سلامت و زیبایی نیازمند مراقبت دائمی است. همان‌طور که از پوست و موهای‌تان مراقبت می‌کنید، باید از ناخن‌ها هم مراقبت کنید

در این مقاله از سلامت‌زیستی با ما باشید تا راه‌های مراقبت از ناخن و داشتن ناخن‌های زیبا را باهم مرور کنیم.

به کوتیکول دست نزنید

چه خودتان ناخن‌هایتان را تمیز کنید و چه اینکه ناخن کار برای‌تان این کار را انجام دهد، بهتر است به پوسته‌های اطراف ناخن دست نزنید. هرچند این پوسته‌ها به‌ظاهر اضافه هستند و با کنار زدن آن‌ها ناخن جلوه بهتری پیدا می‌کند، اما لازم است بدانید که کوتیکول‌ها سدی در برابر انواع میکروب‌ها و قارچ‌ها و باکتری‌ها می‌باشد. و به‌نوعی از ناخن محافظت می‌کند. با تخریب کوتیکول ممکن است ناخن‌ها قرمز و ملتهب و نازیبا شوند. همچنین امکان عفونت و آسیب دائمی به ناخن هم بیشتر می‌شود. بریدن کوتیکول خطرناک است و عقب راندن آن هم می‌تواند مشکلاتی را در پی داشته باشد.

راه‌های مراقبت از ناخن و داشتن ناخن‌های زیبا

سفت‌کننده‌ های ناخن را استفاده نکنید

برای داشتن ناخن‌های زیبا لازم است از سفت کننده‌های ناخن زیاد استفاده نکنید. چراکه این مواد آسیب‌زا هستند. هرچند روی این محصولات هیچ پژوهش دقیقی انجام نشده است، درنتیجه ادعای علمی و دقیقی در این خصوص نمی‌توان کرد. بیشتر افراد هیچ سودی از این مواد نمی‌برند. و بهتر است تنها کسانی که ناخن‌های خیلی شکننده یا انعطاف‌پذیری دارند، از سفت کننده‌ها استفاده کنند. همچنین به‌جای این مواد از کارهایی که باعث شکننده شدن ناخن‌ها می‌شود، اجتناب کنید.

ناخن و کوتیکول را مرطوب کنید

اگرچه هنوز مطالعات زیادی روی دلیل و لزوم مرطوب کردن ناخن انجام نشده است، اما این کار می‌تواند ناخن و کوتیکول را زیباتر کرده و از شکنندگی ناخن جلوگیری کند. اگر ناخن‌هایتان زیاد می‌شکند، احتمال اینکه خشک و کم آب باشند، هست. می‌توانید با مالیدن روغن به اطراف ناخن‌ها و چرب کردن آن‌ها، از ترک خوردن و لپ پر شدن و شکنندگی ناخن جلوگیری کنید.

راه‌های مراقبت از ناخن و داشتن ناخن‌های زیبا

برای داشتن ناخن‌های زیبا کوتیکول بخورید

یکی از نکات مراقبت از ناخن و داشتن ناخن‌های زیبا مصرف کوتیکول است. پژوهش‌های مختلف روی اثر مصرف بیوتین نشان داده‌اند که این ماده ضخامت ناخن را افزایش داده و احتمال شکنندگی و شکاف آن‌ها را کمتر می‌کند. پژوهش‌هایی که در آلمان انجام شد، نشان داد که کسانی که روزانه ۲.۵ میلی‌گرم بیوتین مصرف می‌کنند، و این روند را برای چند ماه ادامه می‌دهند، بهبود قابل توجهی در وضعیت ناخن‌هایشان مشاهده کرده‌اند. از دیگر مواد سودمند برای مراقبت از ناخن‌ها باید به سیلیکون و ترکیبات MSM اشاره کرد.

همچنین باور غلطی در خصوص سودمند بودن ژلاتین برای ناخن‌ها وجود دارد. درواقع مصرف خوراکی یا موضعی این ماده هیچ کمکی به مراقبت از ناخن‌ها و داشتن ناخن‌های زیبا نمی‌کند. بلکه حتی ممکن است آن‌ها را سست کند.

مانیکور حرفه ای را کمتر انجام دهید

برای داشتن ناخن‌های زیبا بهتر است زیاد آن‌ها را مانیکور نکنید. اگرچه مانیکور جلوه زیبا و خاصی به ناخن‌ها داده و گاهی حتی لازم است. اما مطالعات نشان می‌دهند که استفاده زیاد از مواد شیمیایی و ترکیبات خشن روی ناخن می‌تواند باعث خشکی ناخن‌ها شود. این کار حتی می‌تواند منجر به عفونت مزمن در ناخن‌ها شود.

 

از استون استفاده نکنید

برای پاک کردن لاک از پاک کننده‌های بدون استون استفاده کنید. این مورد برای کسانی که ناخن شکننده دارند، بسیار مهم و حیاتی است.

