سیاه دانه برای بسیاری از بیماری‌ها و مشکلات سلامتی مفید است. حتی مصرف آن می‌تواند به لاغری و کاهش وزن هم کمک کند.

در این مقاله از سلامت‌زیستی قصد داریم خواص سیاه دانه برای لاغری را با هم بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

سیاه دانه

مصرف سیاه دانه به درمان بسیاری از بیماری‌ها مانند بیماری های کلیوی، مثانه، کبد، قلب، طحال، دستگاه گوارش، دفع اختلاط مضر، زیاد شدن شیر در مادران، ادرار آور ی و درمان عفونت‌های ادراری، درمان سردردهای مزن، تقویت سیستم ایمنی بدن، تمیز کردن سینه و ریه از خلط، درمان زخم و ترشحات، گرفتگی عضلات، آسم و تنگی نفس، انگل، سرفه و سرماخوردگی، درمان خونریزی ریه و استفراغ خونی، یرقان، ناباروری، افزایش میل جنسی، جوش چرکی و مشکلات پوستی، کاهش وزن و پیشگیری از سرطان کمک می کند.

خواص سیاه دانه برای لاغری

عوامل زیادی هستند که می توانند باعث چاقی و اضافه وزن شوند. طب مدرن یا سنتی نیز سعی دارند برای درمان چاقی علل و ریشه‌های آن را برطرف کنند. اصولا گیاهان دارویی و درمان‌های سنتی روش بی‌خطرتر و مطمئن‌تری برای درمان چاقی است. همچنین مورد قبول پزشکان و عموم مردم نیز هست.

برای لاغری و کاهش وزن ابتدا داشتن یک رژیم اصولی  البته ورزش کمک زیادی به شما می کند. در درجه دوم گیاهان دارویی و خوراکی‌هایی که چربی‌سوزی و متابولیسم را افزایش می‌دهند، برای لاغری و کاشه وزن مفید هستند. در همین زمینه خواص سیاه دانه برای لاغری از اهمیت و ارج بالایی برخوردار است. این گیاه ترکیبات زیادی مثل مواد معدنی (کلسیم، روی، پتایسم، فسفر، سلنیوم) و انواع ویتامین‌هاست. طبیعت و ترکیبات سیاه دانه باعث افزایش چربی‌سوزی در بدن می‌شود. در نتیجه برای درمان چاقی و اضافه وزن بسیار مفید است.

از جمله دلایل خواص سیاه دانه برای لاغری این است که طبع خشک و گرمی دارد و باعث افزایش درجه حرارت بدن و لاغری شما می‌شود.

خواص سیاه دانه برای لاغری

نحوه مصرف سیاه دانه برای لاغری

سیاه دانه مقادیر خوبی از روغن‌ها و ترکیبات فرار در خود دارد که البته بعد از پودر شدن از بین می‌رود. به همین دلیل توصیه می شود که سیاه دانه را به صورت کامل ستفاده کنید و یا در همان زمان که لازم دارید، آن را پودر کنید. برای کاهش وزن می توانید سیاه دانه را با عسل ترکیب کرده و روزانه یک قاشق سرخالی از این ترکیب را میل کنید. این ترکیب نه تنها به لاغری کمک می کند که برای درمان بسیاری از بیماری‌ها نیز مفید است.

روش دیگر استفاده از خواص سیاه دانه برای لاغری است است که سیاه دانه را به انواع غذاها و خوراکی‌های روزانه خود اضافه کنید. برای این کار می‌توانید سیاه دانه را مانند ادویه به انواع غذاها اضافه کنید و یا چند قطره از روغن آن را به سالاد یا نان اضافه کنید. دقت داشته باشید که هر فرد بالغ روزانه تا ۲ گرم سیاه دانه می‌تواند استفاده کند. اگر از روغن سیاه دانه استفاده می‌کنید، این مقدار را کاهش دهید چرا که روغن سیاه دانه تاثیر قوی‌تری دارد.

می‌توانید با ترکیب سیاه دانه با چند گیاه دیگر یک ترکیب فوق‌العاده برای لاغری و کاهش وزن درست کنید. برای استفاده از خواص سیاه دانه برای لاغری می توانید یک معجون فوق‌العاده حاوی داروهای گیاهی ۵۰ گرم، طباشیر ۲۵ گرم، زیره سیاه ۵۰ گرم، هلیله سیاه ۲۵ گرم، تخم گشنیز ۲۵ گرم، زنیان ۵۰ گرم و لاک مغسول ۲۵ گرم را با هم ترکیب کنید و روزانه نصف قاشق چایخوری از آن را با کمی عسل و آب ولرم ترکیب کنید. همچنین می‌توانید این ترکیب را پودر کرده  در کپسول بریزید و روزانه ۲ عدد کپسول در فاصله زمانی ۳ ساعت میل کنید.

از مصرف زیاد سیاه دانه خودداری کنید!

لطفا با مطالعه مقاله مرتبط با عوارض جانبی سیاه دانه مطمئن شوید که مصرف آن برای شما ضرری نداشته باشد.

در دوران بارداری باید با مشورت پزشک از سیاه دانه استفاده کنید.

اگر گرم مزاج هستید، بهتر است ابتدا سیاه دانه را با کمی سرکه بخیسانید و سپس آن را مصرف کنید.