از شبکه BBC تا ۲۶ سال طول کشید. این سریال می‌تواند دید شما ره به دنیال پیرامون‌تان تغییر دهد. و باعث ایجاد تفکر مثبت در شما شود. از طرفی این سریال خیلی طولانی است. و در مدت زیادی با شما همراه خواهد بود. و می‌تواند روی طرز تفکر یا شکل‌گیری شخصیت شما تاثیر بگذارد.

کارهایی که تا قبل از ۳۰ سالگی باید انجام داد

ورزش کنید

افرادی که در نوجوانی یا جوانی روی تناسب اندام شان کار کرده‌اند، در میانسالی هم اندام بهتر و زیباتری دارند. پس بهتر است تا دیر نشده و هنوز حس و حال تحرک و ورزش کردن را دارید، روزی ۴۵ دقیقه را به این کار اختصاص دهید. زمانی که ورزش به یک بخش جدایی ناپذیر از زندگی روزمره‌تان تبدیل شود، خودتان متوجه تاثیرات و فواید آن در زندگی تان می‌شوید. و حتی به ادامه آن علاقه‌مند خواهید شد.

کارهایی که تا قبل از ۳۰ سالگی باید انجام داد

از بازی‌های کامپیوتری لذت ببرید

بازی‌های کامپیوتری شما را به دنیای دیگری می‌برند و اجازه می‌دهند هیجان، ترس، خوشحالی و پیروزی را تجربه کنید. خیلی خوب است که در هفته زمانی را هم به بازی‌های رایانه‌ای اختصاص بدهید. و از ان به عنوان یکی از تفریحات‌تان استفاده کنید. این قبیل بازی‌ها شما را از مشغله‌های ذهنی‌تان دور می‌کند. و حتی شما را به دنیای دیگری می‌برند. پس بهتر است از این تفریح شگفت‌انگیز و مهیج غافل نشوید. البته باید مراقب باشید که تعادل را نگه دارید، و زمان زیادی را به انجام این بازی‌ها اختصاص ندهید.

تاریخ بخوانید

این که افراد یک جامعه و حتی افراد تحصیل کرده چیزی از پیشینه طایفه یا شهر و کشورشان ندانند، شرم‌آور است. بهتر است از نوجوانی بخشی از وقتتان را به مطالعه کتاب‌های تاریخی اختصاص بدهید. این کار باعث می‌شود که با بالا رفتن سن‌تان اطلاعات عمومی و البته جهان‌بینی بهتری داشته باشید. شما زمانی که تاریخ مملک‌تان یا دیگر ممالک را بدانید، اشراف بیشتری روی وقایع زمان حال و دلیل و انگیزه آن داشته و حتی در خصوص بسیاری از اتفاقات حال حاضر جامعه هم یک دیدگاه درست دارید.

گوشی هوشمند بخرید

اگر می‌خواهید از همه دنیا باخبر شوید، خیلی زود یک گوشی هوشمند بخرید. با این وسیله می‌توانید در شبکه‌های اجتماعی عضو شده و با کسانی که در اطراف شما هستند، ارتباط برقرار کنید. درصورتی که از گوشی‌های هوشمند استفاده کنید، می‌توانید خلاقیت‌تان را هم افزایش دهید. چرا که این وسیله کوچک دریچه‌ای به یک دنیای شگفت‌انگیز است که در آن شما توانایی انجام هرکاری و یا دیدن هر منظره‌‌ای را دارید.

یاد بگیرید چطور کامپیوترتان را تعمیر کنید

این روزها کامپیوترها و ابزار هوشمند، به یک بخش جدایی ناپذیر از زندگی ما تبدیل شده‌اند. دوست دارید وقتی یک بخش از زندگی تان با مشکل مواجه شود، خودتان بتوانید مشکلش را حل کنید؟ این کار حتما حس اعتماد به نفس بیشتری به شما می‌دهد. و باعث می‌شود بتوانید خیلی از مشکلات احتمالی را حل کنید. بهتر است قبل از ۳۰ سالگی و قبل از اینکه انقدر درگیر کار و زندگی شوید، که وقت سر خاراندن هم نداشته باشید، این کار را یاد بگیرید.