راه‌های مراقبت از ناخن و داشتن ناخن‌های زیبا

 

از سوهان‌های خشن استفاده نکنید

سوهان‌های زمخت و قدیمی کمی زیادی خشن هستند. و می‌توانند باعث ایجاد پارگی، شکنندگی و حتی شکستن ناخن شوند. به‌جای این سوهان‌ها از سوهان‌ها و سمباده‌های نرم و ریز استفاده کنید. و ناخن‌ها را تنها در یک جهت و به آرامی سوهان بکشید.

زیاد از شوینده‌ها استفاده نکنید و دست ها را زیاد نشویید

شستن زیاد دست‌ها ممکن است باعث خشکی و شکنندگی ناخن‌ها شود. همچنین شستن با شوینده‌ها خوب نیست و به ناخن‌ها آسیب می‌رساند. حتما هنگام شستن ظرف و غیره از دستکش استفاده کنید. و همچنین از کرم‌های مرطوب‌کننده هم مرتب استفاده کنید. به خصوص اطراف کوتیکول را همیشه مرطوب نگه‌دارید.

راه‌های مراقبت از ناخن و داشتن ناخن‌های زیبا

مراقبت از ناخن در حمام

اگر می‌خواهید ناخن‌های زیبایی داشته باشید، باید حتی در حمام هم از ناخن‌ها مراقبت کنید. برخی از شامپوهای مو یا بدن به خاطر شویندگی قوی که دارند، چربی پوست را بیش از اندازه شسته و حل می‌کنند. این نوع شامپوها می‌توانند به‌نوعی باعث خشکی ناخن هم بشوند. درنتیجه درصورتی‌که بعد از حمام ناخن‌هایتان بیش‌ازحد خشک می‌شوند، بهتر است در شوینده‌ها تجدیدنظر کنید.

به‌جای کاشت، از ناخن‌های مصنوعی استفاده کنید

کاشت ناخن ریسک زیادی دارد و در خیلی از موارد ممکن است باعث بروز عفونت و قارچ در ناخن شود. حتی در مواقعی که دوست دارید ناخن‌های‌تان بلند و خاص باشند، بهتر اس به‌جای کاشت ناخن از انواع ناخن‌های مصنوعی استفاده کنید. البته این کار هم آسیب‌های خاص خودش را دارد. اما به نسبت کاشت ناخن ایمن‌تر است.

راه‌های مراقبت از ناخن و داشتن ناخن‌های زیبا

توجه: بعضی از موادی که در کاشت ناخن استفاده می‌شوند حاوی ماده ای به نام متیل‌متاآکریلیت (MMA) است. این ماده طبق اظهار سازمان غذا و دارو آمریکا خطرناک بوده و حتی استفاده از آن ممنوع است. نشانه‌های وجود این ماده این است که مواد کاشت بوی تندی دارند. به سنتی سوهان می‌خورند. و به آسانی خیس نمی‌خورند.

مراقبت از ناخن‌های پا

تمام مواردی که برای مراقبت از ناخن‌های دست انجام می‌دهید برای مراقبت از ناخن‌های پا هم لازم و ضروری هستند. حتی این مورد مهم‌تر و ضروری تر هم هست. چراکه ناخن‌های پا مدت بیشتری را در کفش و در تماس با انواع آلودگی‌ها می‌باشند و امکان رشد قارچ در آنها بیشتر است. بهتر است ناخن‌های پا را همیشه کوتاه نگه‌دارید. و آن‌ها را کاملا صاف و یکدست کوتاه کنید. چراکه بلند یا زاویه‌دار شدن ناخن‌های پا باعث می‌شود که آن‌ها بیشتر در معرض شکستن و آسیب دیدن باشند. شکستن ناخن‌های پا احتمال عفونت را هم بیشتر می‌کند.

مراقب علائم بیماری ناخن باشید

در پاسخ به این سوال که چگونه ناخن‌های زیبا داشته باشیم، باید گفت که یکی از مهم‌ترین اصول مراقبت از ناخن توجه به علائم بیماری آن‌ههاست. در اکثر مواقع مشکلات ناخن ناشی از آسیب‌های محیطی و استفاده از شوینده‌ها و یا جویدن ناخن‌هاست. همچنین بنابر توصیه انجمن متخصصان پوست آمریکا از روی علائم ناخن می‌توان به بیماری‌های مختلف پی برد:

  • ناخن‌های سفید نشان‌دهده مشکلات کبدی هستند
  • ناخن‌های نیمه‌صورتی مشکلات کلیوی را نشان می‌دهد.
  • ناخن زرد و ضخیم نشانه مشکلات ریوی است.
  • ناخن رنگ‌پریده نشان‌دهنده کم‌خوبی می‌باشد.
  • ناخن با لکه‌های زردرنگ و یا قرمزی کم‌رنگ هم نشانه دیابت است.