در دوران قاعدگی احساس درد و گرفتگی شدیدی در اطراف شکم و کمر و ران حس می‌کنید. در طول دوران پریود عضلات رحم برای دفع خون و تخلیه آن از رحم منقبض می‌شوند. این انقباضات هم در برخی از موارد به شکل درد و گرفتگی حس می‌شوند. همچنین عده‌ای در این دوران دچار تهوع و استفراغ و سردرد می‌شوند.

در این مقاله از سلامت‌زیستی با ما باشید تا راه‌های تسکین درد قاعدگی و طریقه درمان درد قاعدگی با داروهای گیاهی را باهم بررسی کنیم.

عده‌ای دردهای شدیدی در این دوران احساس می‌کنند در حالی که عده دیگر چنین نیستند. هنوز مشخص نیست که علت این تفاوت چیست. اما برخی از دلایل عمده‌ای که باعث ایجاد درد در این دوران می‌شوند را باهم بررسی می کنیم.

  • داشتن خونریزی شدید
  • اولین زایمان
  • اولین قاعدگی یا سن کمتر از ۲۰ سال و یا اوایل دوران بلوغ
  • تولید بیش از اندازه و یا حساسیت بدن به پروستاگلاندین، هورمونی که در رحم آزاد می‌شود.
  • اندومتریوز یا رشد غیرعادی بافت لایه داخلی رحم
  • استفاده از ابزار پیشگیری از بارداری
  • برای تسکین درد قاعدگی و درمان دردبا داروهای گیاهی شیوه‌های متعددی پیشنهاد می‌شود. که همه تست شده و مطمئن هستند. در ادامه این روش ها را باهم بررسی می کنیم.

قرص مسکن

داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی مانند ژلوفن و مفنامیک‌اسید در دوران قاعدگی می‌توانند به تسکین درد قاعدگی کمک کنند. این داروها تولید پروستاگلاندین را کاهش می‌دهند. و درد را تا حد زیادی آرام می‌کنند. ژلوفن تنها در مواردی که درد شدید دارید باید مصرف شود. مفنامیک‌اسید را می‌توان در دو رور اول قاعدگی و به‌طور منظم استفاده کنید. تا بتواند به تسکین درد قاعدگی کمک کند. درصورتی‌که دردتان با این مشکن‌ها آرام نشد، با مراجعه به پزشک می‌توانید مشکن‌های قوی‌تری بگیرید.

گرم کردن

گرم کردن شکم و کمر هم می‌تواند به کاهش درد کمک کند. در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۲ روز زنان ۱۸ تا ۳۰ سال انجام شد، مشخص شد که گرم کردن شکم و کمر در دوران قاعدگی می‌تواند کمک زیادی به تسکین دردهای ایام پریودی بکند. این مطالعات نشان داده‌اند که تاثیر تسکین درد قاعدگی به کمک برچسب گرم کننده تا دمای ۴۰ درجه سانتی گراد می‌تواند تاثیری معادل قرص ایبوپروفن داشته باشد. اگر کمپرس آب گرم نداشتید و امکان گرم کردن بریا تان نحیا نبود، حتی یک دوش آب گرم هم می‌تواند به شما کمک کند. حتی پیچیدن یک شال کمر به دور کمر و شکم‌تان هم همین تاثیر را دارد و از درد تا حد زایدی می کاهد. بهترین راه این است که بالشتک گرم خریداری کنید و یا اینکه خودتان در خانه یک بالشتک گرم تهیه کنید. برای این کار می‌توانید با پارچه یک مربع مانند ملافه بالش درست کنید و داخل آن را با برنج یا هسته آلبالو و گیلاس شسته شده پر کنید. این بالشتک را هر بار داخل مایکروویو یا روی بخاری و سماور بگذارید تا گرم شود. سپس روی شکم‌تان قرار دهید.

ماساژ با روغن های گیاهی

برای تسکین درد قاعدگی می‌توانید از انواع روغن‌های گیاهی هم استفاده کنید. ۲۰ دقیقه ماساژ با روغن‌های گیاهی برای درمان و تسکین درد قاعدگی مفید و موثر است. یک مطالعه تاثیر ماساژ را در کسانی که به درد قاعدگی اندومتریوز مبتلا هستند، بررسی کرد. محققان متوجه شدند که بلافاصله بعد از ماساژ درد تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند. ماساژ برای تسکین درد قاعدگی شامل فشار دادن نقاط خاص در اطراف شکم، پهلو و کمر است.

در بعضی از موارد با اضافه کردن روغن‌های گیاهی به ماساژ و به قولی رایحه‌درمانی می‌توانید تاثیرات ماساژ را چند برابر کنید. در یک مطالعه هم افراد به دو دسته تقسیم شدند. که یک گروه با یک کرم حاوی روغن‌های گیاهی ماساژ داده شدند. و گروه دیگر با یک کرم حاوی عطر مصنوعی ماساژ داده شدند. شدت و طول درد افراد حاضر در هر کدام از گروه ها در طول ماساژ و بعد از ماساژ اندازه ‌گیری شد. کسانی که با روغن‌گیاهی ماساژ داده شده‌بودند، کاهش چشمگیری را در دردقاعدگی  خودشان احساس کردند. در این تحقیق از روغن‌های اسطوخودوس، مریم‌گلی و مرزنگوش استفاده شد. شما هم می‌توانید با تهیه روغن خودتان در خانه ماساژ را انجام دهید.

