سیاه دانه یکی از دانه‌های پرخاصیت است که در تمامی فرهنگ ها به خوبی شناخته شده و معروف است. چرا که فواید زیادی دارد. این دانه در عربی حب البرکه و در انگلیسی با اصطلاح "عشق در هوای مه‌آلود" شناخته می‌شود. خواص سیاه دانه در طب اسلامی هم ستایش شده است. حضرت محمد (ص) این دانه را درمانی برای تمامی مشکلات و بیماری‌ها به جز مرگ دانسته است. از سال ۱۹۵۹ تا به الان بیش از ۲۰۰ مطالعه  و ۵۰۰ مقاله در خصوص این دانه مغذی انجام شده است. این دانه ابرای مشکلات مختلفی مانند میگرن، دیابت یا برونشیت و غیره مفید است.

در این مقاله از سلامت‌زیستی با ما باشید تا خواص روغن سیاه دانه را با هم بررسی کنیم.

خواص روغن سیاه دانه برای سلامت قلب

کمبود مواد مغذی می‌تواند باعث بروز بیماری‌هیا قلب شود. به همین علت شما با تامین مواد مغذی برای قلب و عروق‌تان می‌توانید جلو بیماری های قلب و عروق را بگیرید. روغن سیاه دانه حاوی مقادیر خوبی از امگا۶ و امگا۹ است که قابلیت ارتجاعی سلول‌های رگ‌های خونی را افزایش می‌دهد. همچنین از فشار خون داخل رگ‌ها جلوگیری کرده و سطح قند و کلسترول را در خون کاهش می‌دهد. به علاوه فیتواسترول‌های داخل این روغن هم برای محافظت از قلب بسیار مفید هستند.

درمان آلرژی‌ها

روغن سیاه دانه یکی از شناخته ‌شده‌ترین روغن‌ها در درمان انواع آلرژی است. انواع عفونت‌ها و آلرژی‌ها به خاطر عملکرد غلط سیستم ایمنی ایجاد می‌شود. از جمله خواص روغن سیاه دانه کمک به تقویت سیستم ایمنی بدن است.

درمان عفونت‌های قارچی

عفونت‌های قارچی به خاطر حمله باکتری‌ها ایجاد می شوند. و باعث ایجاد خارش، التهاب یا سایر مشکلات پوستی می‌شوند. از جمله خواص روغن سیاه دانه درمان عفونت‌های قارچی است. این ماده با ترکیبات فعالی که داخل خود دارد می‌تواند از بروز بیماری ها و عفونت‌های قارچی پیشگیری کند.

جلوگیری از سرطان پوست

تیموهیدروکینون و تیموکینون موجود در روغن سیاه دانه در پیشگیری از ابتلا به سرطان پوست تاثثیر بالایی دارد. این روغن قابلیت ضدالتهابی داشته و از ایجاد عفونت‌های پوستی جلوگیری می‌کند. خاصیت روغن سیاه دانه در تقویت سستم ایمنی کمک زیادی به جلوگیری از رشد تومورهای سرطانی می کند.

افزایش باروری

خاصیت روغن سیاه دانه برای افزایش باروری هم یکی از خاصیت های مورد توجه و شناخته شده این روغن است. این روغن هم روی زنان و هم روی مردان موثر است.

جلوگیری از ابتلا به سرطان

از دیگر خواص روغن سیاه دانه جلوگیری از ابتلا به سرطان است. تیموهیدروکینون و تیموکینون در روغن سیاه دانه قابلیت ضدتومور دارد. به همین علت می‌تواند سلول‌های سرطانی را در بدن کاهش دهد. دیگر خواص روغن سیاه دانه قدرت این ماده در برابر سرطان را بیشتر می‌کنند. از جمله این خواص قابلیت ضدرگ‌زایی، متاستاز، قابلیت ضدالتهابی و ضد رشته یاخته‌ای است.

محافظت از سلامت کبد

سموم و مواد مضر در بدن داخل کبد جمع می شوند. این مواد تاثیرات مخربی به همراه دارند و دلیل بروز بسیاری از مشکلات هستند. کبد یکی از ارگان‌های اصلی در گوارش و هضم چربی است. چربی هم دارای مواد سمی در خود است. کبد از جمع شدن سموم و مواد مضر در بدن جلوگیری می کند. با این حال یکی به خاطر برخی از موادر مانند مقادیر آنتی‌بیوتیک‌ها و سایر داروها ممکن است کبد عملکرد کمتری داشته باشد و نتواند کار خودش را به خوبی انجام دهد. خاصیت روغن سیاه دانه در محافظت از کبد به پیشگیری و درمان این مواد کمک می‌کند. چرا که این روغن می‌تواند بدن را از سموم و پسماندهای موجود در آن پاکسازی کند.

کمک به درمان دیابت

یکی دیگر از خواص روغن سیاه دانه کمک به درمان دیابت است. بیمارانی که به دیابت نوع ۱ یا ۲ دچار هستند، می‌توانند با اضافه کردن روغن سیاه دانه به رژیم غذایی‌شان می‌توانند به کنترل و بهبود علائم بیماری کمک کنند. طبق نتایج برخی از مطالعات مصرف روزانه ۲ گرم روغن سیاه دانه به کاهش مقاومت به انسولین، کاهش گلوکز ناشتا و کاهش هموگلوبین گلیکوزیله کمک می‌کند.