فنون رزمی را یاد بگیرید

سعی کنید برای خودتان یک نوع مهارت رزمی یاد بگیرید. خیلی از ما از اینکه مبادا در خیابان یا محل کار یا حتی خانه‌مان درگیر حمله یا درگیری با یک فرد خطرناک مثل دزد یا حتی فرد بیمار شویم، واهمه داریم. این ترس زمانی بیشتر می‌شود که خبرهایی در خصوص این اتفاقات می‌خوانید. یاد گرفتن فنون رزمی یا یک راهکار دفاعی برای خودتان به شما کمک می‌کند تا بر این گونه ترس ها غلبه کنید و بتوانید حس اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید.

کارهایی که تا قبل از ۳۰ سالگی باید انجام داد

دوست صمیمی پیدا کنید

همه ما در طول زندگی حداقل یک تا سه دوست صمیمی لازم داریم. چه بهتر که این تعداد بیشتر هم باشد. دوستی‌هایی که در جوانی یا نوجوانی شکل بگیرند، پایدارتر هستند.

کارهایی که تا قبل از ۳۰ سالگی باید انجام داد

قصه بنویسید

شاید تعجب کنید. اما نوشتنم یک داستان از خودتان هم کاری است که تا قبل از ۳۰ سالگی باید انجام بدهید. بهتر است تا زمانی که ذهن خلاقی دارید، حداقل برای ۱ بار نویسندگی را تجربه کنید. این کار نه تنها مهارت نگارشی شما را بهبود می‌دهد. بلکه باعث می‌شود ذهن بازتر و پویاتری هم داشته باشید. بهتر است حداقل برای یک بار قلم به دست بگیرید، و دنیای رویایی تان را برای شخصیت‌های داستان‌تان خلق کنید. و شاهد زندگی تراژدیک آن‌ها باشید.

اخبار روز را دنبال کنید

سنین جوانی و نوجوانی سنینی هستند که شما باید بتوانید جهان‌بینی و نگرش‌تان را مشخص کنید. شاید خواندن اخبار شما را کسل و خسته کند. اما اگر می‌خواهید از همه وقایع روز باخبر باشید و به اتفاقاتی که می‌افتد اشراف کامل داشته باشید، بهتر است از این کار غافل نشوید. اینکه شما به دنبال کردن اخبار و اتفاقاتی که در پیرامون‌تان می‌افتد، اهمیت بدهید، باعث می‌شود که انسان بهتری هم به نظر برسید.

از فیلم راکی درس بگیرید

احتمالا تاکنون اسم راکی را شنیده‌اید. ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که حتما یک بار این فیلم را ببینید. راکی قصه یک بوکسور ایتالیایی است که می‌خواهد خودش را به دنیا ثابت کند. تماشای این فیلم می‌تواند انگیزه‌بخش باشد. و به شما این تفکر را بدهد که هیچ چیز در دنیا غیر ممکن نیست.

موضع سیاسی خودتان را مشخص کنید

سیاست موضوعی است که می‌تواند افراد را حساب و متعصب کند. اما دلیلی ندارد که از آن فرار کنید. درواقع هر کس باید موضع مشخصی در سیاست داشته باشد. و به قولی تکلیف خودش را با اظهار نظرها و حزب‌های سیاسی که ایجاد می‌شوند، بداند. بهتر است تا جوان هستید و مشغله کمتری دارید، مواضع مختلف سیاسی را بشناسید و از آن‌ها سردربیاورید. و موضع خودتان را انتخاب کنید. این کار همچنین روحیه شما را برای پذیرش عقاید مخالف و حتی نقد قوی‌تر می‌کند.

به یک کشور خارجی بروید

قبل از ۳۰ سالگی به یک کشور خارجی سفر کنید. چرا که به قول معرف، بسیار سفر باید، تا پخته شود خامی!. افرادی که زیاد سفر می‌کنند، بینش و دیدگاه متفاوتی نسبت به دیگران دارند. آن‌ها با انسان‌های مختلف آشنا شده و مکان‌های مختلف با پیشینه‌های مختلف را می‌بینند. این کار باعث می‌شود که این افراد ذهن بازتری داشته و بهتر خودشان را با شرایط وقف دهند.

کارهایی که تا قبل از ۳۰ سالگی باید انجام داد

به کنسرت موسیقی بروید

هر وقت توانستید، به یک کنسرت موسیقی بروید. این کار وقتی هنوز جوان و پرشور هستید، تجربه خوب و به یادماندنی برای شما خواهد بود. شما در این ایام بهتر می‌توانید با دیگران همراهی کنید. و بهتر از وقایع لذت ببرید.