ارگاسم

هنوز مطالعات بالینی و معتبری در این خصوص انجام نشده است. اما متخصصان روابط جنسی معتقدند که ارضا شدن و سلامت جنسی می‌تواند به تسکین درد قاعدگی کمک کند. ارضای واژنی تمام بدن را تحت تاثیر خودش قرار می‌دهد. ازجمله نخاع و مغز که درنهایت سبب رهاسازی نوروترانسمیترهایی مانند اندورفین‌ها و اکسی‌توسین‌ها می‌شوند. اندوروفین احساس درد را کاهش می‌دهد.

محققان معتقدند که ارضای واژنی می‌تواند تمام بدن را تحت تاثیر قرار دهد. دلیل این امر هم می‌تواند این باشد که اعصاب حسی واژن با اعصاب حسی اطراف واژن متفاوت است. درنتیجه ارضای داخلی تاثیرات متفاوتی روی بدن دارد. البته ارضای خارج واژنی هم می‌تواند تا حدودی تحمل درد را بیشتر کند.

 پرهیز غذایی

در طول دوران قاعدگی بهتر است از مواد غذایی که ورم و نفخ شکم را بیشتر می‌کنند، پرهیز کنید و غذاهای چرب، الکل، نوشیدنی های گازدار، کافئین و غذاهای شور ازجمله مواد غذایی هستند که می‌توانند به دردهای قاعدگی دامن بزنند. می‌توانید از انواع جایگزین‌های سالم در این ایام استفاده کنید.

تسکین درد قاعدگی

درمان درد قاعدگی با گیاهان دارویی

برخی از سبزی ها و ادویه‌هیا خاص می‌توانند برای تسکین درد قاعدگی موثر باشند. درمان درد قاعدگی با گیاهان دارویی به خاطر قابلیت ضدالتهابی و ضدانقباضی این گیاهان اتفاق می‌افتد. درواقع مصرف این دست از گیاهان انقباض عضلات و تورم ناشی از درد قاعدگی را کاهش می‌دهد.

تسکین درد قاعدگی

برای درمان درد قاعدگی با گیاهان دارویی باید از برخی از گیاهان خاص استفاده کنید. که در ادامه آن‌ها را به تفصیل معرفی می کنیم.

دمنوش بابونه

می‌توانید در هفته قبل از پریود ۲ فنجان بابونه میل کنید. اگر هر ماه بابونه مصرف کنید، اثرات آن را مشاهده خواهید کرد. مصرف دم‌کرده بابونه سطح گلیسین ادرار را افزایش داده و انقباضات عضلانی را کاهش می‌دهد.

تسکین درد قاعدگی

دانه‌های رازیانه

بعد از شروع پریود و در ۳ روز آغازین، ۱۲۰ میلی‌گرم عصاره رازیانه استفاده کنید. این مقدار برای تسکین درد قاعدگی بسیار مفید و موثر است.

دارچین

برای درمان درد قاعدگی با گیاهان دارویی می‌توانید روی دارچین هم حساب کنید. کافی است در ۳ روز اول ایام پریودی روزانه ۴۲۰ میلی‌گرم دارچین مصرف کنید. این مقدار میزان خونریزی را کاهش داده و درد و تهوع و استفراغ را هم درمان می‌کند.

زنجبیل

زنجبیل هم قابلیت تسکین دهندگی دارد. و می‌تواند انقباضات عضلات رحم را درمان کند. کافی است در ۱ لیوان آب‌جوش کمی زنجبیل تازه رنده کرده و میل کنید. مطالعات نشان می‌دهند که مصرف ۲۵۰ میلی‌گرم زنجبیل طی ۳ روز و در ۴ نوبت در روز به تسکین درد قاعدگی کمک می‌کند.

شوید

برای درمان درد قاعدگی با گیاهان دارویی از شوید هم می‌توانید استفاده کنید. به این صورت که قبل از شروع پریودتان به مدت ۵ روز و هر روز به میزان ۱ گرم شوید مصرف کنید. این مقدار درد قاعدگی را کاهش می‌دهد. و اثراتی مشابه مفنامیک‌اسید دارد.

تسکین درد قاعدگی

عصاره پوست درخت کاج مصنوعی

این عصاره با نام تجاری پیکنوژنول هم شناخته می‌شود. و حاوی برخی از آنتی‌اکسیدان‌هاست. البته این آنتی‌اکسیدان‌ها در برخی دیگر از مواد غذایی مانند بادام‌زمینی و دانه انگور هم یافت می‌شود. مصرف روزانه مکمل پیکنوژنول کمک زیادی به تسکین درد قاعدگی می‌کند. همچنین کسانی که خونریزی زیادی دارند، می‌توانند روزانه ۶۰ میلی‌گرم پیکنوژنئول مصرف کنند.