مبارزه در مقابل استافیلوکوک اورئوس مقاوم به منی‌سیلین (MRSA)

وقتی صحبت از خواص روغن سیاه دانه می‌شود، نباید از قابلیت‌های آن برای درمان مشکلات ناشی از MRSA غافل شویم. روغن سیاه دانه مزیت هیا زیاید برای درمان مشکلات ناشی از استافیلوکوک اورئوس مقاوم به متی‌سیلین می‌باشد. البته برای اطمینان بیشتر لازم است روی این مورد مطالعه بیشتری انجام بشود.

خواص روغن سیاه دانه برای لاغری

خیلی‌ها فکر می‌کنند که برای لاغری و کاشه وزن باید تمام روغن‌ها را از رژیم غذایی‌شان حذف کنند. درحالی که این مسئله غلط است و بدن مانند تمام مواد غذایی دیگر به چربی ها هم احتیاج دارد. روشی که به لاغری و کاهش وزن کمک زیادی می‌کند این است که روغن‌های ناسالم را با انواع روغن‌های گیاهی و سالم جایگزین کنید و البته میزان مصرف روغن را پایین نگه دارید. مواد شیمیایی موجود در روغن سیاه دانه خاصیت ضدالتهابی داشته و به درمان چاقی مفرط و اضافه وزن کمک می‌کند. به علاوه این روغن برای کاهش اشتها، سم‌زدایی بدن، تنظیم سطح کلوگز خون و تنظیم تری‌گلیسرید مفید است.

خواص روغن سیاه دانه

کاهش فشار خون

وقتی از خواص روغن سیاه دانه صحبت می کنیم نباید از خاصیت روغن سیاه دانه در کاهش فشار خون هم غافل شویم. مصرف مرتب و مداوم این روغن برای درمان بیماری های ناشی از فشار خون مفید می‌باشد. این روغن برای درمان فشار خون، بیماری های قلبی و عروقی مانند سکته مغزی و قلبی کمک می‌کند.

کم رنگ کردن اثرات زخم بعد از جراحی

روغن سیاه دانه به ترمیم و بهبود زخم کمک می‌کند. در نتیجه اگر روی پوست زخم تازه‌ای دارید و یا به تازگی جراحی داشته اید، می‌توایند جای بخیه و زخم را به کمک این روغن درمان کنید.

کمک به درمان زوال عقل و بیماری پارکینسون

مانس (زوال عقل) و پارکینسون از جمله بیماری‌هایی است که با کهولت سن برای فرد رخ می‌دهد. بیمارانی که از این دست بیماری ها رنج می‌برند، دچار زوال حافظه می‌شوند. این مشکل نیز روی فعالیت‌های روزانه آن ها تاثیر می گذارد. از جمله خواص روغن سیاه دانه این است که جلو پیشرفت و جلو رفتن این بیماری را می گیرد. ترکیبات موجود در این روغن از ایجاد آسیب به سلول هیا عصبی جلوگیری می‌کند.

بهبود اعتیاد به مواد مخدر

روغن سیاه دانه مزایای زیادی برای درمان اعتیاد به مواد مخدر دارد. این مورد نیز یکی دیگر از خواص روغن سیاه دانه است. برای نتایج بهتر می‌توانید از این روغن به صورت طولانی مدت استفاده کنید.

پیشگیری از اضطراب و افسردگی

خاصیت روغن سیاه دانه برای تثبیت خلق و خو و وضعیت روانی نیز مفید است. این روغن برای کاهش اضطراب و افزایش قدرت شناختی در انسان مید است. تیموکینون موجود در روغن سیاه دانه خاصیت ضداضطرابی و ضدافسردگی دارد. به همین علت به صورت گسترده می تواند برای درمان اضطراب مورد استفاده قرار بگیرد.

بهبود گوارش

روغن سیاه دانه فوایدو مزایای دیگری هم دارد. استفاده از این روغن برای بهبود مشکلات گوارشی مفید است. این روغن برای درمان مشکلات مختلف گوارشی مانند استفراغ، اسهال، سوهاضمه، قاعدگی دردناک و آمنوره مفید است.

محافظت از سلامت مجاری گوارشی

استفاده از روغن سیاه دانه برای درمان زخم معده مفید است. این روغن می تواند از رشد باکتری هلیکوباکتر پیلوری جلوگیری کند. تیموکینون موجود در این روغن قادر است از مجاری گوارشی در برابر آسیب‌ها و بیماری‌ها محافظت کند.

مقابله با سندروم مزمن التهابی و عدم تحمل هیستامین

روغن سیاه دانه خواص ضدهیستامینی دارد و از ترشح هیستامین جلوگیری می کند. افرادی که دچار سندروم واکنش های التهابی هستند، با این روغن می توانند به روند درمان خود کمک کنند.