بخور مزایای و فواید زیادی دارد. برای مثال برای درمان انواع آلرژی و بهبود تنفس مفید است. همچنین مزایای زیادی برای پوست دارد.

در این مقاله از سلامت‌زیستی با ما باشید تا انواع بخور و مزایای آن برای سلامتی را باهم بررسی کنیم.

ابتدا اجازه دهید چند نکته را به شما بگوییم. در استفاده از ترکیبات مختلف برای بخور یک قانون کلی وجود دارد. و آن هم این است که به سراغ ترکیباتی بروید که بوی خوشایند و خوبی برای تان دارند. این ترکیبات می‌توانند اثرات خوبی هم‌روی شما گذاشته و باعث شوند احساس خوبی داشته باشید. درواقع میزان تاثیرات بخور به انتخاب ترکیباتی بستگی دارد که داخل آن ریخته اید.

انواع بخور گیاهی و مزایای آن برای سلامتی و زیبایی پوست

گیاهانی مانند زرشک، توت‌سیاه و بلوط به تنظیم چربی پوست و سفت کردن پوست کمک می‌کند. گل‌هایی مانند رز هم برای تسکین داد پوست و محافظت از آن مفید هستند. همچنین برای هیدراته کردن و آب‌رسانی پوست هم مزایای زیادی دارند. بنابراین هنگامی که می‌خواهید نوع بخورتان را انتخاب کنید، بهتر است به سراغ بخورهایی بروید که بریا‌تان مفید هستند و به نوع پوست شما می خورند و یا مشکل موردنظر شمارا حل می‌کنند.

می‌توانید برنامه مرتبی برای استفاده از بخور داشته باشید و به صورت هفتگی بخور انجام دهید.برای مثال بخور برای پاک‌سازی پوست و تمیز کردن منافذ کاربرد دارد. در ادامه این مقاله انواع بخور و چند مدل از کاربردی‌ترین و رایج‌ترین بخورها را به شما یاد می‌دهیم.

بخور بابونه و رز

ترکیب گل رز و بابونه یک ترکیب عالی تسکین‌دهنده و آرامش‌بخش است. این بخور چین‌وچروک‌های سطحی پوست را از بین برده و از پف چشم هم جلوگیری می‌کند.

بخور گل ختمی و ریحان

از گل ختمی برای بخور یا در انواع دمنوش‌ها و اسکراب‌ها استفاده می‌کنند. این گیاه قابلیت پاک کنندگی داشته و قادر است از انواع آسیب‌های پوستی ناشی از اشعه‌های مضر خورشید جلوگیری کند. ریحان هم قابلیت ضدالتهابی و آب‌رسان دارد. بخور این دو گیاه برای کسانی که پوست چرب دارند، مناسب است.

انواع بخور گیاهی و مزایای آن برای سلامتی و زیبایی پوست

بخور گل همیشه‌بهار و ریشه قاصدک

ریشه قاصدک قادر است به باز شدن منافذ پوست و پاک‌سازی آن‌ها کمک کند. همچنین انواع آلودگی‌های سطحی را تمیز می‌کند. گل همیشه‌بهار در کنار ریشه قاصدک به آب‌رسانی پوست و رفع خستگی آن کمک می‌کند.

بخور برگ‌بو و اسطوخودوس

اسطوخودوس محبوبیت زیادی در زمینه لوازم آرایشی و مراقبتی پوست دارد. این گیاه تسکین‌دهنده و ضدالتهاب پوست است. همچنین پوست را ضدعفونی کرده و قابلیت ضدقارچ دارد. برگ‌بو هم قابلیت آنتی‌اکسیدانی داشته و در برابر رادیکال‌های آزاد تاثیرگذاری خوبی دارد. ترکیب این دو ماده با آب برای رفع خشکی پوست و درمان حساسیت پوست مفید است.

انواع بخور گیاهی و مزایای آن برای سلامتی و زیبایی پوست

بخور قاشقک و زردچوبه

زردچوبه تاثیر زیادی در درمان جوش و آکنه دارد. این گیاه به عنوان پاک‌کننده پوست و ضدالتهاب شناخته می‌شود. برگ‌های قاشقک هم استحکام پوست و انعطاف‌پذیری آن را بیشتر می‌کند. ترکیب این مواد با آب و استفاده از بخور آن برای رفع آکنه در بزرگسالی مفید است.

بخور میخک و رزماری

مخلوط روغن میخک و رزماری عطرآگین و روح‌نواز است. این گیاه قابلیت ضدمیکروبی و ضدعفونی‌کنندگی دارد. همچنین قابلیت جوان کنندگی پوست را دارد. ترکیب روغن میخک و رزماری با آب و استفاده از بخور آن پوست را پاک‌سازی کرده و به جوانسازی آن کمک می‌کند.

انواع بخور گیاهی و مزایای آن برای سلامتی و زیبایی پوست

بخور روغن علف لیمو و روغن شمعدانی

ترکیب بعضی از روغن‌های گیاهی با آب می‌تواند تاثیر فوق‌العاده‌ای روی پوست بگذارد. به نسبت مساوی روغن علف لیمو و روغن شمعدانی را به آب اضافه کنید. تا بتوانید از مزایای پوستی و خواص آن بهره‌مند شوید. بخور این ترکیب قابلیت آروماتراپی هم دارد و به آرامش روح کمک می‌کند.