کارهایی که تا قبل از ۳۰ سالگی باید انجام داد

یک زبان خارجی یاد بگیرید

منظور ما از یادگیری زبان خارجی این نیست که کاملا به یک زبان مسلط شوید. به طوری که بتوانید با آن صحبت کنید. بلکه اگر تنها بتوانید با یک زبان خارجی آشنا شوید، و اشراف نسبی هم به آن داشته باشید، کافی است. هرچند هر وقت که بخواهید می‌توانید زبان یاد بگیرید. اما انجام این کار در سنین نوجوانی و جوانی راحت‌تر است.

شب‌زنده‌داری کنید

هرچند بعد از ۳۰ سالگی هم می‌توانید شب‌زنده‌داری کنید. اما شاید وقتی پا به سن گذاشتید، دیگر تمایل بیشتری به خواب و استراحت داشته باشید. شب‌زنده‌داری در دوران دانشجویی راحت‌تر است. شب زمان خاصی است و پر از رمز و راز است. هرچند بیدار ماندن هر شب و به هم ریختن نظم خواب‌تان اصلا خوب نیست. اما بهتر است در ماه یکی دو شب را تا صبح بیدار بمانید و وقت‌تان را به فکر کردن بگذرانید. و طلوع صبح را ببینید. این کار از تجربیاتی است که هیچ وقت فراموش تان نمی‌شود.

از ستاره‌های مغرور انتقاد کنید

افراد زیادی هستند که وقتی معروف و مشهور می‌شوند، دیگر حرف هیچ‌کس را قبول نمی‌کنند. و حاضر نیستند هیچ انتقادی را بپذیرند. اما این دلیل نمی‌شود که به جای گفتن واقعیت تنها آن‌ها را دنبال کنید و حتی به خاطر شهرت و زندگی لوکسی که احتمالا دارند، آن‌ها را تشویق کنید. اگر هنوز جوان هستید، حداقل برای یک بار هم که شده به یک ستاره مشهور پیغام داده و نظر واقعی‌تان را در مورد کارهایی که می‌کند و رفتارش به او بگویید. جسارت چاپلوسی نکردن و خلاف جهت آب شنا کردن ویژگی خوبی است که نباید در روند زندگی روتین آن را فراموش کنید.

پیاده‌روی کنید

پیاده‌روی یک ورزش فوق‌العاده است. و اگر درست انجام شود، کمک زیادی به سلامتی شما می‌کند. و باعث می‌شود بتوانید کالری زیادی بسوزانید. لاغر شوید. بهتر است تا قبل از ۳۰ سالگی خودتان را به پیاده‌روی عادت بدهید.

حتما سریال ۲۴ را ببینید

این سریال یکی از مهیج‌ترین و جذاب‌ترین سریال‌های تلویزیونی است که می‌تواند حس خوبی به شما بدهد. تجربه تماشای این سریال را از دست ندهید.

قهوه بخورید

نوشیدن قهوه به معنای داشتن انرژی بیشتر و روحیه بهتر است. توصیه می‌کنیم از جوانی خودتان را به مصرف قهوه عادت بدهید. و در عین حال سعی کنید مصرف درست و اصولی قهوه را یاد بگیرید. این کار باعث می‌شود همیشه سرحال‌تر باشید. برای مثال اگر در طول روز یک فنجان نوشیدنی آرام‌بخش می‌خورید، می‌توانید آن را با یک فنجان قهوه جایگزین کنید.

گم و گور شوید

گم و گور شدن هم می‌تواند حس خوبی داشته باشد. باورتان می‌شود؟! ما همیشه به دنبال اهداف و مسیرهای خاص و مقاصدی که منتظر ما هستند، می‌رویم. گاهی هم خوب است بی‌هدف و بدون اینکه بدانیم کجا قرار است برویم، به دل جاده بزنیم. اگر هنوز جوان هستید و وقت این کارها را دارید، بهتر است آن را تجربه کنید.

نجوم یاد بگیرید

علم نجوم، علم مرموز و جذابی است. از طرفی رصد کردن آسمان و اینکه بدانید در آسمان چه می‌گذرد، می‌تواند تجربه خاص و فوق العاده‌ای برای شما باشد. توصیه می‌کنیم در کلاس‌های نجوم شرکت کنید. یا اینکه به صورت آماتوری خودتان کتاب‌های نجوم را مطالعه کنید.

