سیاه دانه یک ادویه با طعم تلخ و منحصر به فرد است که از قدیم به عنوان یک ادویه در مواد غذایی مانند ترشیجات استفاده می‌شده است. سیاه دانه خواص و فواید زیادی دارد.

امروز قصد داریم در خصوص خواص سیاه دانه صبحت کنیم. با ما همراه باشید.

تحقیقات نشان می دهند که ویتامین ها و مواد غذایی موجود در سیاه دانه برای درمان دیابت، سل، بیماری های قلبی، کم خونی و میگرن مفید است.

سیاه دانه مقادیر زیادی اسید چرب دارد که به آن قابلیت ضدسرطانی داده و همچنین برای پوست و مو هم مفید است. پتاسیم موجود در سیاه دانه به بهبود سیستم ایمنی بدن، رفع مسمومیت خونی و یبوست کمک می کند.خواص سیاه دانه شامل موارد زیادی از جمله درمان زخم معده، سم زدایی کبد و بهبود گوارش می‌شود.

خواص سیاه دانه برای تسکین رماتیسم

روغن سیاه دانه به درمان روماتیسم کمک می‌کند. کافی است ۱ فنجان از این روغن را گرم کرده و روی محل مورد نظر ماساژ دهید. سپس آن محل را با یک پارچه پشمی ببندید و استراحت کنید.

خواص سیاه دانه

خواص سیاه دانه برای درمان نفخ شکم

نفخ یکی از اختلالات شایع بین افراد است که به خاطر استرس و شیوه زندگی امروز و تغذیه نامناسب در بسیاری از افارد شایع است. طبیبان طب سنتی معتقدند که خوردن سیاه دانه برای درمان نفخ شکم مفید است. جدا از جویدن سیاه دانه یا استفاده از دمنوش سیاه دانه یکی از روش های مرسوم و مفید در این زمینه این است که کمی پودر سیاه دانه را با پودر دارچین ترکیب کرده و روی غذا بپاشید. این کار از ایجاد نفخ جلوگیری می کند.

خواص سیاه دانه برای درمان سرماخوردگی

سیاه دانه قابلیت ضدویروسی و ضدباکتریایی دارد. به همین دلیل برای درمان سرماخوردگی، برونشیت، آنفولانزا و غیره جلوگیری می کند. سیاه دانه همچنین سیستم ایمنی را تقویت کرده و باعث پیشگیری از ابتلا به سرماخوردگی می‌شود. دقت کنید که مصرف مداوم و مرتب سیاه دانه و حتی روغن آن تاثیر زیادی روی تقویت سیستم ایمنی دارد. و شما را از ابتلا به بیماری در زمستان مصون نگه می دارد. جویدن سیاه دانه به صورت عادی می تواند بسیار مفید باشد. همچنین راه‌های دیگری که برای خوردن سیاه دانه وجود دارد، اضافه کردن آن به ماست، سالاد و غذاهاست.

مقابله با خستگی با خوردن سیاه دانه

سیاه دانه مقادیر خوبی از مواد معدنی و مغذی در خود دارد و به تقویت بدن کمک زیادی می‌کند. اگر حس می کنید که اخیرا بی‌دلیل دچار خستگی می شوید، می‌توانید روغن سیاه دانه را به رژیم غذایی تان اضافه کنید. به جای مصرف قهوه و سایر انرژی‌زاهای نه چندان سالم و مفید، می توانید صبح‌ها چند قطره روغن سیاه دانه، چند پر نعنا و کمی عسل به چایی خود اضافه کنید. این روند را به مدت ۱۰ روز ادامه دهید. شما متوجه خواهید شد که انرژی شما چند برابر می‌شود.

خواص سیاه دانه برای درمان سرطان روده بزرگ

سرطان رشد یافته را می توان با عصاره سیاه دانه به راحتی درمان کرد. تحقیقات نشان می دهد که روغن سیاه دانه بدون اینکه اثرات جانبی مشابه داروهای شیمیایی را داشته باشد، می‌تواند رشد تومورهای سرطانی را متوقف کند.

خواص سیاه دانه

خواص سیاه دانه برای ترک اعتیاد

سیاه دانه مقابل فعالیت‌های استافیلوکوک اورئوس مقاومت می‌کند و باکتری هایی که باعث ایزوله شدن در برابر متی‌سیلین می‌شوند را از بین می‌برد.

خواص سیاه دانه در طب اسلامی

خواص سیاه دانه در طب اسلامی هم بسیار مورد توجه قرار گرفته است. به گفته پیامبر اسلام، سیاه دانه شفای هر بیماری است به جز مرگ.

روی جلد کتاب "دانه شفابخش" اثر یوزف نویمایر آلمانی نیز همین حدیث از پیامبر نقل شده است. وی در یک کتاب به نام سیاه دانه، دانه شفابخش روی خواص سیاه دانه در طب اسلامی کار کرده است و تمام فواید سیاه دانه و اثرات درمانی آن را ذکر کرده است. جالب است که در یکی از ایلات آمریکا یک کلینیک به نام کلینیک سیاه دانه وجود دارد به با روش‌های مختلف مانند خوردن سیاه دانه و جویدن سیاه دانه یا استفاده از روغن آن، دمنوش و سایر روش‌های مصرف سیاه دانه سعی می‌شود که بیماری ها و مشکلات سلامتی را با این دانه شفابخش درمان کنند.

گفته دیگر ی که از پیامبر موجود است می‌گوید: بهترین درمان‌ها حجامت یا فصد و سیاه دانه هستند. (کتاب دانش‌نامه‌ی اهل بیت ص ۳۶۶)

خواص سیاه دانه در طب اسلامی تنها به احادیث پیامبر (ص) خلاصه نمی‌شود. اما صادق نیز در این خصوص می‌فرمایند: سیاه دانه شفای هر بیماری است. ما از این دانه برای درمان تب، سردرد، ورم چشم، درد معده و هر درد دیگری استفاده می‌کنیم و شفای آن را از خدا می‌گیریم.

همانطور که می‌بینید در تفصیل خواص سیاه دانه در طب سنتی به درمان تب هم اشاره شده است شاید تعجب کرده باشید که سیاه دانه که طبع گرم و خشک دارد، چگونه می تواند تب را درمان کند. سیاه دانه قابلیت ضدعفونی کنندگی و ضدباکتریایی دارد. در نتیجه برای درمان عفونت مفید است. در نتیجه با درمان عفونت می تواند تبی که ناشی از عفونت است را درمان کند.

راوی می گوید: کسی از تکرر ادرار، به محضر امام صادق علیه السلام شکایت کرد حضرت فرمودند: سیاه دانه را در آخر شب بخور تا تکرر ادرار کنترل، و بول تو حبس گردد. (دانش نامه ی اهل بیت ص ۷۹۶)