بالا رفتن سن و گذشت زمان علاوه بر صورت، باعث پیر شدن برخی از قسمت‌های دیگر بدن ازجمله اندام تناسلی هم می‌شود. از طرفی برخی از عادات اشتباه و کارها می‌تواند روند پیر شدن ناحیه تناسلی را سریع‌تر کند.

در این مقاله از سلامت‌زیستی قصد داریم چند ترفند برای جوان نگه‌داشتن ناحیه تناسلی زنان را به شما یاد بدهیم.

در اوایل دهه سوم زندگی این احتمال وجود دارد که چربی لبه بیرونی و تپه ونوس (بافت چربی بالای لب‌ها) از بین رفته و این مناطق به‌مرور حجم خودشان را از دست بدهند. دقیقا مشابه اتفاقی که برای صورت یا سینه‌ها می‌افتد. در همین زمان داخل واژن هم با برخی تغییرات مواجه می‌شود. با افزایش سن و نزدیک شدن فرد به سن یائسگی، کم‌کم پوشش واژن نازک شده و جریان خون هم به آن کند می‌شود. همچنین ماهیچه‌های لگن ضعیف شده و به عبارتی ناحیه تناسلی شما پیر می‌شود. همه این موارد می‌تواند اعتمادبه‌نفس فرد را نشانه گرفته و باعث شود او از خودش احساس شرم و ناراحتی داشته باشد یا حس پیری کند. اگر قصد دارید این موارد را به تاخیر بیندازید، با بعضی توصیه‌ها و ترفندها می‌توانید این کار را انجام دهید.

برای شستن واژن از شوینده‌های ملایم کمک بگیرید

شستن مداوم واژن ضرورتی ندارد. علاوه بر اینکه می‌تواند باعث برهم خوردن PH این ناحیه و بروز عفونت و موارد مخرب دیگری شود. همچنین شستشوی واژن باید با شوینده‌های مخصوص و ملایم انجام شود. شوینده‌های صابونی و شوینده‌های مخصوص بدن باعث برهم خوردن این ناحیه شده و سبب خشکی آن می‌شوند.

تغییر وزن مداوم باعث پیری واژن می‌شود

برای جوان نگه‌داشتن ناحیه تناسلی بهتر است مراقب وزنتان باشید. درصورتی‌که نوسانات زیادی در وزنتان داشته باشید، این ناحیه کشش و فشار زیادی را تحمل خواهد کرد و خیلی زودتر از زمان موعود دچار پیری می‌شود. این نکته را هم توجه داشته باشید که ناحیه تناسلی متناسب با بدن تغییر وزن و شکل می‌دهد. یعنی درصورتی‌که شما لاغر باشید، این ناحیه هم لاغر بوده و چربی زیادی نخواهد داشت. درنتیجه لاغر شدن بیش‌ازحد چربی‌های ناحیه تناسلی را هم از بین می‌برد. این موضوع باعث می‌شود که چربی‌های این ناحیه از بین رفته و جایگزین نشوند. همین موضوع می‌تواند روند پیری واژن را سرعت بدهد.

دوچرخه سواری طولانی ممنوع

اگر دغدغه جوان نگه‌داشتن ناحیه تناسلی را دارید، بهتر است در دوچرخه‌سواری زیاده‌روی نکنید. کشش و اصطکاکی که زین چرخ در این ناحیه ایجاد می‌کند باعث می‌شود که لب‌های واژن انسجام خود را از دست بدهند و دچار افتادگی شوند.

چند توصیه برای جوان نگه‌داشتن ناحیه تناسلی زنان

از عضلات کف لگن مراقبت کنید

شاید شما هم از تمرین معجزه‌آسای کگل شنیده باشید. این تمرین باعث می‌شود که مجرای ادراری، مثانه، رحم، راست‌روده، مقعد، واژن و کف لگن عضلات قوی‌تری داشته باشند. این کار به داشتن روابط جنسی بهتر هم کمک می‌کند.

ازنظر جنسی فعال باشید

با تحریک نشدن واژن و نبود جریان خون کافی به این ناحیه، بافت و عضلات واژن تغییر می‌کنند. جریان خون به داشتن یک رابطه جنسی لذت بخش کمک می‌کند. با افزایش سن، جریان خون هم کاهش‌یافته و خون کمتری به ناحیه تناسلی راه پیدا می‌کند. با داشتن روابط جنسی منظم به جریان خون مداوم و منظم به ناحیه تناسلی پشتیبانی می‌کنید.

ورزش کنید

برای جوان نگه‌داشتن ناحیه تناسلی کافی است روزی ۱۵ دقیقه روی توپ‌های سوئیسی بنشینید. این تمرین بدون اینکه فشار اضافه‌ای ایجاد کند، ماهیچه‌های لگن را منقبض می‌کند.