کارهایی که تا قبل از ۳۰ سالگی باید انجام داد

رویاپردازی کنید

شاید شما هم دیده باشید که معمولا بزرگترها معتقدند که آرزوهای دور از نظر تنها وقت شما را تلف می‌کند و نباید به آن‌ها فکر کرد. تا حدودی حق دارند. فکر کردن به آرزوها و زندگی کردن در آن‌ها می‌تواند شما را از واقعیت زندگی‌تان غافل کند. اما گاهی فکر کردن به یکی دوتا از آرزوهای دور و درازتان می‌تواند به شما انگیزه و هدف بدهد. و حتی شما را برای رسیدن به آن‌چه که دوست دارید، راغب‌تر کند. اصلا دنیا بدون رویا و آرزو رنگ و مفهومی ندارد.

برنامه‌ریزی داشته باشید

برنامه‌ریزی داشتن یکی از مهارت‌هایی است که باید بتوانید آن را یاد بگیرید. هر کس روش خاص خود را برای برنامه‌ریزی دارد. و تنها در عمل می‌فهمد که تا چه اندازه می‌تواند به خوبی برنامه‌ریزی کند و اهدافش را عملی کند. می‌توانید در ذهن‌تان برنامه‌ریزی کنید. شاید برنامه روزانه منسجم و مکتوب لازم داشته باشید. شاید برنامه‌های هفتگی یا ماهانه برای شما کافی باشند. می‌توانید از انواع وایت‌برد یا برگه‌های خودچسب برای نوشتن اهدافتان استفاده کنید خلاصه سعی کنید در کارهای مختلف با برنامه‌ریزی پیش بروید تا ضعف‌ها و مشکلات خود را در این زمینه متوجه شوید. و آن‌ها را برطرف کنید. تا در مراحل بعدی زندگی هم بتوانید به خوبی با این مهارت پیش بروید.

نوشیدنی‌های گازدار نخورید

سعی کنید نوشیدنی‌های گازدار مصرف نکنید. این کار شاید در روزهای اول برایتان سخت باشد. اما به مررو زمان عادی می‌شود و خودتان دیگر تمایلی به خوردن نوشابه و نوشیدنی‌های گازدار نخواهید داشت. همچنین بهتر است مواد غذایی پرشکر و مضر را هم از رژیم غذایی‌تان حذف کنید. این کار باعث می‌شود که در میانسالی هم بدن سالم‌تری داشته باشید.

به کلاس تئاتر بروید

اگر وقت دارید، سری هم به کلاس‌های تئاتر بزنید. در کلاس‌های تئاتر به غیر از مهارت‌های بازیگری مهارت‌های دیگری هم آموزش داده می‌شود که برای بهبود شخصیت شما مفید است. برای مثال در این کلاس‌ها به شما یاد می‌دهند که چطور با دیگران معاشرت کنید. و یا چطور به ترستان از صحبت کردن در جمع غلبه کنید. یاد گرفتن این نوع درس‌ها کمک بزرگی به بهبود زندگی و روابطت با دیگران می‌کند.

مدیریت کنید

خیلی از افراد خجالت می‌کشند یا می‌ترسند که کاری را مدیریت کنند. اما این مهارتی است که شما در تمام مراحل زندگی‌تان به آن نیاز خواهید داشت. پس اگر در مدرسه یا دانشگاه فرصتی پیش آمد تا این مهارت‌ها را در خودتان تقویت کنید، از آن استقبال کنید. و یاد بگیرید که مستقل و قوی باشید.

مستقل زندگی کنید

وابسته بودن به دیگران نه تنها باعث می‌شود زندگی خوبی نداشته باشید یا بر اساس تمایلات و علایق خودتان زندگی نکنید. بلکه باعث می‌شود شخصیت ضعیفی هم داشته باشید. مستقل زندگی کردن می‌تواند تجربه خیلی خوبی در طول زندگی برایتان باشد.

خودتان آشپزی کنید

به جای خوردن غذاهای حاضری یا فراوری شده و سریع، سعی کنید با لذت آشپزی آشتی کنید. با تمرین مداوم و با اختصاص دادن وقتی از روز برای غذا پختن می‌توانید آشپزی خوب و قابل شوید و تا غذاهای خوشمزه و البته سالم بخورید.

کارهایی که تا قبل از ۳۰ سالگی باید انجام داد